פרשנות

העימות הרפובליקאי שהכזיב

שמונת המועמדים שדנו הלילה בענייני חוץ לא סיפקו את הסחורה עבור מקטרגי אובמה, שקיוו להתנפלות על הנשיא בשל יחסו המתנכר לישראל

חמי שלו, ניו יורק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חמי שלו, ניו יורק

יהודים רפובליקאים ושאר מתוסכלי-אובמה יצאו מאוכזבים אמש מהעימות הרפובליקני הראשון - וכנראה גם האחרון - שהוקדש לענייני חוץ. מי שקיווה להתנפלות רבתי על הנשיא הדמוקרטי בשל יחסו המתנכר לישראל נאלץ להסתפק בפירורים שנזרקו פה ושם, כמעט כבדרך אגב. מנחי העימות החליטו משום מה להקדיש את רוב זמנם לענייני פקיסטאן הסבוכים, שאיש כמעט אינו מבין בהם - והשאלה הבודדה שבכל זאת נגעה ישירות לישראל הצליחה לסבך את המסתבך הסדרתי מטקסס, ריק פרי, שנשמע כמי שמתייחס לישראל כמדינה מן המניין, ולא כבבת העין של המפלגה הרפובליקאית כולה.

שלא יהיו אי-הבנות: חלק ניכר מהצהרות המועמדים בנושאים השונים יזכו לתשואות רמות אצל המצביעים היהודים - וגם אצל רוב הישראלים - ובראש ובראשונה הודעתם של שניים מהמובילים, המושל לשעבר מיט רומני ויושב ראש בית הנבחרים לשעבר ניוט גינגריץ', שבהגיעם לבית הלבן הם יתמכו בפעולה צבאית אמריקנית נגד איראן המתגרענת.

המועמדים הרפובליקאים בעימות בדרום קרולינהצילום: אי-אף-פי

העימות גם סיפק את המנה המצופה של הצהרות הזויות מהסוג שצריך לגרום להרמת גבה גם בקצה הימני של האיחוד הלאומי, למשל, כמו הודעתה של מישל בקמן שאיראן, פקיסטאן ומדינות אחרות מתכננות "מלחמת עולם גרעינית" נגד ישראל. או אזהרתו של ניוט גינגריץ', שנשמעת כמו הודעה לעיתונות ערב היציאה למסע צלב חדש, על פיו ה"אביב הערבי" הוא בעצם מסווה למתקפה אנטי-נוצרית רחבת היקף.

ובכל זאת, מקטרגי הנשיא לא קיבלו את הנקמה המתוקה באובמה על יחסו הקר לישראל, גם לא את שבועות האמונים האבסולוטיות והצהרות האהבה הטוטאליות שהמועמדים הרפובליקאים כל כך אוהבים להשמיע, ביחד ולחוד, (למעט המועמד הליברטריאני בהשקפתו רון פול, שתומך בבדלנות אמריקנית ומסתייג נמרצות מישראל). המנחים מרשת סי.בי.אס ומהמגזין הנשיונל ז'ורנאל לא הרימו כדורים ישראלים להנחתה - אפילו לא את שיחתם המביכה של הנשיאים סרקוזי ואובמה על אמירת האמת של ראש ממשלת ישראל - מה שבוודאי יגרור אצל חובבי הקונספירציות תהיות על קיומה של קנוניה ליברלית-שמאלנית מכוונת מהבית הלבן שמנעה מהמועמדים הרפובליקנים לבטא עצמם כראוי.

כך או אחרת, העימות בנושאי חוץ היה הפחות מאורגן והפחות מעניין מכל העימותים שנערכו עד כה, אולי משום שלא עסק בנושא היחיד שבאמת מעניין את האמריקאים: הכלכלה. לפרקים גם היה נדמה שהיוצרות התהפכו כשהמועמדים שנחשבים שוליים יותר, כמו מושל יוטה לשעבר ג'ון הנטסמן, שהיה שגריר ארה"ב בסין, או הסנטור ריק סנטורום, אבל אפילו בקמן ופול - נשמעו שקולים יותר ורציונליים יותר מהמועמדים המובילים, כשהסתייגו מעימות עם פקיסטאן הגרעינית, נזהרו מהכרזת מלחמה על סין המתעצמת או הסתייגו מהחזרת העינויים לארסנל שיטות החקירה של חשודים בטרור.

אבל כדי לקבל מושג אמיתי על סדר העדיפויות של הבוחר האמריקאי בבחירות הללו צריך לדעת שרשת סי.בי.אס נקטה בצעד מאוד בלתי שגרתי, קטעה את שידור העימות אחרי שעה ושלחה את המתעניינים לצפות בהמשכו ברשת האינטרנט, שלא עמדה בעומס. שידור התוכנית המשטרתית NCIS בכל זאת זוכה ליותר רייטינג, ושערוריית הפדופיליה בפן-סטייט, קודש הקודשים של הפוטבול האוניברסיטאי, בוודאי מעוררת יותר עניין.

צריך גם לזכור, למען הפרופורציה, שסקר שפרסמה אתמול אותה רשת העלתה שהמועמד המוביל הוא עדיין הרמן קיין, איש העסקים והפיצות, ששרד עד כה את ההאשמות בדבר הטרדות מיניות בעברו. ככל הנראה קיין גם ישרוד את העובדה הברורה שבדיון אמש הוא נראה אבוד לגמרי, כשעיניו מביעות תחינה חרישית למצלמה שהסיוט הזה עם ענייני חוץ-שמוץ ייגמר כבר.

ובינתיים, העימות הפוליטי סביב ישראל, שהרפובליקאים בונים עליו כדי לנסות ולהביא למה שנראה בעיניהם כנקודת מפנה היסטורית בדפוסי ההצבעה של היהודים, יצטרך לחכות ליום אחר, אולי עד סוף הקיץ הבא אפילו, כשהרפובליקאים יבחרו סוף סוף מועמד וזה יתייצב לעימות הקובע מול הנשיא אובמה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ