קיין מנסה להיזכר מה דעתו על המהפכה בלוב

המועמד הרפובליקאי נראה מבולבל כשנשאל על מעורבות ארה"ב במדינה. "הרבה דברים מסתובבים בראש שלי. על מה בדיוק אתם שואלים אותי?"

נטשה מוזגוביה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים10
נטשה מוזגוביה

מדיניות החוץ היא לא הצד החזק של המועמד הרפובליקאי ואיש העסקים הרמן קיין. לעתים קרובות, כשהוא נשאל שאלות בנושאים רגישים, הוא מתחמק בטענה ש"אין לי את כל המידע המודיעיני", או משיב כי "אם הייתי נשיא, הייתי מקשיב תחילה להמלצה של ראשי מערכת הביטחון שלי".

המעידה המביכה האחרונה של קיין ארעה אתמול (שני), כשנשאל במפגש עם העורכים של עיתון "מילווקי ג'ורנל סנטינל" האם הוא מסכים עם הדרך שבה הנשיא אובמה התמודד עם המשבר בלוב. קיין נראה מבולבל במשך מספר דקות, כאילו הוא מנסה להיזכר מה בדיוק התרחש בלוב. הוא נשא את עיניו אל התקרה ושאל: "או-קיי, לוב - הנשיא אובמה תמך בהתקוממות, נכון? הוא קרא לסילוקו של קדאפי?", והוסיף כי "אני רק רוצה לוודא שאנחנו מדברים על אותו הדבר, לפני שאני אומר שאני כן או לא מסכים".

לאחר מכן הוסיף קיין "אני לא מסכים עם הדרך שבה אובמה התמודד עם לוב מסיבה פשוטה, שזה דבר שונה. אני צריך לחזור על זה, אתם יודעים. כל הדברים האלה מסתובבים בראש שלי. על מה בדיוק אתם שואלים אותי?"

בסופו של דבר בחר קיין באותו מפלט מוכר בו הוא נוהג להשתמש. "אני מאמין בלקבל את כל המידע שניתן, במקום לתת הצהרות על מצב שלא הייתי מעורב בו", הוא אמר, ופסק לסיכום כי הוא היה עושה עבודה טובה יותר מהנשיא המכהן.

דוברו של קיין הסביר שהבוס בן ה-65 מותש בגלל הלו"ז הצפוף של הקמפיין, ושהוא התבלבל משום שישן ארבע שעות בלבד. קיין עצמו הגיב לתקרית בזלזול "אלוהים ישמור, זו היתה רק אתנחתא", אמר.

הצטרפו לפייסבוק של "הארץ" לעוד חדשות, עדכונים ופרשנויות

הדמוקרטים מניחים שזינוקו של קיין בסקרים הוא תופעה חולפת, והם עדיין בוחרים לכוון את הקמפיין שלהם נגד מיט רומני, שנחשב בינתיים למתמודד הרפובליקאי בעל הסיכויים הגבוהים ביותר לזכות במועמדות לתפקיד הנשיא. עם זאת, רומני המורמוני הוא לא בהכרח האיש הפופולרי ביותר במפלגה הרפובליקאית. המצביעים בפריימריז של המפלגה נוטים להיות שמרנים יחסית, ורומני נתפס בקרבתם כהפהפך, ולא מספיק שמרן.

אחוזי התמיכה בהרמן קיין עדיין גבוהים. בחלק מהסקרים בשבוע האחרון הוא צמוד לרומני, באחרים אף מוביל במרוץ. עם זאת, בעקבות מסיבות העיתונאים של שתי הנשים שהאשימו אותו בהטרדה מינית, חלה ירידה מסוימת בשיעור התמיכה לה הוא זוכה. באיווה, מדינה חשובה במיוחד משום שהפריימריז בה מוקדמים והיא נמצאת בראשית מסלול נשירת המתמודדים לאורך חודשי הבחירות, זוכה קיין ל-20% תמיכה. חבר הקונגרס רון פול זוכה שם ל-19%, מיט רומני ל-18%, וניוט גינגריץ' ל-18%, כך לפי סקר בלומברג.

לו יבחר קיין להיות מועמד המפלגה לנשיאות, הרי שלאור פרשיות ההטרדה המינית,יכולה להיות לו בעייה בגיוס קולות של נשים. קיין הסתבך לאחרונה גם עם כמה התבטאויות שנויות במחלוקת, כשקרא ליו"ר בית הנבחרים לשעבר ננסי פלוסי "הנסיכה ננסי", וליריבתו בפריימריז מישל בקמן "גלידת טוטי-פרוטי". הוא גם נתפס בשקר - לאחר שאמר שמעולם לא פגש במתלוננת נגדו שרון ביאלק. החבר לשעבר של ביאלק, ויקטור ג'יי צוקרמן, העיד כי השניים בילו ערב עם קיין בשנות ה-90. כל אלה יכולים לגרום לקיין לאבד קולות יקרים, במיוחד לאור העובדה שנשים אמריקאיות נוטות להצביע בבחירות יותר מגברים. בבחירות 2008 למשל, 66% מהנשים בארה"ב הצביעו בבחירות, לעומת 62% מקרב הגברים.

בשביל לתקן את המצב, גייס קיין את רעייתו גלוריה, שלא הופיעה עד כה באירועים פומביים בקמפיין הבחירות של בעלה. "לשמוע את התיאורים הגרפיים שמניחים זלזול מוחלט כלפי אשה - אני יודעת שהוא ממש לא אדם כזה", היא סיפרה לאחרונה בראיון לפוקס ניוז. "משהו כזה היה מצריך פיצול אישיות מצדו", הוסיפה.

קיין אמרה שבשבוע וחצי הראשונים אחרי ששמעה את הטענות כלפי בעלה היא הייתה בהלם. "אלה היו דברים כל כך מכוערים, שחשבתי, על מי האנשים האלה מדברים? זה לא הרמן. התחלתי לשאול אותו, אתה מכיר את האנשים האלה? והוא המשיך להגיד - לא. אחרי שבוע וחצי פשוט הפסקתי לראות חדשות. אנחנו ביחד 43 שנה, ואני לא חושבת שהייתי מפספסת משהו כל כך משמעותי".

בהמשך אמרה קיין כי היא לא מבינה מדוע המתלוננת נגדו בחרה לחכות 15 שנה עד שפרסמה את הסיפור. "אם זו הייתי אני, הייתי אומרת את זה מיד. לא הייתי יכולה לחיות עם משהו שפוגע בי ברמה כזאת. כשהרמן אמר שגילו שהטענות היו לא מבוססות בזמנו, בשבילי זה היה סוף הסיפור. הוא מהדור הישן הזה, הדור שהגברים עדיין פותחים דלת בפני האשה, וכשאנחנו הולכים על המדרכה, הוא הולך קרוב לכביש. זה חינוך לפיו הגבר אמור להגן על האשה. אתם בטח חושבים, הנה האשה הקטנה בבית, היא בטח האחרונה לדעת. אבל אני בחיים לא ראיתי את עצמי בתור כזו, ותמיד כששמעתי סיפורים כאלה, אמרתי שאני לא אהיה מהנשים האלה שיעמדו על הבמה עם חיוך כשהן יודעות שהן טעו. אני לא אעשה דבר כזה".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ