גינגריץ': אתה הומו? תצביע עבור אובמה

שבוע לפני הפריימריז הראשונים באיווה, שוב תהפוכות בקרב על הנהגת המפלגה הרפובליקאית. בינתיים, הנשיא אובמה מגלה סימני התאוששות

נטשה מוזגוביה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה

אחרי שמונה חודשים לא קלים, הרייטינג של נשיא ארה"ב ברק אובמה מגלה סימני התאוששות. לפי סקר של אי-בי-סי, 49% מהאמריקאים מרוצים מתפקודו של הנשיא הדמוקרטי לעומת 47% שאינם מרוצים. אמנם הבחירות עדיין רחוקות, אבל אם יימשך השינוי שנרשם גם בכמה סקרים נוספים, מצבו לקראת הבחירות לנשיאות בנובמבר 2012 יהיה לא רע.

אך למרות הצלחתו בסקרים, אובמה מאבד את תמיכת הציבור ההיספאני, שנוהג לתמוך בדמוקרטים (למעט מהגרים יוצאי קובה). כיום רק 56% מההיספאנים מרוצים מתפקודו כנשיא, לעומת 86% ב-2009. אך האסטרטגים הדמוקרטיים מקווים שכשנציגי קהילות המיעוטים יעמדו בפני שתי אפשרויות בקלפיות, הם יבינו שהאלטרנטיבה השנייה גרועה יותר. קיימת, כמובן, גם הסכנה שחלק גדול מבני המיעוטים בארה"ב פשוט יתעלמו מהבחירות, אך זה כבר סיפור אחר.

המתמודדים הרפובליקאים לנשיאות עסוקים בימים אלה בגיוס קולות השמרנים לקראת הפריימריז במפלגתם, ועל הדרך, כך זה נראה, בניסיונות לוודא שאותן קהילות המיעוט לא יטעו חס וחלילה ויצביעו עבורם, ובכך יגוונו את קהל המצביעים של המפלגה השמרנית. המוביל בעניין הוא יו"ר בית הנבחרים לשעבר ניוט גינגריץ'. על תמיכת המוסלמים הוא ויתר מראש, כשהכריז שהוא רואה בחוק השריעה סכנה גדולה עבור ארה"ב לא פחות מאשר הטרור. השבוע, באחת מתחנות הקמפיין שלו באוסקלוסה שבאייווה, הוא הרחיק מעצמו קהילה נוספת: כאשר שאל אותו סקוט ארנולד, מרצה באוניברסיטת וויליאם פן שהציג את עצמו בתור הומוסקסואל, כיצד הוא מתכוון לנהל דיאלוג עם הקהילה הגאה, אמר לו גינגריץ' שאם זה הנושא המכריע בעיניו, עדיף שיצביע לאובמה. תודה, אמר ארנולד, הוא כבר תומך באובמה.

גינגריץ' מקושש קולות באיווה, השבועצילום: אי–פי

גינגריץ', שחתם החודש על התחייבות לתמוך בתיקון לחוקה שיגדיר את הנישואים כברית בין גבר לאשה - למרות שאחותו למחצה היא לסבית מוצהרת - אמר ש"אלה שזה לא הנושא המרכזי בחייהם, אלה שאכפת להם מיצירת מקומות עבודה, מהביטחון הלאומי שלנו וגם מעתיד המדינה - אני חושב שאני אזכה לתמיכתם".

המירוץ לבית הלבן - סיקור מיוחד

אך למרות השוני הברור, בדבר אחד המתמודדים הרפובליקאים דומים לנשיא אובמה: חוסר רצונם הבולט להתמודד בימים אלה עם הסוגיות הבוערות בגבעת הקפיטול. למשל, עם ההסכם התקוע בין בית הנבחרים לסנאט על הארכת הטבת מס ההכנה לעובדים, שחסך למשפחה הממוצעת כמה עשרות דולרים בחודש. המתמודדים הרפובליקאים, בהתייחסותם לנושא, בחרו בתרגיל הקבוע ומתחו ביקורת על וושינגטון הלא מתפקדת. את זאת הם עושים מבלי לנקוב בשמות, שכן יו"ר בית הנבחרים ג'ון ביינר, המשתייך למפלגה השמרנית, הוא אחד משחקני המפתח בדרמה המתפתחת. הם גם לא נכנסים לפרטים או להצעות חלופיות. בעונת הבחירות הנוכחית, רצוי מבחינתם להתרחק כמה שיותר מהממסד ומהפוליטיקאים המכהנים, שזוכים לרייטינג נמוך במיוחד בסקרי דעת הקהל.

הנשיא אמנם זכה לניצחון קטן, אך משמעותי, כשהצליח להאריך הלילה את הטבות המס המוענקות על כספי הפנסיה ולהרחיב את דמי האבטלה והביטוח, אך רק לתקופה של חודשיים לאחריה ישובו הצדדים לשולחן המשא ומתן. "זו בדיוק הסיבה שאנשים מתוסכלים מוושינגטון. כיצד המקום הזה הפך לכל כך לא מתפקד, שאפילו כשרובנו מסכימים על משהו, אנחנו עדיין לא מסוגלים לעשות את זה? זה פשוט לא הגיוני. האנשים שעומדים לצדי היום לא יכולים להרשות עוד משחקים או לאבד 1,000 דולר בשנה בגלל איזה עימות מגוחך בוושינגטון", אמר אובמה.

מישל בקמן באיווה במהלך קמפיין הבחירות הקצר שלהצילום: אי-אף-פי

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות מהעולם לפייסבוק שלכם

ההבדל העיקרי בין הנשיא למתמודדים הרפובליקאים בנקודה זו הוא בגוף שאליו הם מפנים את חצם: הרפובליקאים מאשימים את הסנאט, שבשליטת הדמוקרטים, או את "וושינגטון" באופן כללי, ואילו אובמה מתרכז בעיקר בשיגור חצים לעבר בית הנבחרים, שבשליטת הרפובליקאים. בצד הדמוקרטי אמנם עלתה לרשת עצומה הקוראת לשרת החוץ הילרי קלינטון להתמודד לתפקיד הנשיא: "הילרי רודהם קלינטון, את חייבת לרוץ לנשיאות 2012, הסקרים מצביעים בעקביות על כך שאת מביסה כל מועמד רפובליקאי...", נכתב. אך בשלב זה, המועמד המשמעותי היחיד מטעם הדמוקרטים הוא הנשיא ברק אובמה.

בצד הרפובליקאי המצב מסובך אף יותר: שבועיים לפני ההצבעה הראשונה בפריימריז באייווה, ב-3 בינואר, ניוט גינגריץ' ומיט רומני זוכים כל אחד ל-30% תמיכה, בעוד חבר הקונגרס רון פול מקבל רק 15%, כך לפי הסקר של וושינגטון פוסט. ואילו לפי סקר של מכון רסמוסן שפורסם אתמול, רומני חזר להוביל באייווה, עם אותם 25% הגורליים שהוא תקוע אתם כבר חודשים, שמבקריו מכנים "תקרת הפופולריות" שלו. רון פול זוכה ב-20% ואילו ניוט גינגריץ' צנח ל-17% (בהשוואה ל-32% בחודש שעבר). שאר המתמודדים זוכים לפחות מ-10% תמיכה. סקרים אחרים באייווה העניקו יתרון מסוים לרון פול.

בקמפיין של אובמה עדיין מתמקדים ברומני בתור "ברירת המחדל" והיריב המסוכן ביותר. דובר הקמפיין של אובמה בן להבולט, למשל, תקף את רומני על כך שאמר שאין בכוונתו לחשוף את דו"ח המסים שלו. "מיט רומני מפר פרקטיקה של עשרות שנים שאליה נצמדו מועמדים משתי המפלגות. אפילו אביו ג'ורג' רומני חשף את דו"ח המסים שלו כשהתמודד לנשיאות ב-1968. מדוע המושל מיט רומני מעוניין לשחק על פי כללים שונים? מה הוא לא רוצה שהעם האמריקאי יגלה שם?"

מיט רומני אוכל פיצה עם מצביעים פוטנציאלייםצילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ