עונת הפריימריז בארה"ב נפתחת עם "הפוליטיקה הקמעונאית" של איווה

הבחירות באיווה חשובות משום שהן הראשונות, ובמהלכן מסומנים המתמודדים הרפובליקאים ה"רציניים"

נטשה מוזגוביה
וושינגטון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה
וושינגטון

כתבת "הארץ" בארה"ב

ביום שלישי הקרוב, בתום קמפיין ארוך של המועמדים הרפובליקאים לנשיאות, תיפתח עונת הפריימריז האמריקאית, הארוכה לא פחות. הפריימריז בארה"ב דורשים מהמועמדים אורך נשימה משמעותי: ההצבעות מתחילות בינואר באיווה, ומסתיימות רק בסוף יוני ביוטה, כשבחודשים אחדים כמה מדינות מצביעות באותו היום, כמו למשל "יום שלישי הגדול" בתחילת מארס, כשההצבעה נערכת בעשר מדינות במקביל.

הפריימריז באיווה מקבלים חשיבות גבוהה בעיקר משום שזו יריית הפתיחה של התהליך הארוך, שבמהלכה מסמנת התקשורת את המתמודדים ה"רציניים", דבר שמשפיע לא רק על קולות הבוחרים בשאר המדינות, אלה גם על המשקיעים. יכולת לגייס תרומות קריטית בתהליך הזה, כי עומק הכיסים קובע בסופו של דבר כמה נציגויות המועמד יוכל לפתוח במדינות השונות, ויכולת זו תלויה בהצלחת המועמד בהצבעות הראשונות. כדי ליצור תנופה, עמלים מתנדבי הקמפיינים של המתמודדים על איתור כל פרט מביך מן העבר של היריב. אך היא מעניינת גם בזכות הפילוג בין המזרח הדמוקרטי והמערב הרפובליקאי. בעשור האחרון, תושבי איווה הצביעו לאל גור, אז לג'ורג' בוש, ואחרי זה חזרו לדמוקרטים ובחרו באובמה. שיעור גבוה במיוחד של מצביעים רפובליקאים במדינה טרם החליטו למי יתנו את קולם. "ב-2008, השמרנים המתמקדים בעניינים החברתיים - כשליש מהמצביעים בכינוסים המפלגתיים - כולם תמכו במייק האקבי, והוא זכה", סיפר באד הוקנברג, פעיל רפובליקאי ותיק באיווה ו"דור רביעי של יהודים בדה מוין".

להבלטת איווה בהליך הבחירות לא חסרים מבקרים, שטוענים כי לא מדובר בפריימריז, אלא ב"כינוסים מפלגתיים" שלא מספקים ולו נציג אחד שיפקיד את קולו למענם בוועידה הארצית של המפלגה שתקבע מי יהיה המועמד של המפלגה. איווה גם לא בהכרח חוזה את המנצח. בבחירות הקודמות, למשל, בכינוסים המפלגתיים זכה שם מייק האקבי, ו-28 הנציגים של איווה בוועידה הארצית הצביעו בסופו של דבר פה אחד לג'ון מקיין.

ההתמקדות באיווה גוזלת מתושבי מדינות אחרות את חדוות התהליך הדמוקרטי הגולמי, והתהליך גם פותח צוהר לשחיתות. למשל, חברת הקונגרס מישל בקמן, ילידת איווה שצנחה לאחרונה לתחתית הסקרים במדינה, האשימה את יו"ר הקמפיין שלה, הסנאטור המקומי קנט סורנסון, שערק השבוע לקמפיין של רון פול, בכך שהתפתה בגלל "סכום כסף גבוה שהוצע לו" על ידי הקמפיין של פול. בקמן, שזעמה על סורנסון שבא לאירוע הבחירות שלה בבוקר, סירב לדבר בגלל "טיפול שיניים", ואז התייצב לצדו של פול בערב, סיפרה לכתבים: "קן סורנסון אמר לי אישית שהציעו לו סכום כסף גדול בשביל לעבוד עבור הקמפיין של פול. קן אמר לי אתמול: "כולם מוכרים את עצמם באיווה, אז למה שאני לא אעשה את זה". סורנסון הכחיש שהוא קיבל כסף מהקמפיין של פול, ושהוא החליט לתמוך בו כי פול הוא "הכי שמרן בין המתמודדים הנוכחיים".

"קולות השמרנים מפוצלים בין 3-4 מתמודדים. אבל נדמה שהם גם יותר מעשיים הפעם. בעבר, אם המועמד לא גילה התנגדות עקבית ואיתנה להפלות ותמיכה חד-משמעית בנישואים המסורתיים, לא היה לו סיכוי. הפעם, הם כל כך מתוסכלים מאובמה שמוכנים להצביע בערך לכל מועמד שיש לו סיכוי להביס את הנשיא. גם אם זה יהיה מיט רומני. הם לא יישארו בבית ביום הבחירות", סיפר הוקינג.

מושל מסצ'וסטס לשעבר, מיט רומני, לא נהנה מפופולריות גבוהה בקרב השמרנים באיווה בגלל עמדות מתונות שהשמיע בעבר בעניין הפלות ויחסו לנישואים חד-מיניים. אך למרות הנוכחות הדלה של רומני באיווה, בהשוואה למתמודדים האחרים שחרשו את השטח, הסקרים במדינה מציבים אותו שוב בראש רשימת המועמדים. זאת לאחר שניוט גינגריץ' איבד מהרייטינג שלו. בין 80,000 ל-130,000 מתושבי איווה צפויים להשתתף בהליך ההצבעה ביום שלישי. להבדיל מהליכה רגילה לקלפיות, כינוסים מפלגתיים הם תהליך ממושך: המצביעים באים לאתרי ההתכנסות, מתיישבים שם, מנשנשים ומקשקשים, ואז המועמדים או נציגים מטעמם נושאים כל אחד בתורו נאום אחרון שמנסה לשכנע את המצביעים לתמוך בהם. לאחר מכן המצביעים רושמים את שם המועמד המועדף עליהם, לרוב על פיסת נייר ריקה, וטוחבים אותה לסל. הסיפור עשוי לקחת כשלוש שעות, ומסוקר עד לעייפה בתקשורת.

"חשיבותה של איווה היא ב'פוליטיקה הקמעונאית'", אומר הוקנברג. "המועמדים פוגשים אנשים, והרקורד שלהם נבחן תחת זכוכית מגדלת. למשל, לאחרונה התגלה שרון פול אנטי ישראלי ולא באמת מודאג מאיראן. עמדות אלה יחלישו אותו, פול של היום ופול אחרי ה-3 בינואר לא יהיה אותו פול", מנבא הוקנברג, למרות שעל פי הסקר האחרון של הסי-אן-אן, התמיכה בפול באיווה עומדת על 22% בהשוואה, ל-14% תמיכה בניוט גינגריץ'. לדעת הוקנברג, הבחירות האלה מתמקדות בביצועי הנשיא אובמה ו"הבזבזנות של הממשל הנוכחי", אך חשוב לו גם שיחס הממשל לישראל לא ירד מסדר היום.

"אני מבין את הגישה של הבכירים הישראלים שהיו מעדיפים שהעניין יעבור מתחת לרדאר, אבל יחס הממשל כלפי ישראל הוא בפירוש סוגיה חשובה עבור תומכי ישראל כמוני, ועשרות מיליוני נוצרים תומכי ישראל", אמר. הוקנברג הוסיף גם כי ישראל היא הבסיס הבטוח היחיד של ארה"ב במזרח התיכון, במיוחד לאחר התחזקות האחים המוסלמים באזור. "אז כן, ישראל תמשיך לככב בקמפיין הזה, ואם זה טוב או רע, תקבע ההיסטוריה", סיכם. אך בעוד נציגי ישראל משמיעים אזהרות מפני הפיכת המדינה לכדורגל פוליטי, כשהמתמודדים מתחרים ביניהם מי תומך יותר בישראל באמצעות הביקורת כלפי היחס של אובמה אליה, איש לא מתחרה על האהדה כלפי הפלסטינים, שניוט גינגריץ' כינה "עם מדומה". נציג אש"ף בוושינגטון, מען רשיד עריקאת, אומר ש"זה מצער שכל כך הרבה מתמודדים לנשיאות משתמשים בסכסוך הישראלי-פלסטיני בשביל להגביר את הפופולריות שלהם, במקום להתמקד בסוגיות המטרידות את העם האמריקאי. כשהם מתבטאים בצורה כזאת, הם חושבים כנראה שהערבים לא יודעים לקרוא, ולא מבינים שאמירות מהסוג הזה פוגעות באמינותה של ארה"ב ועמידתה בעולם".

ביום ראשון, לקראת סוף קמפיין השטח האינטנסיבי, יו"ר בית הנבחרים לשעבר, ניוט גינגריץ', ייפגש במעדניה בדה מוין, בירת מדינת איווה, עם כמה חברי קהילה יהודית מקומית. היהודים, רק כ-7,500 בני אדם מתוך כ-3 מיליון תושבים, הם מיעוט כה זעום במדינה שפותחת ביום שלישי את עונת הפריימריז, שהמועמדים כמעט ולא טרחו לארגן אירועים מיוחדים עבורם. מה גם שרוב היהודים באיווה דמוקרטים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ