ריק סנטורום: הקאמבק של הסנטור השמרן

הוא עורר עליו את זעם ההומואים, דוגל בקידוחי נפט בים וחושב שההתחממות הגלובלית היא "הונאה של השמאל". ריק סנטורום רוצה להיות נשיא ארה"ב

נטשה מוזגוביה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה

מאז הכריז ביוני בתוכנית הבוקר של איי-בי-סי שהוא נכנס למרוץ לנשיאות "על מנת לנצח", ריק סנטורום (53), הסנטור לשעבר מפנסילבניה, נלחם קשה בשביל שישימו לב שהוא קיים. העימות הראשון של המתמודדים הרפובליקאים בפריימריז שאירחה הרשת "פוקס", הפך לחוויה קשה במיוחד עבורו - כפי שהודה בתסכול באחד הראיונות, "אחרי ששאלו כל אחד שאלה אחת, הם לא שאלו אותי שום דבר במשך 45 דקות, כאילו הייתי עציץ".

ואולם סנטורום הפתיע והגיע למקום השני בפריימריז באיווה עם 25% מהקולות - 8 קולות בלבד מאחורי המנצח מיט רומני. על גלי האופוריה הוא המשיך לניו המפשיר ושם נחת חזרה אל קרקע המציאות, והגיע במקום הלפני-אחרון, עם 9% בלבד מהקולות. לפני שסיים את הבחירות בדרום קרוליינה במקום השלישי זכה סנטורום לקצת עדנה, לאחר שוועדת הבחירות באיווה ערכה ספירה חוזרת וקבעה כי הוא זה שניצח במדינה בפער של 34 קולות, ולא רומני.

סנטורום בעל מראה צעיר, הוא דעתן, רהוט, שמרן אותנטי וקתולי אדוק ברמה שגרמה לאחד מעוזריו לשעבר להגיד עליו פעם שהוא "מטיף אוונגליסטי שרק במקרה עוסק בפוליטיקה". אך במרוץ שגם ככה גדוש בשמרנים עם קבלות, ומתמקד ביצירת מקומות עבודה כשלסנטורום עורך הדין במקצועו אין הרבה ניסיון בתחום - אין לו דרך לבלוט, והוא מנסה להישאר במרוץ עם 1-2% אחוזי תמיכה בלבד בסקרים הארציים ועם מעט מזומן שזורם לו מהתורמים.

במטהו מקווים שעם ההפתעה הגדולה באיווה, יתחילו לזרום המזומנים והדבר יתבטא גם בעלייה בסקרים הארציים.

מצוקת המזומנים אינה חדשה בשביל סנטורום המגדל עם בת זוגו שבעה ילדים, שאחת מהן סובלת ממחלה גנטית קשה שדורשת טיפולים תכופים - את דברי הפתיחה שלו באחד העימותים הרפובליקאיים באוקטובר הוא התחיל מזה שהיא עברה ניתוח באותו היום. בעבר הוא הודה שהוריו, פסיכולוג ואחות בגמלאות, עוזרים להם מדי פעם כלכלית.
סנטורום נולד בוינצ'סטר שבוירג'יניה וגדל במערב וירג'יניה ובפנסילווניה. הוא בוגר מדעי המדינה ועורך דין בהשכלתו, הוא נבחר לראשונה לקונגרס בגיל 32, ובתום שתי כהונות בלבד, הצליח להבחר לסנאט, גם שם כיהן שתי כהונות - והפסיד בפעם השלישית לדמוקרט. בסנאט, הוא נחשב לאחד הכוכבים העולים של מפלגתו, אך גם לאחד הפוליטיקאים הפחות מתפשרים.

סנטורום מגייס קולות באיווהצילום: רויטרס

מחויבותו למשפחה והתבטאויות בסגנון "התא הבסיסי של החברה זה לא היחיד, זו המשפחה" - בהחלט מביאה לו נקודות אצל השמרנים במדינות המפתח בפריימריז. הוא גם דוגל בקידום קידוחי הנפט - כולל בשמורות בים.

סנטורום מתנגד להפלות ותומך בעונש מוות - אך יש גם נושא אחד שמבדיל אותו מהשמרנים האחרים במרוץ - הוא מאמין ב"שמרנות של חמלה" ובעזרה לעניים (למרות שהוא גם חושב שצריך לבטל את רפורמת הבריאות של אובמה המספקת ביטוח בריאות למיליוני אמריקאים שלא היו מכוסים לפני כן).

לאורך הקריירה שלו, סנטורום הצליח להסתבך בכמה פרשיות והתבטאויות שנויים במחלוקת. כך, במהלך הבחירות החוזרות למושבו בסנאט, התברר שמשפחתו התגוררה רוב הזמן בוירג'יניה, אך חמישה ילדים שלו המתחנכים בבית למדו בבית ספר דיגיטילי במימון מדינת פנסילבניה.

בבחירות 2008 סנטורום תמך במועמדותו של מיט רומני לנשיאות, והחמיא למועמד הרפובליקאי ג'ון מקיין רק כאשר הוא בחר במושלת אלסקה השמרנית שרה פיילין בתור המועמדת לסגנית הנשיא שלו בצעד, שלפי סנטורום, נתן לו "יותר ביטחון" במקיין. ב-2011, הוא האשים את מקיין, שעבר עינויים בתור שבוי מלחמה בווייטנאם ותקף את "הדמיית ההטבעה" שהשתמשו בה בחקירות בימי ממשל בוש בתור עינוי - שמקיין "לא יודע איך עובדת חקירה" מהסוג הזה.

לסנטורום גם היו הרבה התבטאויות שנויות במחלוקת על הקהילה ההומו-לסבית. באחת המפורסמות שבהן, משנת 2005, הוא אמר שמבחינתו נישואי ההומואים "אינם שונים מגבר על ילד, גבר על כלב או מה שלא יהיה".

באחד העימותים לקראת בחירות 2012, הציגו לו שאלה של סטיבן היל, חייל הומו, שתהה האם סנטורום בתור נשיא ינסה להחזיר את מדיניות ה-"לא נשאל, אתה לא תגיד" -המונעת מהומואים לשרת בצבא אלא אם הם מסתירים את זהותם המינית. "כששירתי בעיראק, הייתי חייב לשקר כי הייתי חייל הומו ולא רציתי לאבד את העבודה שלי", אמר היל.

מהקהל נשמעו קריאות בוז שסנטורום התעלם מהם. "לפעילות מינית מכל סוג שהוא בהחלט אין מקום בצבא", אמר סנטורום. "אנחנו חייבים לתת לצבא שלנו שמתבסס על עקרון ההתנדבות את היכולת להגן על המדינה בדרך הכי יעילה, ואני מאמין שזה פוגע ביכולת הזאת. אנחנו עושים בצבא שלנו ניסוי חברתי, וזה טראגי. אם הייתי נשיא, הייתי מחזיר את המדיניות הזאת, נקודה. לא הייתי זורק אנשים אלה החוצה, כי זה לא יהיה הוגן כלפיהם בגלל הממשל הזה, אבל אנחנו נצטרך להתקדם בדרך התואמת למה שהיה קורה בעבר, כשסקס לא היה על הפרק. שמור את זה לעצמך, בין אם אתה הומו או הטרוסקסואל".

מבקריו של סנטורום מתחו עליו ביקורת בגלל שהוא לא השתיק את הקהל שצעק בוז (סנטורום טען מאוחר יותר שלא שמע את זה), ולא מצא מילה אחת טובה להגיד להיל על שירותו. סנטורום התפרסם גם כתומך איתן של הוראת התכנון התבוני לצד תורת האבולוציה.

משפחה
נשוי לקארן גרוור סנטורום, אב לשבעה ילדים - אליזבת אן, ריצ'רד ג'ון, דניאל ג'יימס, שרה מריה, פיטר קנת', פטריק פרנסיס ואיזבלה מריה. בן נוסף שלו, גבריאל מייקל שנולד ב-1996 פג, נפטר שעתיים אחרי הלידה. האם, קארן, כתבה ספר על האסון שפקד את המשפחה תחת הכותבת "מכתבים לגבריאל: הסיפור האמיתי של גבריאל מייקל סנטורום", שבו סיפרה כי הם ישנו עם גופת התינוק וגם הביאו אותה הביתה, הציגו אותו לילדים בתור "אחיכם גבריאל", לפני סידורי הקבורה.

הידעת
בבית הספר התיכון סנטורום זכה לכינוי "תרנגול" על תספורתו ולוחמנותו.

סנטורום מגייס קולות באיווהצילום: רויטרס

יתרונות
סנטורום יצר לעצמו מוניטין של איש שבאמת אכפת לו מהנושאים שהוא מדבר עליהם, ותומכיו טוענים שאנשים יוצאים מהפגישות אתו משוכנעים שהוא האיש שלהם לנשיאות. רקורד ההצבעה שלו בקונגרס מעניק לו קרדיט איתן אצל השמרנים.

נקודות תורפה
סנטורום לא החזיק במשרה נבחרת מאז 2006. ההפסד שלו בבחירות החוזרות לסנאט גורמים לתורמים לפקפק ביכולתו לגייס את תמיכת הציבור הכללי, בתור אחד שהפסיד אפילו במדינה שלו. היעדר ניסיון עסקי או הישג בולט מאז נפרד ממושבו בסנאט גם לא עוזר לו בבחירות האלה המתמקדות בכלכלה. הקמפיין שלו מתקשה להתרומם בלי תזרים מזומנים, ומספר הסתבכויות דוגמת ההתבטאות בגנות גיוס ההומואים לצבא לא עוזרים לו להתחבב על הציבור הכללי.

סיכויים לזכות
עם ממוצע של 1-2% תמיכה בסקרים הארציים וקשיים בגיוס הכספים, אין לו הרבה סיכוי לשרוד את הפריימריז, אך אם יחזיק מעמד די זמן בכבוד, המרוץ יכול לשמש כמקפצה למשרות נוספות לאחר ששמו הפך למוכר יותר בזירה הארצית.

ציטוטים נבחרים

על ישראל : "זה העוגן שלנו במזרח התיכון. זו בעלת ברית אסטרטגית שלנו. אנחנו גם לא יכולים להתעלם מההיסטוריה של העם היהודי כדי להבין מדוע זה חשוב שלעם היהודי תהיה מדינה משלו. זה גם מקום הומניטארי מאוד חשוב. כל עוד הרשות הפלסטינית ואחרים במזרח התיכון מסרבים לקבל את זכותה של ישראל להיות שם, לא יכול להיות שם שלם. ואנחנו לא יכולים לכפות על ישראל מו"מ עד שהתנאי הזה מתגשם") ראיון לתוכנית של גלן בק, יוני 2011).

על אובמה: "כשראיתי את הנשיא אובמה מתנצל בשבוע שעבר על היהירות של אמריקה מול קהל צרפתי שחב את החירות שלו להקרבות של האמריקאים, זה עזר לי להשתכנע שהוא חש אנטיפתיה עמוקה כלפי הערכים והמסורת האמריקאים" (אפריל 2009, מאמר ב"פילדלפיה אינקוויירר).

על מדיניות המזרח התיכון של אובמה: "אז אובמה משליך את מובארק מתחת לאוטובוס, המשטר הצבאי החדש במצרים מתווך בעסקה בין החמאס לרשות הפלסטינית, ועכשיו הנשיא מתגמל אותם בזה שמכריז שאנחנו חוזרים לגבולות 1967. אתה לא חייב להיות מדען אטום כשאתה יושב בעולם הערבי מוסלמי וחושב: "טוב, איך אנחנו מתייחסים לבחור הזה"' (אירוע בחירות באיימס, אייוה, יוני 2011).

על חיסולו של בן-לאדן: "ההחלטה שהוא (אובמה) קיבל לגבי אוסאמה בן-לאדן היתה החלטה טקטית. זו לא היתה החלטה אסטרטגית. את ההחלטה האסטרטגית של לצוד אותו קיבל הנשיא בוש. מה שהנשיא אובמה עשה, הסוגיות שהוא טיפל בהן במשמרת שלו, היו טעויות אסטרטגיות בכל אחת מהפעמים" )מאי 2011, עימות רפובליקאי של "פוקס" בדרום קרוליינה).

על ההתחממות הגלובלית: "אני מאמין שכדור הארץ מתחמם, אבל אני מאמין גם שכדור הארץ מתקרר. ואני חושב שההיסטוריה מוכיחה שהרעיון שהאדם באמצעות שחרור גזי החממה אחראי איכשהו לשינוי האקלים, זה פשוט אבסורד, כשחושבים על גורמים אחרים, אל ניניו, לה ניניה, כתמים על השמש, לחות באוויר... אני רואה בזה תוכנית של השמאל לבשל הונאה, כי הם יודעים שכדור הארץ הולך להתקרר ולהתחמם" (יוני 2011, תוכנית הרדיו של ראש לימבו).

על נישואים חד מיניים: "האם מישהו אומר שזוגות חד מיניים לא אוהבים זה את זה? אני אוהב את הילדים שלי. אני אוהב את החברים שלי, את האח שלי. לעזאזל, אני אוהב אפילו את חמותי. זה אומר שצריך לקרוא למערכות היחסים האלה נישואים?")פילדלפיה אינקוויירר", מאי 2008).

על שירות הומואים בצבא: "אני מאמין שלכל סוג של פעילות מינית אין מקום בצבא. וסילוק המדיניות של "לא נשאל, לא תגיד" מנסה להחדיר מדיניות חברתית לתוך הצבא, בזמן שלצבא יש תפקיד אחד בלבד, וזה להגן על המדינה שלנו" )עימות רפובליקאי, ספטמבר 2011).

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ