נטשה מוזגוביה

מדיניות החוץ, שדי נעלמה לאחרונה מסדר היום של המירוץ לנשיאות ארה"ב, שבה לככב הלילה (ראשון) בעימות בין שמונת המתמודדים בפריימריס של המפלגה הרפובליקאית שנערך בדרום קרולינה.

השאלה הגדולה לקראת העימות לא עסקה בהסכמת המתמודדים בהפצצה ישראלית באיראן (עליה רובם כבר הסכימו), אלא האם מושל טקסס ריק פרי יצליח לתקן את רגע ה"אופס" שלו מהעימות הקודם. האירוע נתפס כמעידה שעלולה לקבור את הקמפיין שלו. שאלת ה"אופס" היתה בלתי נמנעת, וכשהמנחה שאל אותו לגבי משרד האנרגיה - פרי המחויך קטע אותו ואמר: "אני שמח שזכרת את זה, היה לי זמן לחשוב על זה", השיב המנחה. "גם לי", אמר פרי, והקהל הגיב במחיאות כפיים.

העימות התמקד בתפקיד הנשיא כ"מפקד העליון של ארה"ב" ומוכנותו להתמודד לאותן שיחות הטלפון המפורסמות באמצע הלילה המבשרות לו על משבר עולמי, בעיקר בהקשר הגרעין האיראני. הרמן קיין הבטיח שבתור נשיא הוא יקדם את "שינוי המשטר", יפעיל לחץ על איראן באמצעות סנקציות והקטנת התלות של ארה"ב בנפט מיובא ("התוכנית הזאת הגיעה כל כך רחוק רק בגלל שהיה להם כסף לזה"), וישגר נושאות מטוסים לאזור כדי להבהיר לאיראן ש"אמריקה רצינית".

מיט רומני (מימין) למד הרמן קיין בעימות הלילהצילום: רויטרס

מושל מסצ'וסטס מיט רומני הגדיר את הטיפול בנושא האיראני כ"כישלון הגדול של אובמה", והזהיר שאם אזרחי אמריקה יצביעו לו שוב - "איראן תהפוך גרעינית", אבל אם יצביעו עבורו - זה לא יקרה. יו"ר בית הנבחרים לשעבר ניוט גינגריץ' המשיך את הקו הזה כשאמר שממשל אובמה, "פספס כל הזדמנות אפשרית להיות חכמים" מול התוכנית האיראנית, תוך התעלמות מ"מבצעים חשאיים ושיתוף פעולה עם ישראל".

הסנטור לשעבר ריק סנטורום הכריז שעל ארה"ב "לעבוד עם ישראל שלה יש ניסיון בפעולות דומות בסוריה ובעיראק", והביע תקווה שארה"ב אכן פועלת בכיוון וכי "היו להם שיבושים במחשבים, מדענים מתו, אז אני מקווה שאנו מעורבים בזה ועושים כל מה שביכולתנו באופן חשאי להבטיח שתוכנית הגרעין של איראן לא מתקדמת". חברת הקונגרס מישל בקמן אמרה כי "המפקד העליון צריך להבין את המורכבויות של המזרח התיכון. איראן עובדת באמצעות גרורות, והבמה הוכנה למלחמה גרעינית עולמית נגד ישראל".

שמונת המועמדים על הבמה בדרום קרולינהצילום: רויטרס

ההסתבכות היומית של ריק פרי הגיע במהלך הדיון על מדיניות סיוע החוץ של ארה"ב. פרי הכריז שבתור נשיא הוא ינהיג מדיניות של "אפס דולרים" בתור סיוע חוץ, כי המדינות שלא תומכות בארה"ב ואינן כנות איתה (כגון פקיסטאן) "אינן ראויות לקבל אותם". אך השאלה חזרה שוב כשהמנחה הקריא מסר מגולש טוויטר שביקש מהמושל לדייק - האם הוא התכוון גם לסיוע לישראל? פרי השיב שכן, "כל מדינה תתחיל מאפס", אך הוסיף ש"ישראל היא בעלת ברית מיוחדת", ואחרי הכל היא תקבל סיוע.

גם מיט רומני הסכים עם מדיניות "ההתחלה מאפס" - והפך למוקד חצי הביקורת של הדמוקרטים, למרות שבהנהלת הקמפיין שלו מיהרו להבהיר מיד אחרי העימות שהוא "לא התכוון לישראל". עד כה, רק רון פול הבטיח להפסיק סיוע חוץ - כולל לישראל - בתור עמדה עקרונית, וסירב להתקפל למרות הביקורת החריפה של היהודים הרפובליקאים שהפכו אותו למוקצה. כך שסביר להניח שבימים הקרובים נשמע לא מעט ניסיונות לסייג את עמדת "סיוע החוץ מתחיל מאפס" של פרי ורומני ולהדגיש שזה לא באמת משליך על הסיוע לישראל.

ריק פרי במהלך קמפיין 2012. איבד מוקדי כוח חשובים בטקסס

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ