ניוט גינגריץ': ילדים עניים צריכים לעבוד כשרתי בית ספר

המועמד הרפובליקאי שמזנק בסקרים בחודש האחרון, טוען שכך יושגו שתי מטרות: "פיטורי השרתים המאוגדים ושינוי תרבות העוני באמריקה"

נטשה מוזגוביה
וושינגטון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה
וושינגטון

יו"ר בית הנבחרים לשעבר והמועמד במרוץ הרפובליקאי לנשיאות ניוט גינגריץ' העיד לאחרונה באירוע בחירות שהוא "חזר מהמתים" מבחינה פוליטית. בחודש האחרון, לאחר שמעטים בלבד האמינו שיצליח להגיע בבחירות המקדימות לתמיכה דו ספרתית, הצליח גינגריץ' לרשום זינוק פתאומי ומרשים בסקרים. אך חוסר ההתלהבות של רפובליקאים רבים ממיט רומני המורמוני, והסתבכותו של הרמן קיין עם האשמות בהטרדות מיניות, הזניקו את האהדה כלפי גינגריץ' ל-21-24%, לפי שני סקרים חדשים, של "גאלופ" וסי-אן-אן.

רק לפני חודש עמד הרייטינג של גינגריץ' על 8%, והקמפיין שלו נזקק בדחיפות לתרומות. עוד לפני כן, עובדי הקמפיין הבכירים עזבו אותו, בטענה שבמקום להשקיע את כל זמנו במרוץ לנשיאות, הוא מעדיף לצאת עם אשתו לחופשה ממושכת. אך גינגריץ' לא התייאש, ואמר אז בראיון ל"הארץ" שאלה שקוברים אותו "מעולם לא ניהלו קמפיין לנשיאות", והוסיף כי הוא "מתכוון לזכות במועמדות של המפלגה הרפובליקאית לנשיאות, ואז לזכות בנשיאות".

היום, לפי סקר סי-אן-אן, 24% מהרפובליקאים והמצביעים הבלתי תלויים שנוטים להצביע לרפובליקאים רוצים לראות את גינגריץ' בתור המועמד הרשמי של המפלגה לנשיאות. 20% מעדיפים את מושל מסצ'וסטס לשעבר מיט רומני (אם כי יש לציין כי 4 נקודות ההפרש בין גינגריץ' לרומני עדיין בגדר סטיית התקן של הסקר). איש העסקים הרמן קיין שהוביל לאחרונה בסקרים, עומד כעת על 17% תמיכה או אף פחות בסקרים אחרים, לעומת 25% בחודש שעבר. מושל טקסס ריק פרי לא הצליח להתאושש מאפקט ה"אופס" שלו במהלך העימות הרפובליקאי בתחילת החודש, והדרדר ל-11%, כששאר המתמודדים קיבלו פחות מ-10% תמיכה.

אך גינגריץ' לא בדיוק משתנה - האיש שהבטיח בזמנו שהאנושות תבנה מושבות על הירח, העלה ביום שני עוד רעיון יצירתי: לאפשר לתלמידים עניים לעבוד בתור שרתי בית הספר שלהם, בטענה שנסיון כזה "ישנה בצורה יסודית את תרבות העוני באמריקה".

בנאומו בבית הספר לממשל על-שם קנדי באוניברסיטת הרווארד, הצהיר גינגריץ' שאיגודי העובדים והבירוקרטים פוגעים בילדים. "זה טראגי שבשכונות העניות ביותר, אנחנו כובלים ילדים באופן שלא מאפשר להם לעבוד, באמצעות חוקי עבודה שהם למעשה מטופשים. המודל הוא מאוד פשוט: רוב בתי הספר האלה צריכים להפטר משרתים החברים באיגודי העובדים, לשלם לשרת אחראי אחד, ולשלם לתלמידים המקומיים תמורת עבודה. הם יעשו את העבודה, יהיה להם כסף, תהיה להם גאווה, והם יתחילו תהליך של התקדמות".

בעימות הרפובליקאי שהתקיים בסוף השבוע באיווה, גינגריץ' גם קרא למפגיני וול סטריט "למצוא עבודה, אחרי שאתם עושים אמבטיה".

בנוסף, גינגריץ' אמר שהוא חושב שכישלון ועדת העל של הקונגרס להציג תוכנית לצמצום הגרעון בתקציב הפדרלי (הוועדה מאיימת כעת להפעיל קיצוץ רוחבי אוטומטי בתקציב הפדרלי) הוא "טוב לאמריקה", וכי במקום להמציא ועדות, הקונגרס צריך לעבוד על הקיצוצים במתכונת הרגילה, בוועדות האחראיות על תחומים מוגדרים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ