לקראת הפריימריז באיווה: רון פול מוביל

המועמד לראשות המפלגה הרפובליקאית, בעל הדעות הפרובוקטיביות, עוקף בסקרים האחרונים את ניוט גינגריץ', שהוביל עד לאחרונה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

סקר חדש בארה"ב מראה כי רון פול, אחד המועמדים לראשות המפלגה הרפובליקאית, מוביל במדינת איווה, המדינה הראשונה בה ייערכו הבחירות המקדימות בעוד שבועות בודדים. במקום השני בסקר נמצא מושל מסצ'וסטס לשעבר מיט רומני, ולמקום השלישי הגיע ניוט גינגריץ', שאחוזי התמיכה בו צנחו באופן חד בשבועות האחרונים. פול הביע בעבר התנגדות נחרצת לתקיפה באיראן, והודיע כי אם יהיה נשיא יפסיק את הסיוע האמריקאי למדינות זרות בהן ישראל.

את הסקר ביצעה חברת הסקרים "Public Policy Polling", המזוהה עם המפלגה הדמוקרטית. בסקר השתתפו 597 נשאלים, שצפויים להצביע בפריימריז באיווה. פול, חבר קונגרס מטקסס, זכה בסקר ל-23 אחוזי תמיכה (עם סטיית תקן אפשרית של 4%), רומני זכה ל-20%, וגינגריץ' -שהוביל עד לאחרונה - צונח ל-14% בלבד.

"הקמפיין של גינגריץ' קורס במהירות, והוא צונח בסקרים כבר שבועיים ברציפות", מסרה חברת הסקרים. "אחוזי התמיכה בו צנחו מ-27% לפני שלושה שבועות, ל-14% בסקר הנוכחי".

בחירות 2012: סיקור נרחב

מגזין האטלנטיק דיווח כי 73% ממשתתפי הסקר אמרו כי לפול יש "עקרונות מוצקים", בעוד רק 36% אמרו דברים דומים על גינגריץ'. סקר נוסף, שביצע הניו יורק טיימס, מראה גם הוא כי פול מוביל במדינת איווה. בסקר דומה שנערך לפני שבוע, הגיע פול למקום השני.

אבל לא הכל ורוד מבחינת פול: לפי ה-Atlantic Wire הסקר קבע כי רק 9% מהנשאלים יצביעו עבורו בתור בחירה שנייה. המשמעות:  אם רוב התומכים במועמדים האחרים ישנו את דעתם ברגע האחרון, הם לא יצביעו לפול, אלא לרומני.

זה שעולה וזה שיורד: רון פול (מימין) וניוט גינגריץ'צילום: אי פי

רון פול, המועמד הרפובליקאי הוותיק בן ה-76, זכה בתחילה לתמיכה מועטה, אך עם הזמן מעמדו השתפר, בין היתר בזכות ההתלהבות הרבה שבה הוא מתקבל בכנסי בחירות. הוא ידוע כפוליטיקאי פרובוקטיבי ושובר מוסכמות, גם ביחסו לישראל, שזוכה לרוב לאהדה חוצת מפלגות; פול מתמיד בקריאתו הבלתי מתפשרת המתנגדת לסיוע למדינות זרות - לרבות ישראל.

בחודש שעבר הביע פול גם התנגדות מפורשת לאפשרות של תקיפת מתקני הגרעין של איראן. לדבריו, "הצעת חברות", ולא הטלת סנקציות, תסלול את הדרך לשלום עם טהראן. בנוגע לאפשרות של תקיפת ישראלית באיראן, אמר בעבר פול: "אני גם לא מצפה שזה יקרה, אחרי שראש מוסד לשעבר אמר שזה יהיה הדבר הכי מטומטם לעשות, הם לא עומדים לעשות את זה. היה גם סקר של 40 מומחים למדיניות החוץ כאן, אף אחד מהם לא אמר שצריך לתקוף באופן עצמאי את האתרים באיראן. זה לא עומד לקרות. וגם אם כן, מדוע שישראל תזדקק לעזרה שלנו?"

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב חדשות העולם ישירות לפייסבוק

פול הוסיף כי "אם הם מחליטים שהם רוצים להפציץ משהו, זה העניין שלהם, אבל הם צריכים לשלם על ההשלכות. לישראל יש 200-300 טילים גרעיניים, הם יכולים לטפל בזה בעצמם. אין לנו אפילו הסכם עם ישראל. אז למה יש לנו את המחויבות האוטומטית הזאת לשלוח את הילדים שלנו ואת הכסף שלנו בלי סוף לישראל?".

בנוסף, על פי סקר חדש של סי-אן-אן מקבל גינגריץ' 28 אחוזי תמיכה, כמו גם רומני. עם זאת, לפי הסקר רק ארבעה מתוך עשרה רפובליקאים חושבים שרומני יהפוך למועמד הרשמי של המפלגה. 36% חושבים שלרומני יש את הסיכוי הטוב ביותר להביס את הנשיא אובמה, לעומת 35% שמהמרים על גינגריץ'.

גינגריץ' התבלט לאחרונה בשורה של התבטאויות שנויות במחלוקת, כנראה בניסיון לגייס את קולות השמרנים במפלגה. הוא אמר, בין היתר, כי הפלסטינים הם "עם מדומה" , ובסוף השבוע תקף בחריפות את השופטים הפדרליים על ה"אקטיביזם" שלהם. בשיחה עם כתבים בשבת, אמר גינגריץ' שבתור נשיא הוא יורה לסלק שופטים שפסיקותיהם "מנותקות מהציבור".

"האם אנו מחויבים לשמור בכס השופט עד סוף חייו מישהו שהוא אנטי אמריקאי בצורה כה קיצונית, כשזה מאיים על המרקם החברתי במדינה שלנו?" שאל גינגריץ'. את החלטתו של שופט בטקסס לבטל תפילות בבתי הספר היסודיים, הגדיר גינגריץ' כ"עריצות", והוא תקף פסיקות של שופטים לטובת הקהילה ההומו-לסבית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ