יועץ לשעבר מגן על רון פול: הוא לא נגד ישראל

ד"ר לאון הדר נחלץ בשיחה עם "הארץ" לעזרתו של המועמד לראשות המפלגה הרפובליקאית, לאחר שעובד אחר שלו פרסם עליו מאמר מלא פנינים

נטשה מוזגוביה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נטשה מוזגוביה

אם יש לקח אחד שעל הפוליטיקאים שמתמודדים לנשיאות ארה"ב ללמוד, הוא שאת האויבים צריך להחזיק קרוב, ועוזרים לשעבר שפטפוטיהם יכולים להזיק בעתיד לקמפיין - יש לשמור קרוב עוד יותר.

המועמד התורן להפגע מעוזר וותיק לשעבר הוא הרפובליקאי רון פול. אריק דונדרו, שבילה עם רון 12 שנים עד 2003, החליט לפרסם מאמר באתר השמרני "רייט ווינג ניוז" לגבי העמדות האמיתיות של ד"ר פול, כפי שהוא מכיר אותן. תחילה הבהיר דונדרו כי לפול אין בעיה עם יהודים ובניגוד לחלק מהטענות הוא אינו אנטישמי, אולם הבהיר כי המתמודד מעורר המחלוקת הוא בהחלט אנטי ישראלי. "הוא היה רוצה שישראל לא תהיה בכלל. לפי השקפת עולמו, ישראל מהווה יותר נזק מתועלת, במיוחד למשלם המסים האמריקאי. הוא עומד לצד הפלסטינים, ותומך בדרישתם לביטול המדינה היהודית והחזרת כל שטחה לערבים", כתב דונדרו שטען כי פול הביע באוזניו עמדות אלו בכמה מקרים שונים.

מטה הבחירות של רון פול מיהר להכחיש את הטענות ודוברו אמר לרשת הטלוויזיה CBS כי "אריק דודנדרו הוא חבר צוות לשעבר שעדיין מתוסכל מפיטוריו שנבעו מביצועיו הכושלים. יש לו אפס אמינות ואין להתייחס לדבריו ברצינות".

בארגונים היהודים בארה"ב כבר מזמן הפכו את פול למוקצה, כשהקואליציה היהודית הרפובליקאית אף לא הזמינה אותו להשתתף בפורום המתמודדים לנשיאות שארגנה בוושינגטון בתחילת ינואר. נציג הקואליציה סיפר אז ל"הארץ" שלהערכת הארגון, אין סיכוי לשנות את העמדות של פול, ולכן הם מעדיפים לדאוג לכך שהוא ישאר בשולי הדיון (זאת למרות שבסקרים האחרונים פול נמצא בשלישיה הראשונה של המועמדים לנשיאות באיווה שתהיה הראשונה להצביע בפריימריז של המפלגה הרפובליקאית בשבוע הבא).

ד"ר לאון הדר, ישראלי אמריקאי, ששימש כיועצו של פול בבחירות 2008, חושב שנעשה לו עוול, וכי יחסו לישראל מוצא בכוונה מההקשר. "יש לזכור שאנחנו בתקופת פריימריז וכי הממסד של המפלגה הרפובליקאית לא שמח מהפופולריות העולה שלו, כי העמדות שלו סותרות במקרים רבים את סדר היום של המפלגה הרפובליקאית - למשל, החיבה לקידום הדמוקרטיות באמצעות המעורבות הצבאית.

"בקמפיין של 2008, ישראל לא היתה סוגיה כל כך בולטת, הדיון התמקד בעיקר במלחמה בעיראק שרון פול התנגד לה. יש לו עמדות מאוד עקביות כלפי המעורבות האמריקאית במזרח התיכון ובכלל בענייני מדינות אחרות. הוא לא נגד ישראל ספציפית, הוא נגד סיוע חוץ בכלל, כולל סיוע חוץ לישראל שהיא מדינה מפותחת וחברה בארגון לשיתוף פעולה ופיתוח כלכלי.

רון פול. ידוע כבר זמן רב בשל דעותיו החריגות ביחס לישראלצילום: אי–פי

"הוא התעניין ותמך ברפורמות הכלכליות בישראל, הוא תומך בשיתוף פעולה כלכלי עם ישראל, הוא היה שמח לראות את הסכסוך נפתר, אבל הוא לא חושב שארה"ב צריכה להציע פתרונות משלה או, אם ישראל תחליט לתקוף באיראן, להתערב במהומה. לטווח הארוך, אני חושב שהוא תומך ישראל כי יש לקחת בחשבון שארה"ב לא תהיה לנצח במזרח התיכון, וישראל תצטרך להתמודד עם האתגרים בסביבה שלה".

הדר אמר שאין לו ספק שהביקורת בנושא כלפי פול עשויה להזיק לו ("בעיקר בקרב האוונגליסטים תומכי ישראל, כי היהודים הם אחוז מזערי בקרב מצביעי הפריימריז במפלגה הרפובליקאית"), אך אומר שפול "בקיא בתולדות ישראל, ואני אישית מעולם לא שמעתי ממנו אומר משהו נגד ישראל או היהודים".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ