נטשה מוזגוביה
וושינגטון

כשמושל טקסס הוותיק ריק פרי הצטרף באוגוסט למרוץ לבית הלבן, הסקרים מיצבו אותו מיד כמתחרה המרכזי של המועמד הרפובליקאי המוביל, מיט רומני. אך כעבור מספר שבועות וביצועים לא מזהירים במספר עימותים טלוויזיוניים - מלווים בחיוך קפוא - הרייטינג שלו צנח ואיש העסקים הרמן קיין עקף אותו בסקרים. רבים תהו כיצד פרי, פוליטיקאי ממולח המפורסם ביכולתו לתקשר עם מצביעים, שלא הפסיד באף מרוץ בחירות ונתפש כחלופה הטבעית לרומני "המשעמם", איבד את זה מול המצלמות.

ואכן, לאחר תקופת נסיקה קצרה, הוא החל לצלול חזרה בסקרים, וסיים במקום החמישי עם 10% מהקולות בפריימריז באיווה, ובמקום הששי עם אחוז אחד בלבד את הפריימריז בניו המפשיר.

פרי (61) הוא בן של זוג חוואים מפיינט-קריק, דור חמישי בטקסס. בוגר הצופים האמריקאים, פרי היה תלמיד ממוצע בפקולטה ללימודי בעלי החיים באוניברסיטת Texas A&M, חבר בארגון הקדטים וגם מעודד בקבוצות הספורט של האוניברסיטה. לאחר סיום הלימודים, פרי התגייס לחיל האוויר, שירת כטייס, והשתחרר ופנה לעסק המשפחתי של גידול כותנה.

פרי נהג לומר שאת השיעורים החשובים ביותר לעתיד למד בימיו בחברת "סאות'ווסטרן קומפאני", שם מכר ספרים ולומדות מדלת לדלת. "אין דבר שבוחן את מחויבותך למטרה יותר מדלתות שנטרקות לך בפנים", אמר.

פרי (מימין) ורומני. קרב המושליםצילום: אי–פי

את הקריירה הפוליטית שלו החל פרי, כמו אביו (והמועמדת מישל בכמן) כדמוקרט, כשזכה ב-1984 במושב בבית הנבחרים של טקסס. ב-1988 הוא תמך במועמדות של אל גור בפריימריז של המפלגה הדמוקרטית במרוץ לנשיאות - עובדה שלא מעט ממתנגדיו מזכירים לו עד היום. שנה לאחר מכן עבר פרי למפלגה הרפובליקאית, ותוך זמן קצר נבחר לנציב החקלאות של טקסס. ב-1998 הוא התמודד לתפקיד סגן המושל וזכה, ושנתיים מאוחר יותר ירש את תפקיד המושל מג'ורג' וו. בוש - שעזב את טקסס לטובת הבית הלבן. בעשור שלאחר מכן, פרי שבר את השיא בטקסס - כשזכה בבחירות החוזרות שלוש פעמים ברציפות.

פרי מקורב לתנועת המחאה השמרנית "מסיבת התה", אך לא מאמץ כל עמדה שלהם: הוא חושב שניתן לסלול את הדרך לאזרחות עבור המהגרים הלא-חוקיים שכבר נמצאים בארה"ב במקום "לגרש את כולם" כפי שדורשים בתנועה. תהיות רבות עורר פרי בנושא ההגירה – נושא טעון במיוחד בשנים האחרונות בקרב הרפובליקאים. הוא טען כי למהגרים מגיעות הטבות שכר לימוד כשאר תושבי טקסס, וסירב לתמוך בבניית גדר הפרדה מלאה שתחצוץ בין מקסיקו לארה"ב.

הוא עורר את חמתם של השמרנים גם כשחתם על צו שהפך לחובה את החיסון למניעת סרטן צוואר הרחם לנערות טקסס; בעקבות ההחלטה דווח כי יצרנית החיסון תרמה לקמפיינים שלו, ומחוקקי טקסס ביטלו את הצו.

מנגד, עמדותיו הבסיסיות מתיישרות בקלות עם התנועה השמרנית. הוא מתנגד להפלות ותמך בחקיקה המקשה על הנשים לבצע הפלה, כולל הנחיה להציג לאשה הרה אולטראסאונד של העובר לפני ביצוע הפלה.

במהלך כהונתו הוצאו להורג בטקסס המספר הגדול ביותר של נידונים למוות. הוא חתם על חקיקה שהעניקה מענקיים כספיים בסך מאות מיליוני דולרים לעסקים; מבקריו טענו כי חברות רבות שזכו במענקים גם תרמו לקמפיינים הפוליטיים שלו. פרי הוא אחד המתנגדים החריפים ביותר לרפורמת הבריאות של הנשיא אובמה - "סוציאליזם" כהגדרתו - למרות שמכל מדינות ארה"ב, בטקסס שיעור התושבים הגבוה ביותר ללא ביטוח בריאות.

בספטמבר 2011 השתתף פרי באירוע פרו-ישראלי בניו יורק לקראת העצרת הכללית של האו"ם, במהלכו מתח ביקורת חריפה על מדיניות ממשל אובמה במזרח התיכון: "לא היינו כאן היום על סף המהלך המסוכן הזה (הפניה הפלסטינית לאו"ם), אילולא מדיניות אובמה במזרח התיכון לא הייתה תמימה, יהירה, שגויה ומסוכנת".

פרי ורעייתו אניטה. "להחזיר את אמריקה לעבודה"צילום: אי–פי

משפחה

נשוי מאז 1982 לאניטה, אחות בהשכלתה שאותה הכיר עוד בבית הספר היסודי. הוא אב לשניים, גריפין וסידני.

יתרונות

מראו הייצוגי, יכולתו לתקשר עם הקהל, יכולתו לגייס תרומות לקמפיין והתמקדותו במסר אחד משמעותי: יצירת מקומות עבודה. שמרנים רבים יעדיפו להצביע עבורו בגלל שהוא "נוצרי יותר" בעיני המטיפים האוונגליסטים מאשר רומני, יריבו המורמוני.

נקודות תורפה

רפובליקאים רבים מודים בסקרים כי הם לומדים רבות על המתמודדים מהעימותים הטלוויזיוניים. אם זה אכן גורם משפיע, הרי שפרי בצרה – הוא הודה בעצמו כי הוא חלש מאוד בעימותים. פרי טוען שעמדותיו ברורות, ושהבוחרים יודעים כי איתו הם "לא יופתעו". ואולם עברו הדמוקרטי והחלטות רבות שלו נתפסות כבעייתיות ביותר בעיני השמרנים, בעוד בשמאל ובמרכז הליברלי מזדעזעים מעמדותיו "הקיצוניות" כלפי זוגות חד-מיניים, ההתחממות הגלובאלית, ביטוח בריאות, תמיכתו האיתנה בעונש מוות, וכן הלאה.

לעומת יריבו המרכזי בפריימריז, מיט רומני, שכבר חווה את החיטוט התקשורתי בסיבוב הבחירות הקודם, המרוץ הנוכחי הינו הראשון של פרי ברמה הארצית – והוא מושא לבדיקה מדוקדקת של התקשורת. הוא התחיל אותו מאוחר, בא פחות מוכן ונכווה ממספר גילויים מביכים - כמו הבילוי המסורתי של משפחתו: חופשת ציד באתר ששמו niggerhead, "ראש כושי".

סיכויים לזכות

למרות הירידה בתמיכה, קופת הבחירות שלו במצב טוב והיא תאפשר לו אורך-נשימה למקרה של התאוששות בסקרים. הוא החל להשתפר בעימותים האחרונים, ומתכוון להתמקד בקמפיין שלו בנקודה החזקה שלו, הכישרון לתקשר עם ההמון. הוא גם יכול לקוות שהצלחתו של הרמן קיין, איש העסקים האפרו-אמריקאי שעקף אותו בסקרים, תתגלה כזמנית. אם יתייצב ולא יעשה טעויות הוא יכול לשוב ולאתגר את רומני בתור המועמד הרפובליקאי המוביל.

הידעת

ב-2010 פרי סיפר שהוא יוצא לג'וגינג עם האקדח שלו, בגלל שהוא "מפחד מנחשים". באחת הריצות שלו בפברואר של אותה שנה, הוא ירה למוות בזאב ערבות שהציק לטענתו לכלבת הלברדור של בתו שליוותה אותו.

ציטוטים נבחרים

על עצמו: "אני מדבר בצורה ישירה ופשוטה. עוד לא היה מועמד שכולם הסכימו איתו על הכל. קיבלתי הרבה החלטות ויש לי רקורד משמעותי. מדי פעם אני עושה טעות. ואם טעיתי, אודה בזה. אך אנשים לעולם לא יצטרכו לנחש היכן אני עומד" (ספטמבר 2011, ראיון ל"טיים").

על ישראל: "זו ידידה ובעלת ברית שלנו. ביקרתי שם מספר פעמים, נפגשתי עם המנהיגים. זו לא אומה מושלמת, אך קיומה קריטי לביטחונה של אמריקה בעולם. זה הזמן להמיר את מדיניות הפייסנות שלנו כלפי הפלסטינים בחיזוק הקשרים שלנו עם ישראל. אם אמריקה לא תהדוף את התוקפנות של הכוחות עוינים לישראל, זה רק יעודד אותם. זו תהיה טעות טראגית" (באירוע תמיכה בישראל, ניו יורק, ספטמבר 2011(.

על סיוע חוץ: "כשהרשות הפלסטינית עוקפת את הסכמי אוסלו והולכת לניו יורק כדי לנסות וליצור עימות ולאשר את עצמם בתור מדינה בלי לעבור בערוצים הראויים, זה לעג. זה הזמן לדיון לא רק על כל סיוע החוץ, אלא על מימון האו"ם באופן ספציפי. מדוע אנו מממנים את הארגון הזה?" (אוקטובר 2011, עימות רפובליקאי בלאס וגאס).

על עונש מוות: "מעולם לא התלבטתי לגבי זה. בטקסס יש לנו תהליך מאוד ברור כשמישהו מבצע את הפשעים הכי מזוויעים נגד התושבים שלנו, הם מקבלים שימוע הוגן, עוברים תהליך ערעור, אם צריך, פונים לבית המשפט העליון של ארה"ב. אבל בטקסס, אם אתה בא והורג אחד מהילדים שלנו, שוטר, אם אתה מעורב בפשע אחר והורג אחד מהתושבים שלנו, אתה מתמודד עם הצדק האולטימטיבי של מדינת טקסס, מוציאים אותך להורג. אני חושב שאמריקאים מבינים צדק. אני חושב שהאמריקאים ברוב המקרים תומכים בעונש מוות" (העימות בווגאס).

על בעיות הנזילות של הביטוח הלאומי בארה"ב: "זו הונאת פירמידה, להגיד לילדים שלנו שהם בני 25 או 30 – שהם משלמים היום עבור תוכנית שתהיה שם בשבילם בעוד 40 שנה. זהו שקר מפלצתי. כל מי שמתנגד לתיקון התוכנית נותן יד לשקר, וזה לא בסדר" (באותו עימות).

על אפגניסטאן: "אני חושב שעלינו להוציא את הגברים והנשים הביתה מהר ככל האפשר. לא רק באפגניסטאן, אלא גם בעיראק. ועלינו להעריך מחדש את היעדים שלנו, עלינו לקבל החלטות אסטרטגיות בהתבסס על התייעצות עם מנהיגי הצבא שלנו בשטח, ולא בהתבסס על הבטחות פוליטיות שרירותיות. יש לנו דרכים משמעותיות להמשיך להפעיל לחץ על החבר'ה הרעים, ואני לא חושב שלשמור כוח גדול של ארה"ב במדים באפגניסטאן למשך תקופה ארוכה זה אינטרס של ארה"ב או אפגניסטאן" (ראיון ל"טיים").

על מדינה פלסטינית: "השלב הראשון בכל מו"מ לפתרון שתי המדינות זה שהפלסטינים יכירו בזכות הקיום של ישראל. עליהם להתכחש לטרור במילים ומעשים ועליהם לשאת ולתת עם ישראל ישירות. כל דבר אחר לדעתי לא יתרומם" (ראיון ל"טיים").

על אבטחת הגבול עם מקסיקו: "אפשר לבנות גדר, אבל זה ייקח 10-15 שנים ויעלה 30 מיליארד דולר. יש דרך טובה יותר, לבנות אזור הגנה וירטואלית לאורך הגבול. אבל הדרך הטובה ביותר לעצור פעילות בלתי חוקית לאורך הגבול היא לשים אנשים בשטח. להשתמש במל"טים לקבל מידע, כדי שהם יוכלו מיד להגיע לאזורים האלה. יש דרך לסגור את הגבול ולהגן על אמריקה מפני אנשים כמו האיראנים האלה שמשתמשים בקרטלי הסמים כדי לחדור למדינה הזאת" (העימות בווגאס). 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ