נטשה מוזגוביה
ארה"ב

יש כמה מתמודדים פוטנציאליים שוויתרו על המרוץ הנוכחי לנשיאות ארה"ב והותירו את תומכיהם, אנשי התקשורת וסתם חובבי פרובוקציות עם תחושת החמצה. מושלת אלסקה לשעבר שרה פיילין, איל ההון דונלד טראמפ, גיבור פיגועי 11 בספטמבר רודי ג'וליאני, מושל ניו ג'רזי כריס כריסטי - כל אחד יכול היה לספק לא מעט צבע לחודשים הארוכים של מערכת הבחירות.

אך יש דמות אחת שהיתה לה כנראה אפשרות להשפיע הרבה יותר על הבחירות - שרת החוץ הילרי קלינטון. מאז שהפסידה בפריימריז לברק אובמה, וקיבלה את הצעתו הג'נטלמנית להצטרף לקבינט שלו אחרי הבחירות, הפופולריות של קלינטון רק עולה. פעם אחר פעם היא הבהירה בראיונות שאין לה כוונה להתמודד, שהיא גאה ומרוצה מהתפקיד הנוכחי, ומתכוונת לפרוש בתום כהונה אחת בתור שרת החוץ. אולם הסוקרים לא מניחים לה, וכוללים שוב ושוב את שמה בבדיקת סיכויי הדמוקרטים לנצח בבחירות, על רקע אווירת הסלידה הכוללת מהממסד בארה"ב והאכזבה מביצועיו של ברק אובמה בתור נשיא.

המגזין "טיים" הקדיש לקלינטון את שער הגיליון האחרון שלו - ובסקר הנלווה, מתברר שקלינטון היתה מביסה את המועמדים הרפובליקאים המובילים בפער דו ספרתי: 55%-38% מול מיט רומני ו58%-32% מול מושל טקסס ריק פרי. באותו הסקר, אובמה זוכה ליתרון של 3% בלבד על פני רומני, ו-12% על פני פרי - כשמספר סקרים אחרים קובעים כי אובמה אפילו מפסיד לרומני.

בראיון שהעניקה לעורך "טיים" שהתלווה אליה בביקורה בלוב, עומאן, אפגניסטאן ופקיסטאן, הסבירה קלינטון שהיא נדהמה בתחילת תפקידה שאנשים המשיכו לשאול אותה איך היא מסוגלת לעבוד עם אובמה. "בדמוקרטיות, אפילו בוגרות יחסית, לאנשים נראה תמוה ששמי שהיו יריבים פוליטיים מסוגלים לעבוד יחד. התשובה שלי תמיד היתה: 'כן, נלחמנו קשה זה נגד זה. הוא ניסה להביס אותי ואני ניסיתי להביס אותו. אבל הוא ניצח, ואז ביקש ממני לעבוד בשבילו. ואני הסכמתי, כי שנינו אוהבים את המדינה שלנו'. אני חושבת שהמסר הזה מצא מענה - במיוחד בקרב הצעירים".

קלינטון. "הזדמנות שחייבים לנצל"צילום: אי–פי

המטרה שלה בתור שרת החוץ, אמרה קלינטון, היתה לאשר מחדש את מנהיגותה של ארה"ב בעולם, אך מתוך מודעות לכך שזה יהיה בתנאים שונים מאלו שארצה היתה רגילה אליהם בעבר. "המשמעות היא לפנות לאסיה בתור ארץ של הזדמנויות, לא רק ארץ של איומים. עם האביב הערבי, לוב נתנה לנו הזדמנות להדגים (מנהיגות זו) - לחבר בין מחויבות חזקה של ארה"ב לבין השתתפות מלאה של בעלות ברית חדשות. אני חושבת שזה חיזק את העמדה שלנו", הסבירה קלינטון, "אנחנו מנסים להשפיע על הכיוון, מתוך הכרה מלאה שאין לנו בעלות ושליטה על האביב הערבי, ויקרו גם הרבה דברים בלתי צפויים. אך אנו רוצים להוביל מתוך הערכים והאינטרסים שלנו, כדי שהאנשים יידעו שארה"ב עומדת בצדם של הדמוקרטיה, שלטון החוק, הזדמנויות כלכליות והזכויות לכל - במיוחד הנשים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ