נטשה מוזגוביה
כתבת "הארץ" בארה"ב

אם עד כה התמקדו היריבים הרפובליקאים בוויכוחים נוקבים על עיצוב הדרך והמשנה הפוליטית, העימות הרפובליקאי שהתקיים בשבת בלילה במדינת איווה התמקד באמונה הדתית ופנה בעיקר לרגש. מי שבלטו בהיעדרם מהעימות שאורגן על-ידי שלושה ארגונים נוצרים שמרנים והתקיים בכנסיה, היו שני המתמודדים המורמונים: מושל מסצ'וסטס לשעבר מיט רומני ומושל יוטה לשעבר ג'ון הנטסמן.

אלה היו כמעט וידויי הכאה על חטא: איש העסקים הרמן קיין דמע כשסיפר על מחלת הסרטן שעבר וכשאמר שהוא היה צריך לבלות יותר זמן עם ילדיו בתקופת ההתבגרות שלהם (מושל טקסס ריק פרי ניחם אותו), ריק סנטורום השתנק כאשר דיבר על היחס שלו לבתו הנכה בלה, והודה שהוא "ראה אותה בתור פחות מאדם בגלל הנכות שלה".

יו"ר בית הנבחרים לשעבר ניוט גינגריץ', שהשמרנים מתייחסים אליו במידה רבה של חשדנות בגלל הבגידות בשתי הנשים שלו, הודה גם הוא מעל הבמה שהוא "גרם לכאב רב לאנשים אחרים" והוסיף ש"היו זמנים שהייתי ריק בפנים".

המועמדים הרפובליקנים בעימות שנערך במדינת איווה צילום: אי–פי

חברת הקונגרס מישל בכמן סיפרה על הקשיים הכלכליים אליהם נקלעה משפחתה כשהיתה נערה, בעקבות גירושי הוריה. רק בגיל 16, אמרה, היא הפכה לנוצרייה אדוקה. "הבנתי שאני חוטאת, ורוח הקודש דפקה על דלתות לבי. החברים שלי התפללו בשבילי. הייתי חוטאת והייתי זקוקה למושיע, ונתתי את לבי לישו. אני לא אדם מושלם היום, אבל אני מכירה בכך שהוא מושלם. הוא המושיע. ואני שמה את עצמי ואת ידי בידיו. בלי ידו, לא נוכל לחזור למסלול במדינה הזאת".

בכמן התלוננה על כך שהכמרים סובלים היום מ"צנזורה", כי הם לא יכולים להגיד לבאי הכנסיות את כל מה שהם רוצים על הפוליטיקה. "זו לא הדרך האמריקאית", אמרה. "הנשיא לינדון ג'ונסון השתיק את הכמרים בשנות ה-50 כי הוא לא רצה שהם יגידו משהו נגדו, והייתי מבטלת את זה ומאפשרת להם להטיף על מה שהם רוצים. זה חלק מחופש הדיבור".

ניוט גינגריץ' אמר שהוא נחרד לחשוב על הרעיון של נשיא חילוני, כי זה אומר שהנשיא "לא יבין כמה חלש ומוגבל הוא האדם. ניסינו ליצור מדינה חילונית, שלהערכתי זה סיוט".
בין וידוי לוידוי והבטחות לאסור על ביצוע הפלות, המתמודדים, שהפעם במקום לעמוד בשורה על הבמה, ישבו ליד השולחן, העבירו גם את מסריהם הפוליטיים. הרמן קיין הזכיר את רפורמת המס שלו שזכתה לשם קוד 9-9-9 (שיעור המס הנמוך ביותר על פי קיין).

המועמדים הרפובלקינים סביב השולחן בעימות במדינת איווה צילום: אי–פי

גינגריץ' תקף את מפגיני וול סטריט כשאמר לקהל של כ-3000 איש, "המפגינים האלה יוצאים מנקודת הנחה שאנחנו חייבים להם הכל. הם משתלטים על פארק ציבורי שהם לא שילמו עליו, הולכים לשירותים ליד שהם לא שילמו עבורם, מבקשים אוכל ממקומות שהם לא שילמו להם, חוסמים את אלה שמנסים להגיע לעבודה בשביל לשלם מסים שיתחזקו את השירותים והפארק", אמר גינגריץ'. "זה סממן עד כמה השמאל גרם לקריסת מערכת הערכים במדינה הזאת. לכו למצוא עבודה, אחרי שאתם עושים אמבטיה".

המושל ריק פרי התייחס לדבריו מהעימות הקודם שעוררו תהיות רבות בקרב תומכי ישראל, על כך שבתור נשיא הוא היה מאפס את כל סיוע החוץ, כולל לישראל. "אני יכול להבטיח לכם שיהיו הרבה אנשים שיתמכו בסיוע שלנו לישראל. ישראל תקבל את סיוע החוץ שלה. אבל זה יתחיל מאפס, כמו עם כל שאר המדינות. אך הרעיון שאנו שולחים מיליארדי דולרים לסין, שמפילים 35000 ילדים ביום, זה לא מוסרי ולא בסדר וחייב להיפסק".

הסנטור לשעבר ריק סנטורום חזר לרעיון שלו של "אלף שנות סכסוך בין האסלאם הקיצוני לבין המערב", והכריז, "זו חובה מוסרית שנעמוד לצד ישראל ונבטיח את הישרדותה, ושנבטיח כי המשטר הקיצוני הזה (איראן) שרוצה להפיץ את הגרסה הקיצונית הזאת של אסלאם לא רק במזרח התיכון, אלא בעולם, ייעצר. אנחנו צריכים לבצע פעילות חשאית, להטיל סנקציות, לפעול לשינוי המשטר, אך גם לעבוד עם ישראל כעת לתכנן אופציה צבאית - שזה אומר לתקוף ולהרוס את המתקנים האלה - ולתת לאיראנים להבין שאם הם לא פותחים את המתקנים (לבדיקה) ולא סוגרים אותם, זו האופציה שנשתמש בה, נקודה".

גינגריץ' הסכים עם סנטורום: "הייתי אומר לממשלת איראן היום, יש לכם זמן קצר לפתור את זה בעצמכם, ואם אתם לא עושים את זה, נפתור את זה במקומכם, ולא אכפת לנו למען האמת מה שאר העולם חושב. אנחנו פשוט נעשה את זה".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ