הרמן קיין שוקל לפרוש

מסרים סותרים יוצאים מסביבתו של המועמד בנוגע להמשך דרכו, על רקע הפרסומים על הטרדות מיניות וירידה חדה מאוד בסקרים

נטשה מוזגוביה
כתבת הארץ בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה
כתבת הארץ בארה"ב

המועמד הרפובליקאי הרמן קיין שוקל לפרוש מהמירוץ לראשות המפלגה. בעקבות האשמות של ארבע נשים בהטרדה מינית, שיעור התמיכה בו הידרדר ממקום ראשון במירוץ לממוצע של 15.5% בסקרים, בעוד שגם גיוס התרומות מקרטע. נכון לעכשיו, מסתמן כי ההערכות של יריביו לפיהם זינוקו הפתאומי בסקרים לא יאריך ימים, התגלו כנכונות.

בפרשייה האחרונה שנקשרה לשמו נחשף סיפורה של אשה הטוענת כי ניהלה עם קיין רומן במשך 13 שנים. הודעה זו גרמה לאיש העסקים הכריזמטי להודיע ביום שני לאנשי הצוות שלו שהוא "עושה הערכה מחודשת" של החלטתו להתמודד לנשיאות. במהלך השיחה, קיין הכחיש את הרומן עם גינג'ר ווייט, ואמר שכבר יצא לו לבצע הערכות אם להמשיך בקמפיין. "אנחנו חייבים לעשות הערכה האם זה ייצור ענן גדול מדי בראשם של חלק מהאנשים, לגבי התמיכה העתידית שלהם בנו".

אנשי הצוות של קיין יצאו מהשיחה עם רשמים סותרים לגבי המשך דרכו - חלק אמרו שקיבלו את ההרגשה שהוא ימשיך במירוץ, בעוד אחרים, כמו מנהל הקמפיין שלו מארק בלוק, דיווחו שהוא בהחלט שוקל את זה מחדש. בשלב זה, קיין מתכוון להיצמד ללוח הזמנים המקורי שלו, כולל אירועי בחירות גדולים. אך עדויותיהן של חמש נשים מטילות צל כבד על המוניטין של קיין ויכולתו לגייס את תמיכת השמרנים ששיעור ההצבעה שלהם בפריימריז של המפלגה הרפובליקאית גבוה במיוחד.

"אנחנו נתגבר על זה". הרמן קייןצילום: אי–פי

קיין, שהתמהמה להגיב על הפרשות הקודמות, ניסה להקדים את המכה בראיון גדול לסי-אן-אן, שבו הסביר שמדובר ב"מכרה" שהוא חשב שהיא "ידידה", ושוב האשים גורמים פוליטיים בניסיון להפיל את מועמדותו. "אם אני פורש מהמירוץ בגלל הבלגאן הזה, כפי שסבתי היתה קוראת לזה, אז השיטה ניצחה. ואחת הסיבות שאני רץ היא בשביל לשנות את השיטה. אני לא אתן לדבר כזה לגרום לי לפרוש רק בגלל שזה קשה לי. אני אקבל את ההחלטה הזאת תוך התחשבות בהשפעות על אשתי ועל משפחתי. זו הדאגה העיקרית שלי מכל ההאשמות האלה".

האשה, ג'ינג'ר וויט, שטענה בראיון ל"פוקס" שהרומן שלהם נמשך עד שקיין החליט להתמודד לנשיאות, מוכנה לגבות את דבריה בראיות, שכן קיין הטיס אותה לפגישות עמו לערים שונות, ניהל עמה שיחות רבות בטלפון ושלח לה הודעות טקסט שהיא הציגה לערוץ.

רעייתו של הרמן קיין, גלוריה, טרם הגיבה על הפרשה החדשה. למעט ראיון שהעניקה לערוץ פוקס לפני כשבועיים, היא שמרה על פרופיל נמוך במהלך הקמפיין של בעלה. בראיון, היא יצאה להגן על בעלה ואמרה בין השאר: "אתם בטח חושבים, הנה האשה הקטנה בבית, היא בטח האחרונה לדעת. אבל אני בחיים לא ראיתי את עצמי בתור כזו, ותמיד כששמעתי סיפורים כאלה, אמרתי שאני לא אהיה מהנשים האלה שיעמדו על הבמה עם חיוך כשהן יודעות שהן טעו. אני לא אעשה דבר כזה".

עומדת לצד בעלה ודוחה את ההאשמות, גלוריה קיין צילום: אי–פי

תומכים רבים של קיין שאמרו בעבר כי הם בטוחים שההאשמות בהטרדות המיניות באו ממניעים פוליטיים, החלו לסגת מהתמיכה בו. קיין הוא לא המועמד הרפובליקאי הראשון להסתבך עם פרשיות אהבה מחוץ לנישואין - גם ניוט גינגריץ' הודה בעבר בבגידות, אך בשביל השמרנים, עדיין מדובר בסוגיה רגישה ביותר, במיוחד לאור העובדה שבתקופת כהונתו של הנשיא ביל קלינטון, הבגידה שלו באשתו הפכה לכלי ניגוח מרכזי נגדו, עם טענות נלוות שהעדר יושר בחיים האישיים משליך על תפקודו כנשיא.

עורכת הדין גלוריה אולרד, המייצגת את אחת המתלוננות נגד קיין, שרון ביאלק, תהתה "כמה שלדים נוספים עוד מסתתרים בארונו של הרמן קיין". עד כה, אמרה, הוא האשים חמש נשים בשקרים. "אני חושבת שהציבור האמריקאי מסוגל לעשות את השיפוט, אם הוא עדיין לא עשה זאת".

בדומה לאחת הנשים האחרות, גם בעקבות ההופעה של ג'ינג'ר וויט עלו טענות שמצבה הכלכלי הבעייתי שימש כמניע אפשרי לתקוף כעת את קיין. אך פרקליטתה של ביאלק אמרה ש"מיליוני גברים ונשים במדינה הזאת סובלים מקשיים כלכליים, זה לא מטיל צל על האמינות שלהם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ