המועמד הרפובליקאי משנה גרסה: היו תלונות על הטרדה, אבל שקריות

בעקבות הפרסום כי שתי עובדות לשעבר התלוננו על התנהגות לא נאותה, טען הרמן קיין כי "חקירה יסודית העלתה שלא היה לתלונות בסיס"

נטשה מוזגוביה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים3
נטשה מוזגוביה

אולי זה עוד אחד מסימני התחזקותו של המועמד הרפובליקאי לנשיאות הרמן קיין: בנוסף להתגברות זרם התרומות, עולה גם רמת העניין בעברו. בעקבות הפרסום כי שתי עובדות התלוננו נגדו בעבר בגין התנהגות לא ראויה, בעת שכיהן בתור יו"ר איגוד המסעדנים הארצי, קיין נאלץ היום (שני) להגיב על הטענות. בראיון לפוקס ניוז אמר קיין שהוא נפל קרבן ל"ציד מכשפות", וכי הטענות נגדו "חסרות בסיס ושקריות לחלוטין".

מאוחר יותר, בהופעה במועדון הכתבים הארצי בוושינגטון, קיין אמר שבכל 40 שנותיו בעולם העסקים, הוא "מעולם הטריד מינית אף אחת. אנשים פשוט ממציאים את זה. אני והקמפיין שלי נחושים להיצמד למסר שלנו". אולם המועמד הרפובליקאי הודה כי אכן הוגשו נגדו תלונות בעבר. "העלו נגדי את הטענות השקריות האלה, וחקירה יסודית העלתה שלא היה להן בסיס", אמר קיין.

הדיווח על ההטרדות המיניות המיוחסות לקיין פורסם ביום ראשון באתר "פוליטיקו", לפיו הן התרחשו בשנות ה-90 (קיין עמד בראש הארגון בין השנים 1996-1999) והנשים התלוננו על התנהגות "לא ראויה" של קיין, שכללה הזמנה לאחת הנשים לעלות לחדרו, שגרמה לה "להרגיש שלא בנוח". "הנשים התלוננו על שימוש בשפה ש'אינה ראויה ליחסים מקצועיים' ומחוות גופניות 'שלא היו מיניות חד-משמעית, אך גם אינן ראויות במסגרת יחסים מקצועיים'". לדברי המקורות של "פוליטיקו", הנשים קיבלו פיצוי כספי והתפטרו. התגובה הראשונית של קיין אתמול היתה שהוא לא ראה טענות ספציפיות, וכי "אלפי אנשים" עבדו בשבילו באותה התקופה.

אנשי הקמפיין שלו רמזו שמקור ההאשמות בא מ"וושינגטון" ומ"הממסד", שנלחץ מעלייתו של קיין בסקרים. קיין אמר שהוא לא היה מודע לשום הסדר כספי עם הנשים, ושהוא מקווה שהן לא קיבלו סכום גבוה מדי, כי הוא לא עשה כלום, כדבריו.

מספר פרשנים רפובליקאים מתחו ביקורת על התגובה המאוחרת של קיין לפרשה, והיו שאף רמזו שזה מדליק "עוד נורה אדומה" לגביו. כתבי "פוליטיקו" הסבירו שהתגובה הראשונה של קיין, כשהעלו בפניו את הטענות, לא היתה חד-משמעית כלל וכלל. "הוא לא אמר 'כן' או 'לא'", ציין אחד הכתבים, ג'ונתן מרטין, שגם הוסיף כי האתר נתן לקמפיין של קיין עשרה ימים להגיב על הטענות נגדו. במקום להשיב על השאלה, קיין שאל את הכתב: "האם אותך, אדוני, האשימו אי פעם בהטרדה מינית?".

תגובות