הקשר בין נתניהו, אדלסון והמועמד הרפובליקאי המוביל

פרופיל בפורוורד מפרט איך נהנה ניוט גינגריץ' מתרומות של איל ההימורים המקורב לנתניהו - עובדה המחזקת את מעמדו בקהילה היהודית

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

מיט רומני, המתמודד הרפובליקאי על המועמדות לנשיאות, נהנה אומנם מתמיכה רחבה יחסית בקרב התורמים היהודיים בארצות הברית, אולם ליריבו ניוט גינגריץ', יש תומך בעל פוטנציאל גדול יותר: שלדון אדלסון, שגם תומך בראש הממשלה בנימין נתניהו במשך שנים ארוכות. פרופיל נרחב על הברית בין אדלסון לגינגריץ' התפרסם בסוף השבוע במגזין היהודי פורוורד.

התמיכה של אדלסון בגינגריץ' לא דבקה בחברים רבים בקהילה היהודית, והמועמד הרפובליקאי שמזנק בסקרים הארציים עדיין מתקשה לגייס תומכים רציניים בקרב הקהילה. ואולם הקרבה לאיל ההימורים, בעל הקשרים ההדוקים עם נתניהו, כמו גם צוות ניאו-שמרני המייעץ לו בענייני חוץ, ממקם אותו במקום מאוד גבוה בקרב הבוחרים היהודים בארצות הברית. בשבועות האחרונים, על רקע היחלשות רומני ופרישת הרמן קיין, הפך גינגריץ' למועמד המוביל בסקרים - וזאת חודש לפני הפריימריז הרפובליקאים הראשונים במדינות המפתח.

אדלסון, מקורבו של נתניהו והבעלים של "ישראל היום" הוא בין התורמים הגדולים ביותר בפוליטיקה האמריקאית. אשתו, מרים, ממוקמת במקום השני ברשימת התורמים הפרטיים למועמדים ארציים, מפלגות וארגוני פעולה פוליטיים. אדלסון עצמו תרם רבות לארגונים הקשורים לגינגריץ' בין השנים 2006-2010, לרבות 7 מיליון דולר לארגון בשם "פתרונות אמריקאיים לניצחון העתיד", אחת הקבוצות הפוליטיות המזוהות עם גינגריץ'.

גינגריץ' מתגאה במערכת היחסים הארוכה שיש לו עם ראש הממשלה בנימין נתניהו. קשרים בין גינגריץ' ונתניהו החלו עוד באמצע שנות ה-90', כאשר שניהם חלקו את המטרה לסכל עם מאמצי הנשיא דאז, ביל קלינטון, לקדם את תהליך השלום. נתניהו, כמנהיג האופוזיציה בישראל, שמר על קשר קרוב עם גינגריץ' וההנהגה הרפובליקאית.

נתניהו, אדלסון ואשתו מריםצילום: ורשבסקי אייל

דוברי גינגריץ' ואדלסון סירבו להגיב לכתבה.

סיקור מיוחד: כל החדשות והעדכונים לקראת בחירות 2012 בארצות הברית

בימים האחרונים העלה גינגריץ' את חמת הפלסטינים בהתבטאויות בנושא הסכסוך הישראלי-פלסטיני. הוא אמר, בין השאר, כי הפלסטינים הם "עם מומצא". "מדינה פלסטינית לא היתה קיימת, זה היה חלק מהאימפריה העות'מאנית, ואני חושב שהמצאנו את העם הפלסטיני. הם למעשה ערבים והיו באופן היסטורי חלק מהקהילה הערבית. היתה להם אפשרות ללכת להרבה מקומות", אמר. "האנשים האלה טרוריסטים, מישהו צריך לאזור אומץ ולומר את האמת. הגיע העת שמישהו יעמוד ויאמר 'די לשקר על המזרח התיכון'".

לקריאת הכתבה המלאה ב-Forward

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ