רון פול, הילד הרע של הרפובליקאים

המועמד הוותיק ממשיך לעורר אי נחת במפלגה בשורה של התבטאויות שנויות במחלוקות. בין היתר, קרא להפסיק את הסיוע האמריקאי לישראל

נטשה מוזגוביה
וושינגטון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נטשה מוזגוביה
וושינגטון

רון פול, בן 76, המועמד הרפובליקאי הוותיק, זוכה במרוץ על ראשות המפלגה הרפובליקאית לשיעורי תמיכה נמוכים בסקרי דעת קהל, לא יותר מ-10%, ואינו צפוי לנצח בבחירות. ואולם, אין ספק שבלעדיו, העימותים בין המתמודדים היו משעממים ביותר, והמועמדים האחרים מביטים בקנאה בהתלהבות הרבה שבה הוא מתקבל בכנסי בחירות שונים בקרב תומכיו ונאמניו. פול ידוע כפוליטיקאי פרובוקטיבי ושובר מוסכמות. גם ביחסו לישראל, שזוכה לרוב באהדה חוצת מפלגות, יחסו חריג בנוף הפוליטי, שעה שהוא מתמיד בקריאתו הבלתי מתפשרת המתנגדת לסיוע למדינות זרות ובעלות בריתה של ארה"ב.

אין זו הפעם הראשונה שבה מתמודד פול על ראשות המפלגה. ב-2007, בעימות בדרום קרוליינה בין המועמדים במרוץ הקודם לבחירות לנשיאות, הוא זעזע את המשתתפים האחרים, הקהל והמנחה, שעה שהתייחס לפיגועי 11 בספטמבר וטען כי הטרוריסטים תקפו את ארה"ב בגלל הנוכחות האמריקאית במדינות ערב. "הם לא באים לפה לתקוף אותנו מכיוון שאנחנו עשירים וחופשיים. הם באים לתקוף אותנו מכיוון שאנחנו שם", אמר.

הקריאות להחרימו לא עזרו, ואף על פי שלא נבחר לראש המפלגה, הוא לא נראה מאוכזב, והתייצב שוב במרץ לסיבוב בחירות נוסף, וגם עתה, התבטאויותיו השנויות במחלוקת מזעזעות את הממסד הרפובליקאי. בעימות שהתקיים החודש בלאס-וגאס שבנוואדה, התפלא פול על כך שאיש לא דן בצורה מעמיקה בקיצוץ תקציב הביטחון. "יש לנו די נשק לפוצץ את העולם 20, 25 פעמים", אמר. "יש לנו יותר כלי נשק מכל שאר המדינות יחדיו, ואנחנו עדיין רוצים לבזבז עוד ועוד ולא יכולים לקצץ אפילו סנט? מישהו מאיים לפלוש למדינה הזאת?", שאל.

כאמור, הפך פול לסדין אדום גם בעיני הקהילה הפרו-ישראלית בעקבות התבטאויותיו על סיוע החוץ לבעלת הברית של ארה"ב. "אין זה האינטרס של ישראל להיות כל כך תלויה בנו. הם מוותרים בכך על הריבונות שלהם, ואז אנחנו אומרים להם מה לעשות. תנו למדינות ליישב את המחלוקות ביניהן בלי הכסף האמריקאי. תחשבו כמה דולרים אנחנו מבזבזים בניסיון לקנות שם שלום", אמר באחרונה בריאיון ל"פוקס ניוז".

רון פול רוכב על אופניו בטקסס בחודש שעברצילום: אי-פי

לדבריו, "ככל שאנו מבזבזים יותר, נהיה עניים יותר. אנחנו לא צריכים להתערב בעניינים הפנימיים של אומות אחרות. אנחנו לא צריכים להחליט כיצד ייקבעו הגבולות שלהן. אני דואג יותר לשלום הגבולות שלנו בבית והאנשים פה בבית. אני לא חושב שאנחנו כפוליטיקאים אמריקאים צריכים להכתיב את תהליך השלום".

פול אף מתח ביקורת חריפה על חיסולו של מנהיג אל-קאעדה בתימן, אנוואר אל-אוולאקי שהיה בעל אזרחות אמריקאית. "אני לא חושב שזו דרך טובה להתמודד עם הבעיות שלנו. אוולאקי מעולם לא הועמד לדין ולא הורשע בשום עבירה. אף אחד לא יודע אם הוא הרג מישהו. אם העם האמריקאי יקבל בצורה עיוורת מדיניות שבה הנשיא מחסל אנשים שהוא חושב שהם חבר'ה רעים, זה עצוב מאוד", אמר.

מוקצה בקהילה היהודית

בקואליציה היהודית הרפובליקאית, שמביעה לעתים רחוקות דעה על מועמד רפובליקאי זה או אחר, רון פול הוא בבחינת מוקצה. "אנו דוחים את קריאתו לנתק את קשרי הביטחון של ארה"ב עם ישראל", אמר ל"הארץ" נוח סילוורמן, האחראי על קשרי הארגון עם הקונגרס. "לא רק היהודים הרפובליקאים דוחים את התפישה הזאת, אלא גם רוב חברי הקונגרס משתי המפלגות. פול אינו מתכוון לשנות את דעתו בנושא, ולכן אנו דואגים לדבר עם הקולגות שלו כדי לוודא שהוא יישאר דעת מיעוט שולית".

ובעוד הממסד מתעב אותו, הצליח פול, המועמד המבוגר בהתמודדות, לכבוש לא מעט צעירים מאוכזבי הממשל שרואים בו מעין גורו. מאז הופעת תנועת המחאה השמרנית "מסיבת התה" רבת ההשפעה, מכנים אותו גם "האידיאולוג", "הסנדק" ו"המוח" שמאחורי התנועה. זאת, אף על פי שכמה מתפישותיו של פול אינן עולות בקנה אחד על רוב פעילי "מסיבת התה".

רון פול נולד בפיטסבורג שבפנסילבניה. אביו היה בעל מחלבה קטנה. "היינו חמישה בנים וכולנו נולדנו בתקופת השפל הגדול", אמר. "לא קיבלת דמי כיס. אם רצית כסף, היית חייב לעבוד". את העבודה הראשונה קיבל במחלבה של אביו בגיל חמש, בבדיקת בקבוקים. מאז הספיק פול ללמוד רפואה, אולם הפוליטיקה עניינה אותו יותר מכל. ב-1976 נבחר לראשונה לקונגרס וב-1988 התמודד לנשיאות מטעם המפלגה הליברטריאנית, המתנגדת למעורבות של הממשל הפדרלי, וזכה ב-0.5% מהקולות.

פול ידוע כליברטריאן. מלבד תמיכתו במדיניות חוץ פסיבית, הוא דוגל בהתערבות מצומצת של הממשל. הוא חי בטקסס, שיאנית ההוצאות להורג, הוא מתנגד לעונש מוות. הוא מתנגד לכל אפליה מתקנת כלשהי, משכורת מינימום, סיוע פדרלי לתאגידים או בנקים קורסים. הוא מתנגד למס הכנסה ("זה הכסף שלנו, מוזר שהמדינה מחליטה כמה כסף להשאיר לך ממה שאתה מרוויח") ותומך בביטול כל תוכניות הרווחה הפדרליות. אחרי ההוריקן קתרינה ב-2005, הוא הצביע נגד הסיוע הפדרלי לקורבנות האסון, והסביר שבעוד התרומות הפרטיות עושות נפלאות, הפניית התקציב הפדרלי לסוכנות לניהול מצבי חירום היא "חור שחור של ביורוקרטיה שמבזבז את כספי הציבור".

פול מתגאה בכך שמעולם לא הצביע בעד העלאת מסים ומעולם לא הצביע בעד העלאת שכר לחברי הקונגרס. הוא מסרב לקבל הטבות המגיעות לחבר קונגרס (כולל פנסיה), וטוען שהוא מחזיר מדי שנה עודף מתקציב לשכתו בבית הנבחרים לקופת המדינה.

בפברואר 2011, איל ההון דונלד טראמפ פנה למעריציו של פול שהפריעו לו לנאום בכנס של שמרנים בוושינגטון ואמר: "רון פול לא יכול להיבחר. אני מצטער". ואולם, גם אם פול לא ייבחר, הוא כבר העמיד דור המשך: בבחירות 2010, אחד מחמשת ילדיו, ראנד, נבחר לסנאט מטעם מדינת קנטאקי. ראנד, המחזיק בדעות שאינן רחוקות מאלה של אביו, זכה כבר לכינוי "סנאטור מטעם "מסיבת התה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ