בכמן הרפובליקאית מאיימת לסגור את השגרירות באיראן, רק שהיא סגורה מ-1980

המועמדת הרפובליקאית הבטיחה לבוחרים כי תנהג כמו בריטניה, והתעלמה מהעובדה שהשגרירות סגורה בעקבות משבר בני הערובה ב-1979

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

הרמן קיין וריק פרי כבר לא לבד. מישל בכמן, המתמודדת על מועמדות המפלגה הרפובליקאית לנשיאות בבחירות ,2012 הצהירה הלילה (חמישי) באסיפת בחירות בוויברלי, איווה, כי אם תיבחר לנשיאה - היא תסגור את שגרירות ארה"ב בטהראן. לכאורה, אמירה נוספת בקו התקיף שהיא מציגה אל מול האיום האיראני. אולם בכמן שכחה כנראה כי השגרירות האמריקאית באיראן סגורה מאז 1980.

בחירות 2012: כל הפדיחות, ויש הרבה כאלה

דבריה של בכמן נאמרו על רקע ההשתלטות של מפגינים איראנים על השגרירות הבריטית בתחילת השבוע. כזכור, השגרירות האמריקאית באיראן נסגרה בעקבות משבר בני הערובה שפרץ ב-1979, אז הוחזקו 52 אמריקאים למשך 444 ימים במבנה השגרירות שנכבש על ידי פעילי המהפכה האיסלאמית.

אחד מבני הערובה האמריקאים מוצג לקהל מחוץ לשגרירות בטהראןצילום: אי–פי

לפי הדיווחים, בכמן הביעה תמיכה בבריטניה, שהחזירה את אנשי הסגל שלה מאיראן ואמרה "זה בדיוק מה שאני אעשה (אם אהיה נשיאה). לא תהיה לנו שגרירות באיראן. לא אסכים שתהיה לנו נציגות שם". הרגע המביך מקבל משנה תוקף לאחר שלפני כמה שבועות אמרה בכמן לרשת הטלוויזיה פוקס כי "לא היתה לי שום פליטת פה או משהו שעשיתי שגרם לצניחת התמיכה בי".

בתגובה מסר מטה הקמפיין של בכמן כי "חברת הקונגרס בכמן חברה בוועדת המודיעין והיא מודעת באופן מלא לכך שאין לארה"ב שגרירות בטהראן, ולא היתה כזו מאז 1980. היא הסכימה עם הפעולות שנקטה בריטניה, ודיברה באופן היפותטי: אם היא היתה נשיאה ולארה"ב היתה שגרירות באיראן היא היתה נוהגת באופן זהה".

הרגע שבכמן תשמח לשכוח הוא האחרון בשרשרת רגעים מביכים שסיפקו עד כה המועמדים הרפובליקאים לנשיאות, ובראשם ריק פרי ששכח במהלך עימות טלוויזיוני איזה סוכנויות ממשלתיות בכוונתו לסגור, כפי שהבטיח. אחרי 53 שניות וכשעצב בעיניו הוא אמר רק "אני מצטער. אופס".

המתמודד הרמן קיין סיפק גם הוא רגע מביך כשבמהלך מפגש עם העורכים של עיתון "מילווקי ג'ורנל סנטינל" היה נראה כי הוא אינו יודע כיצד נהג הנשיא אובמה בלוב. הוא נשא את עיניו אל התקרה ושאל: "או-קיי, לוב - הנשיא אובמה תמך בהתקוממות, נכון? הוא קרא לסילוקו של קדאפי?", והוסיף כי "אני רק רוצה לוודא שאנחנו מדברים על אותו הדבר, לפני שאני אומר שאני כן או לא מסכים".


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ