ניוט גינגריץ' ממריא בסקרים

לוגו גרדיאן
גרדיאן
לוגו גרדיאן
גרדיאן

ניוט גינגריץ', ששואף להיבחר למועמד המפלגה הרפובליקאית בבחירות לנשיאות ארצות הברית, זכה בימים האחרונים להישגים נאים במדינת דרום קרוליינה, שחשיבותה לרפובליקאים רבה משום שבדרך כלל נקבע בה מי יהיה המועמד הרפובליקאי.

מסע הבחירות של גינגריץ', יו"ר בית הנבחרים לשעבר, נראה בכי רע לפני שבועות אחדים בלבד. הוא קיבל רק אחוזים בודדים בסקרי דעת קהל, היה שקוע בחובות ואנשיו נטשו אותו.

ואולם, בימים האחרונים כוכבו זורח מחדש. בניגוד לימים הקשים שבהם משך רק תומכים בודדים לאסיפות הבחירות שלו, תומכיו מילאו ביום שני בלילה את תיאטרון סוטיל של צ'רלסטון, דרום קרוליינה, שבו 785 מושבים. הדרישה לכרטיסים היתה גדולה כל כך, שעשרות אנשים שרצו להיכנס נאלצו לחזור על עקבותיהם מאחר שתקנות הבטיחות מנעו מהמארגנים לאפשר לאנשים לשבת על המדרגות ובמעברים.

רשתות הטלוויזיה הגדולות, שעד כה התעלמו ממנו, הצטופפו יחד מתחת לבמה. במרוץ הרפובליקאי ההפכפך, שבו כל כמה שבועות מוביל מועמד אחר, גינגריץ' ניצב כעת בראש החבורה.

הבחירות המקדימות בדרום קרוליינה ייערכו ב-21 בינואר, ובסקר דעת הקהל המקומי שפורסם שלשום מוביל גינגריץ' עם 38%, ובמרחק גדול מאחוריו משתרכים מיט רומני עם 15% והרמן קיין עם 13% בלבד.

חמישה שבועות בלבד נותרו עד למבחן הראשון שייערך ב-3 בינואר במדינת אייווה. כמעט שלא נותר זמן להופעת מועמד חדש וכרגע נראה שהתחרות תהיה בין גינגריץ' לרומני.

בראיון לתחנת רדיו בצ'רלסטון חזר גינגריץ' על סיסמתו "רק לא רומני". לדבריו, "אני לא מתיימר להיות המועמד המושלם. אני רק טוען שאני הרבה יותר שמרן ממיט רומני".

רומני לא נשאר חייב ובראיון ששודר שלשום בפוקס ניוז תקף את גינגריץ' בחריפות. "הוא תוצר אופייני של וושינגטון. אני חושב שכדי להוציא את הנשיא אובמה מהבית הלבן, תצטרכו להביא למרוץ מישהו ששונה ממנו (מגינגריץ') לגמרי. אני חושב שהמועמד הנכון חייב להבין כיצד הכלכלה פועלת. לי יש היכולת הזאת וזו אחת הסיבות שאני משתתף במרוץ הזה".

תגובות