מיט רומני: ברירת המחדל של המפלגה

יש לו ניסיון עסקי וציבורי מרשים וכסף בקופה, אבל הוא מורמוני - ומתון מדי עבור הבסיס השמרני. המושל לשעבר מוביל בסקרים, אבל לא מצליח לגייס תמיכה של יותר מרבע מהבוחרים

נטשה מוזגוביה
וושינגטון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה
וושינגטון

רכבת הרים רגשית - כך ניתן לתאר את מערכת היחסים בין ווילארד מיט רומני (64) לסקרים ולציבור המצביעים הרפובליקאי בחודשים האחרונים. המועמד שהוביל תקופה ארוכה, עד כניסת ריק פרי למירוץ ונסיקתם של רון פול וניוט גינגריץ', שב בסוף דצמבר 2011 לצמרת, וניצח בפריימריז באיווה ובניו המפשיר. ואולם ההצלחה הייתה קצרת מועד: באמצע ינואר הודיעה ועדת הבחירות של איווה כי לאחר ספירה חוזרת התברר כי מי שניצח בפועל היה ריק סנטורום, וב-22 בינואר הובס רומני על ידי יריבו המרכזי גינגריץ' בפריימריז בדרום קרוליינה.

אך פרישתו של סנטורום ב-10 באפריל, השאירה את רומני ללא מתחרים רציניים במרוץ ולמעשה סללה את דרכו למועמדות המפלגה מול הנשיא ברק אובמה בבחירות בסוף השנה.

רומני אולי מוביל עדיין בסקרים (אם כי הפער מצטמצם) ובגיוס התרומות - אך הוא מתקשה לזכות באהדה של יותר מרבע מהמצביעים של המפלגה. בהשוואה לרוב המתמודדים האחרים, רומני, איש עסקים ומושל מסצ'וסטס לשעבר המתמודד לנשיאות בפעם השניה, מוכר יותר בזירה הארצית - וגם נחשב למיינסטרים. אך זה תקופה הפרשנים באמריקה מנסים להבין את סוד חוסר הקסם של רומני בקרב תומכי מפלגתו: יש התולים את האשמה בהעדר הכריזמה והניכור שהוא ממשיך לשדר, למרות שבסיבוב הבחירות הזה הוא פחות מעונב מהקודם, או עמדותיו ההפכפכות (שלמעשה נבעו מכורח המציאות לאחר שהוא בתור רפובליקאי נבחר לתפקיד המושל של מדינה "כחולה" - בעלת רוב דמוקרטי). יש גם הרומזים שבדיוק כמו בסיבוב הבחירות הקודם, אמריקאים רבים עדיין לא מוכנים לקבל מורמוני בתור נשיא.

החיבור לעסקים ופוליטיקה רץ אצל רומני במשפחה: אביו ג'ורג' היה מנהל בכיר בתעשיית הרכב, מושל מדינת מישיגן, שר הדיור והפיתוח העירוני שגם התמודד בשלב מסוים לנשיאות והפסיד לריצ'רד ניקסון. בתקופת פריימריז אלו שהה בנו מיט בצרפת בשליחות מיסיונרית.

רומני. "אף אחד לא אמר על קנדי שהוא קתולי"צילום: אי–פי

רומני למד באוניברסיטת בריגאם-יאנג ובבתי הספר לעסקים ולמשפטים של הרווארד, שימש כיועץ ניהול ויו"ר חברת השקעות. אחרי גיחה קצרה לפוליטיקה ב-1994, כשאיתגר את הסנטור המכהן, הדמוקרט טד קנדי והפסיד, הוא חזר לעולם העסקים. חמש שנים מאוחר יותר הוא רשם נצחון אישי קטן בתור ראש הוועד המארגן של האולימפיאדה בסולט-לייק-סיטי - כשניהול תקציב מסודר של האירוע ורווח של מאה מיליון דולר נזקפו לא מעט לזכותו. באותה השנה, 2002, הוא התמודד לתפקיד מושל מסצ'וסטס וזכה.

בתור מושל, רומני הצליח לסגור גרעון בתקציב של מסצ'וסטס ואישר את רפורמת הבריאות במסגרתה הפכה מסצ'וסטס למדינה הראשונה בארה"ב שהפכה ביטוח בריאות לכל תושביה לחובה, כולל ביטוח מסובסד לבעלי הכנסה נמוכה. רפורמה זו בדיוק חוזרת עכשיו לרדוף אותו, כאשר יריביו הרפובליקאים טוענים שהוא בעצמו חוקק תוכנית דומה ל”אובמקייר", רפורמת הבריאות של אובמה שאותה הם תוקפים כעת.

רומני החליט שלא להתמודד לכהונה שנייה כמושל והתמקד במרוץ לנשיאות, אך הפסיד ב-2008 בפריימריז לסנטור ג'ון מקיין - זאת לאחר שהשקיע במרוץ 35.4 מיליון דולר מהונו האישי.

בבחירות הנוכחיות הצפויות להתמקד בכלכלה, רומני רואה ברקע העסקי שלו יתרון - אך מחזר בזהירות גם אחר פעילי המחאה החברתית, במיוחד לאחר שהקמפיין של אובמה החליט לנסות ולקשור בתודעת המצביעים את רומני עם "החתולים השמנים" של וול-סטריט.

בפריימריז, התפקיד המרכזי של מועמדים זה לגייס את בסיס התמיכה של פעילי המפלגה - כשמסת המצביעים בפריימריז הרפובליקאים שמרנים יותר מהמצביעים בבחירות הכלליות. את הגרעין הזה רומני מתקשה לשכנע באותנטיות עמדותיו. כך, מתנגדי ההפלות טוענים שכשרץ לסנאט ב-1994 וכשהתמודד לתפקיד המושל ב-2002 הוא תמך בזכות הנשים לבצע הפלות, ושינה עמדה רק כשהחליט להתמודד לנשיאות. על חשדנות חלק מפעילי המפלגה כלפי רומני מעידה התבטאות של טים גריפין, משפטן צעיר מווירג'יניה, באתר השמרני "רד סטייט" ("המדינה האדומה", מדינה רפובליקאית): "מיט רומני הוא לא אחד מאתנו. הוא נחש חמקני שכל הזמן משיל את עורו. כפי שטד קנדי אמר בבחירות 1994 לסנאט, מיט רומני הוא לא בעד הפלות או נגדן, הוא רב-ברירה. אם נבחר בנחש בתור המועמד שלנו, שלא נופתע כשהוא יכיש".

סוגיה נוספת שסיבכה את רומני מול השמרנים שהוא גורר מאז כהונתו במסצ'וסטס: זכויות ההומואים. הוא התנגד לנישואי ההומואים, אך תמך בהטבות לזוגות החד-מיניים ובשירות פתוח של הומואים בצבא.

סיבה נוספת לחשדנות הרפובליקאים - רומני אמנם מתנגד ככל המתמודדים הרפובליקאים, ל"ממשלה גדולה ובזבזנית", אך בגלל שהעלה מסים לשם סגירת הגרעון בתור מושל, הם חוששים שיעשה אותו הדבר כנשיא כדי לצמצם את הגרעון והחוב הלאומי. יש הטוענים גם באגודת הרובאים חוששים ממנו, שמא בתור נשיא יוציא כלי נשק מסוימים אל מחוץ לחוק. עם זאת, אפילו הנשיא אובמה לא העז להוביל מתקפה נגד אגודת הרובאים, וספק גדול אם נשיא רפובליקאי יעשה זאת.

המצביעים הבלתי תלויים ישמחו בוודאי לקבל הבהרות לגבי עמדתו כלפי ההתחממות הגלובלית (פעם הוא היה יותר נחרץ וטען כי מדובר בבעייה אמיתית (להפנות למישל בנושא, מאוחר יותר נשמע יותר ספקן) וכלפי ההתערבויות הצבאיות של ארה"ב בעולם. הוא מתנגד לחנינה למהגרים הלא חוקיים ותומך בחיזוק אבטחת הגבול למניעת הסתננויות.

משפחה

נשוי לאן, חברתו מאז התיכון, אב לחמישה בנים - טגארט, מאט, ג'וש, בן וקרייג.

קופת בחירות

ברבעון השלישי, הקמפיין של רומני הצליח לגייס 14.2 מיליון דולר.

יתרונות

רומני נחשב לאיש מרכז בעל סיכוי לזכות בתמיכת המתונים, הוא נחשב לאיש משפחה ללא רבב ובעל ניסיון עסקי – קריטריון חשוב בתקופה שבה אמריקה נואשת ליצור מקומות עבודה חדשים.

נקודות תורפה

נתפס כפוליטיקאי הפכפך, יריביו טוענים שיגיד כל דבר בשביל להיבחר. השמרנים לא אוהבים את הרקורד שלו לגבי רפורמת הבריאות במסצ'וסטס, עמדות העבר לגבי ההפלות, זכויות ההומואים וההתחממות הגלובלית. יש המעריכים שאמונתו הדתית בעוכריו, במיוחד לאחר ההתקפה של המטיף האוונגליסטי רוברט ג'פרס שקרא לאמונה המורמונית "פולחן". בסקר של "וול סטריט ג'ורנל" באוקטובר רק 47% מהאמריקאים אמרו שהם מרגישים בנוח עם דתו של רומני, בעוד 21% אמרו שהם מרגישים לא בנוח עם זה, ו-31% לא ידעו מה להגיד.

סיכויים לזכות

רומני, כאמור הוא ברירת המחדל הנוכחית של הרפובליקאים, אך הוא לא מועמד אהוד במיוחד. במספר סקרים ארציים הוא עקף את הנשיא אובמה בנקודות אחדות, או נצמד אליו בהפרש של עשיריות האחוז. העובדה שיועציו של אובמה בחרו לתקוף את רומני חזיתית מצביעה על כך שלאחר צניחתו של מושל טקסס ריק פרי בסקרים והודעתו של מושל ניו ג'רזי כריס כריסטי שאין בכוונתו להתמודד, הוא נתפס כאיום המרכזי גם בעיניהם. בסקרים לקראת הפריימריז, איש העסקים הרמן קיין הוא כרגע היריב הכי צמוד לרומני. לאחר פרישת כריסטי, הוא הכריז על תמיכתו ברומני.

הידעת

רומני מעדיף אוכל בריא (כולל גרנולה).

בעת שהייתו בצרפת כשהיה בן 21, רכב שסטה מהנתיב שלו התנגש חזיתית במכונית שבה נהג. אחת הנוסעות ברכבו נהרגה, והוא עצמו נפצע קשה.

ביולי 1996, כשהבת הקטינה של שותפו לחברת "ביין קפיטל" נעלמה בניו יורק - רומני סגר את משרדי החברה והקפיץ את 30 העובדים לחפש אחר הנערה. בנוסף לחיפושים בפארקים, מקומות בילוי ורחובות, רומני גם שכר חברת בלשים פרטית לחיפוש אחריה, תמונותיה נתלו ברחבי העיר, והיא נמצאה מספר ימים לאחר מכן בקריז אחרי מנת יתר של אקסטזי.

ציטוטים נבחרים

על ברק אובמה: הוא אמר שהוא יביא לנו תקווה ושינוי. במקום זאת, הוא פילג את האומה וניסה להאשים בזה אחרים" (אוקטובר 2011, עימות של המתמודדים הרפובליקאים במכללת דרטמות', ניו-המפשייר(.

על הכלכלה: "אני לא דואג לאנשים עשירים, הם מסתדרים בסדר גמור" (באותו עימות).

על ארה"ב: "אני לא אתנצל בשביל אמריקה, כי אני מאמין באמריקה!" (מרץ 2011, בארוע של המפלגה הרפובליקאית בניו-המפשייר).

על פתרון לאבטלה: "זה דורש יותר מדיבורים להחזיר אמריקאים לעבודה. זה דורש נשיא חדש!" (באותו אירוע).

על ההתחממות הגלובלית: "האם העולם מתחמם? אני לא יודע, אבל אני חושב שכן. אני לא יודע אם זה נגרם בעיקר על-ידי בני אדם. מה שאני לא רוצה לעשות זה לבזבז טריליוני דולרים על משהו שאין לי תשובה לגביו" (אוגוסט 2011, לבנון, ניו המפשייר).

על רפורמת הבריאות של אובמה: "לו הייתי נשיא, הייתי מוציא צו שנותן פטור לכל 50 המדינות בנושא 'אובמקייר'" (אפריל 2011, כנס הקואליציה הרפובליקאית היהודית, נוואדה).

על הדמוקרטים: "המפלגה שלנו היא מפלגת ההזדמנויות, ושלהם זו מפלגת נדבות" (באותו אירוע).

על אמונתו המורמונית: "לפני 50 שנה מועמד אחר ממסצ'וסטס (ג'ון פ. קנדי) הסביר שהוא אמריקאי שמתמודד לנשיאות, לא קתולי שמתמודד לנשיאות. כמוהו, אני אמריקאי שמתמודד לנשיאות. אני לא מגדיר את המועמדות שלי על פי הדת שלי. אסור לבחור או לא לבחור אדם על-פי דתו" (דצמבר 2011, טקסס(.

על תנועת המחאה "מסיבת התה": "בזכותם, יש תקווה אמיתית שנוכל לרסן את הממשלה הפדרלית שלנו" (אפריל 2011, באתר "אורלנדו סנטינל")

על ישראל: "אפתח בשיחות עם ישראל להגביר את רמת הסיוע הצבאי שלנו והתיאום... אאשר את קיומה של ישראל בתור מדינה יהודית בתור אינטרס לאומי חיוני" (אוקטובר 2011, נאום מדיניות החוץ בדרום קרוליינה).

על איראן: "אגביר את ההרתעה שלנו נגד המשטר האיראני באמצעות נוכחות קבועה של נושאות המטוסים: אחת במזרח הים התיכון והשניה במפרץ הפרסי. ואדגיש שוב כי נשק גרעיני בידי איראן לא מקובל" (באותו אירוע).

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ