גינגריץ' ממשיך לתקוף את הפלסטינים: "הם טרוריסטים"

גם הלילה היתה ישראל במוקד העימות הרפובליקאי. המועמדת מישל בכמן: לא מבינה איך אפשר לעשות שלום עם פלסטינים

כתבת "הארץ" בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כתבת "הארץ" בארה"ב

חלק ניכר מהעימות בין שישה מהמתמודדים הרפובליקאים למועמדות לנשיאות ארצות הברית, שנערך הלילה (ראשון) באיווה, הוקדש לסוגיה הישראלית-פלסטינית. ניוט גינגריץ', המועמד המוביל ברגע זה, המשיך לעורר מחלוקת ואמר כי אינו רואה הבדל גדול בין החמאס לפתח, וכי "האנשים האלה טרוריסטים". גינגריץ' כבר העלה את חמתם של הפלסטינים לאחר שטען בסוף השבוע כי הפלסטינים הם עם מומצא.

בעימות הנוכחי התעקש גינגריץ' כי אינו חוזר בו מהדברים: "מישהו צריך לאזור אומץ ולומר את האמת", אמר. "הגיע הזמן שמישהו יעמוד ויאמר, 'די לשקר על המזרח התיכון'".

מי משקר על המזרח התיכון? עשו לנו לייק והצטרפו לדיון בפייסבוק

מימין: הנטסמן, בכמן, גינגריץ' וקיין, בעימות האחרוןצילום: אי-אף-פי

העימות בין השישה, שהתקיים באוניברסיטת דרייק בדה מוין, איווה, נערך קצת יותר משלושה שבועות לפני ההצבעה הראשונה בפריימריז של המפלגה הרפובליקאית. במהלכו אמר מושל מסצ'וסטס לשעבר מיט רומני שהוא מסכים עם רוב הדברים שגינריץ' אמר, למעט העובדה שפלסטינים הם עם מומצא.

"אבל אנחנו לא צריכים לקפוץ לפני נתניהו. אנחנו צריכים לעמוד לצדה של ישראל, ואם לא מסכימים אתם, צריכים לדון בזה באופן פרטי. אנחנו לא מנהלים מו"מ במקום העם הישראלי. הדבר האחרון שנתניהו זקוק לו זה שמתמודדים לנשיאות יזרקו מילים מתריסות פה מעל הבמה שיצרו מהומה באזור".

חברת הקונגרס מישל בכמן אמרה שהיא לא מבינה איך אפשר לעשות שלום עם פלסטינים ש"מלמדים את הילדים שלהם לשנוא יהודים". "שאלתי את ראש הממשלה פיאד לגבי ספרי הלימוד שלהם. הוא אמר, אנחנו לא עושים את זה יותר. ביקשתי ממנו לשלוח ספרי לימוד חדשים. לפני העימות בדקתי את הדואר האלקטרוני שלי, עד היום הוא לא שלח לי אותם".

לעומת חבריו, המועמד רון פול אמר כי אינו מאמין שהפלסטינים הם "עם מומצא". "גם לישראל לא היתה אז מדינה". פול הסביר שמה שעקרוני יותר, זה להניח לתושבי האזור לפתור את הבעיות שלהם, כי התערבות אמריקאית רק מחמירה את הבעיות.

העימות הפך למעניין עוד יותר כשמגישי אי-בי-סי, ששידרו את העימות, החליטו לבדוק את שאלת היחס בין בגידה בבן זוג לבין כשירות לנשיאות (זו היתה בבירור שאלה שיועדה להעמיד במבחן את ניוט גינגריץ' שבגד בשתיים מנשותיו לפני שהתגרש מהן).

מושל טקסס ריק פרי אמר כי מועמד שבוגד באשתו לא יכול להיות נשיא. "אם אתה בוגד באשתך אתה בוגד בשותף שלך לעסקים. זו שאלה של אופי", אמר. רון פול ציין כי הוא נשוי מעל חמישים שנה, ואמר שמה שרלוונטי יותר בתור מבחן כשירות לנשיאות זו נאמנות לחוקה, ואם פוליטיקאים היו מתייחסים ברצינות לשבועת האמונים שלהם, בוושינגטון ובמדינה היו פחות בעיות. ניוט גינגריץ', אליו כוונה השאלה, היה האחרון לענות עליה, ואמר שבמקרה שלו הוא כבר הודה שעשה טעויות ו"היה צריך לפנות לאלוהים לבקש סליחה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ