ניוט גינגריץ': אעצור שופטים שיפסקו בניגוד לחוקה

המועמד הרפובליקאי שסובל מירידה בסקרים תקף בחריפות פסקי דין המנוגדים להשקפתו השמרנית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים10

שבועיים לפני הצבעת הפריימריז הראשונה במפלגה הרפובליקאית באיווה, הסקרים ממשיכים לשגע את המתמודדים לנשיאות - ובאופן מסורתי, בעיקר המועמד שמריץ את הקמפיין היציב ביותר, מושל מסצ'וסטס לשעבר מיט רומני, יוצא נשכר. על פי סקר אחר, דווקא רון פול, שנחשב עד כה למועמד לא ריאלי, מוביל בקרב הרפובליקאים.

שבועות ספורים לאחר שהוכתר ככוכב החדש של המרוץ והמועמד המוביל, יו"ר בית הנבחרים לשעבר ניוט גינגריץ' יורד בסקרים. על פי סקר חדש של רשת סי-אן-אן, גינגריץ', שעד לאחרונה הוביל בבטחה על רומני, חזר לשוויון איתו עם 28% לכל אחד (על אף שפחות ממחצית ממשתתפי הסקר סבורים שרומני, המתמודד בפעם השנייה, יהפוך למועמד הרשמי של המפלגה. 36% חושבים שלרומני יש סיכוי הטוב ביותר להביס את הנשיא ברק אובמה בבחירות שייערכו בנובמבר 2012, לעומת 35% שמהמרים על גינגריץ').

לאחרונה התבלט גינגריץ' בשורה של התבטאויות שנויות במחלוקת בניסיון לגייס את קולות השמרנים במפלגה. יו"ר בית הנבחרים לשעבר אמר לפני חודש כי הפלסטינים הם "עם מומצא", ובסוף השבוע תקף בחריפות את השופטים הפדרליים על ה"אקטיביזם" השיפוטי שלהם.

ניוט גינגריץ'צילום: אי–פי

בשיחה עם כתבים בשבת אמר גינגריץ' כי בתור נשיא יורה לסלק שופטים שפסיקותיהם "מנותקות מהציבור". "האם אנו מחויבים לאפשר לשופט אנטי-אמריקאי בצורה קיצונית, בצורה שמאיימת על המרקם החברתי בארצות הברית, לכהן עד סוף חייו?", שאל. גינגריץ' כיוון את דבריו לפסיקה של שופט בטקסס שהחליט לבטל את התפילות שהיו נהוגות בבתי הספר היסודיים במדינה - החלטה שגינגריץ' הגדיר כ"עריצות". נוסף על כך האשים גינגריץ' כי השופטים מרבים לפסוק לטובת זכויות הקהילה ההומו-לסבית.

גינגריץ', דוקטור להיסטוריה שמרבה לצטט נשיאים קודמים, אמר לכתבים שיש "הרבה תקדימים" להחלטות בסגנון שהוא מציע. הוא ציין כדוגמה את החלטת הנשיא לשעבר תומס ג'פרסון לבטל כמה בתי משפט ב-1802 כיוון שמינויי השופטים נעשו בידי יריביו הפוליטיים. "זה בהחלט חוקתי וג'פרסון עשה את זה", אמר גינגריץ'. "מי שיוצר משבר חוקתי אלה שופטים יהירים שחוצים את גבולות הסמכות שלהם".

בראיון לסי-בי-אס ביום ראשון, הוסיף גינגריץ' ואמר כי הנשיא צריך לשלוח את רשויות אכיפת החוק להביא שופטים האחראים על החלטות שנויות במחלוקת בכוח להעיד בפני ועדות הקונגרס במקרה שזומנו לתת הסברים על הפסיקה שלהם בקונגרס והתעלמו מהזימון.

לחצו להגדלה

ההתבטאויות של גינגריץ' משכו אש מימין ומשמאל, ומייקל מוקסי, התובע הכללי לשעבר בממשל בוש הבן, קרא לרעיונות של גינגריץ' "מסוכנים, מגוחכים, חסרי אחריות שעשויים לדרדר את מערכת המשפט להצגה". גם יריביו של גינגריץ' תקפו אותו על הדברים. חבר הקונגרס רון פול אמר שהרעיון של גינגריץ' לזמן שופטים להעיד בפני הקונגרס הוא איום על הפרדת הרשויות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ