העימות הרפובליקאי: בלי "אופס" ועם עמדות חלוקות על איראן

המועמדים לראשות המפלגה הביעו עמדות שנעו בין תמיכה בתקיפה ישראלית (קיין) ותהייה: "למה לשלוח את הילדים והכסף שלנו בלי סוף לישראל" (פול)

נטשה מוזגוביה
כתבת הארץ בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה
כתבת הארץ בארה"ב

המירוץ למועמדות המפלגה הרפובליקאית לנשיאות בבחירות 2012, שמספק בשבועות האחרונים לא מעט כותרות - רובן לא מחמיאות למתמודדים השונים, הגיע הלילה (שלישי) לוושינגטון, שם נערך עימות שהוקדש למדיניות החוץ של ארה"ב. בניגוד לעימותים הקודמים לא אירע בו שום רגע מביך והוא ייזכר בעיקר בזכות העובדה שרבים מהנושאים החשובים בזירה הבינלאומית כלל לא עלו בו - משבר האירו, עלייתה של סין והאביב הערבי . ישראל, לעומת זאת, תפסה בו מקום מרכזי, בעיקר בדיון על אפשרות התקיפה הצבאית נגד מתקני הגרעין של איראן, שהעלתה גם את שאלת הגרעין הישראלי.

לשאלה כיצד ינהג במקרה של תקיפה ישראלית נגד איראן, ענה הרמן קיין, שמעמדו התערער מאוד לאחרונה כי אם ישתכנע ש"לישראל תוכנית אמינה שיש לה סיכוי להצליח, הייתי תומך בה ובמקרים מסוימים, תלוי עד כמה התוכנית חזקה, הייתי מצטרף אליה"

לעומתו, חבר הקונגרס רון פול הציג את עמדתו הקבועה, לפיה ארה"ב צריכה להפסיק להתערב בענייניהן של מדינות אחרות והבהיר כי הוא לא מתכוון לתקוף את איראן. לדבריו, "אני גם לא מצפה שזה יקרה, אחרי שראש מוסד לשעבר אמר שזה יהיה הדבר הכי מטומטם לעשות, הם לא עומדים לעשות את זה. היה גם סקר של 40 מומחים למדיניות החוץ כאן, אף אחד מהם לא אמר שצריך לתקוף באופן עצמאי את האתרים באיראן. זה לא עומד לקרות. וגם אם כן, מדוע שישראל תזדקק לעזרה שלנו?", שאל.

המועמדים לראשות המפלגה הרפובליקאית, הלילהצילום: אי–פי

פול הוסיף כי "אם הם מחליטים שהם רוצים להפציץ משהו, זה העניין שלהם, אבל הם צריכים לשלם על ההשלכות. לישראל יש 200-300 טילים גרעיניים, הם יכולים לטפל בזה בעצמם. אין לנו אפילו הסכם עם ישראל. אז למה יש לנו את המחויבות האוטומטית הזאת לשלוח את הילדים שלנו ואת הכסף שלנו בלי סוף לישראל"?

מושל מסצ'וסטס לשעבר, מיט רומני, המשיך את המתקפה בה החל השבוע נגד הנשיא אובמה בתשדירים חדשים גם בעימות הרפובליקאי, הפעם בנושא איראן. "יש לנו נשיא שקידם סדר יום של להיות ידידותי לאויבנו ולהפגין זלזול בידידנו. הדבר הנכון בשביל אמריקה הוא להתמודד עם איראן בעזרת סנקציות משתקות, להרשיע את אחמדינג'אד בגין הפרת האמנה למניעת רצח עם ולעצור את הכלכלה שלהם".

"אני יודע שזה יהפוך את הדלק ליקר יותר", אמר רומני אך הוסיף כי "אין מחיר ששווה את הנשק הגרעיני של איראן. והכיוון הנכון הוא להראות שאכפת לנו מישראל, שהם ידידים שלנו ואנו עומדים לצדם. אם אהפוך לנשיא, הביקור הראשון שלי מחוץ למדינה יהיה לישראל".

יו"ר בית הנבחרים לשעבר ניוט גינגריץ' אמר שהוא יפציץ את איראן רק "כמוצא האחרון, ורק בתור צעד בדרך להחלפת המשטר. לדבריו, "שום קמפיין הפצצות שישאיר את המשטר במקום לא ירוויח הרבה בטווח הארוך. חייבים לא רק לתקוף אותם, אלא לדבר ברצינות על החלפת המשטר".

גינגריץ' הבהיר כי הוא חולק על תפישתו של רון פול לגבי שיתוף הפעולה עם ישראל מכיוון "שהעולם יהיה מסוכן ביותר אם מתוך תחושה שנטשו אותם, הישראלים ישתמשו בנשק גרעיני נגד איראן. זה עתיד שאף אחד מאתנו לא חפץ בו".

מושל טקסס ריק פרי, אמר שארה"ב חייבת להטיל סנקציות על הבנק המרכזי של איראן, "לפני שמתחילים בכלל דיון על תקיפה צבאית" בעוד מושל יוטה לשעבר, ג'ון הנטסמן, הדגיש כי ארה"ב "חייבת להבטיח שאיראן לא תתגרען".

כל המועמדים ניצלו את ההזדמנות גם כדי לתקוף את התנהלות של הנשיא אובמה בסוגיה האיראנית ובסדר העדיפויות שלו במזרח התיכון. הנטסמן האשים את הנשיא בכך שהוא "פספס את האביב הפרסי ואז יצא להפגזות בלוב, שם אין לארה"ב 'אינטרס מוגדר'".

הדמוקרטים, שציפו למתקפה של הרפובליקאים כלפי מדיניות אובמה, ובייחוד כלפי איראן, כבר החלו לנקוט בקמפיין במסגרתו כמה בכירי הממשל הסבירו בפורומים שונים את יעילותן של הסנקציות שהצליחו לטענתם לגרום לבידודה והחלשותה של איראן

רון פול. טען כי לישראל נשק גרעיני והיא יכולה לטפל באיום האיראני בעצמהצילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ