כשגינגריץ' בכה: על אפקט הדמעות של המועמד הרפובליקאי

3 ימים לפני הפריימריז באיווה, התמוגג המועמד הרפובליקאי בדמעות כשנשאל על אמו המנוחה. יריבו רומני חבט בו, והדמוקרטים חגגו. צפו בסרטון

נטשה מוזגוביה
כתבת "הארץ" בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה
כתבת "הארץ" בארה"ב

עונת החגים, עם הארוחות המשפחתיות, הגלויות ושירי החג הנשמעים בכל מקום, הופכת את האמריקאים לרגשנים במיוחד. גם חלק מהמתמודדים לנשיאות משנים קצת את הטון, לוקחים פסק זמן מהביקורת על אובמה ומדברים על המשפחה. הבעיה היחידה: לא ברור עד כמה  מדובר ברעיון טוב, פחות משבוע לפני ההצבעה במדינת איווה, שפותחת את עונת הפריימריז.

ניוט גינגריץ', שהדרדר לאחרונה למקום החמישי בסקרים באיווה, נפגש ביום שישי בבית קפה בדה מוין עם קבוצה של אמהות. כשנשאל על אמו המנוחה, הוא הבטיח שזה יביא אותו לבכי - ובאמת השתנק מדמעות, כשדיבר על כמה אמו אהבה חיים ואיך סוף ימיה בבית האבות גרמו לו לעסוק בסוגיות של חקר המוח ונושאים אחרים בחייו הציבוריים, "בעיות אמיתיות של אנשים אמיתיים במשפחה שלי". בקהל האמהות, שם נשמע בבירור תינוק ערני אחד, הבכי גרם לתגובת הזדהות מיידית עם "אווו" שהשמיעו כשקולו החל לרעוד, וגם מחאו לו כפיים.

גינגריץ' גם נשאל שם כיצד הציבור יכול להאמין שאחרי שתי בגידות בנשים שהיה נשוי להן, הוא באמת השתנה. "איני יודע איך אני יכול לשכנע אתכן", השיב. "אני יכול לומר שהיום אני איש עצוב ואיטי יותר ממה שהייתי לפני 25 שנים. למדתי את מגבלות החיים, ושלפעמים זה לא עובד, ולפעמים זה מאוד כואב ולפעמים חייבים לפנות לאלוהים לבקש מחילה והשלמה. אני לא מבקש מאנשים להצביע ולאשר בכך את כל מהלך חיי, אלא לשקול להצביע לסבא בן 68 שבילה את מחצית המאה בלחקור מה המדינה הזאת צריכה וכיצד לעשות את זה".

צפו בראיון עם גינגריץ', מתוך אתר Cafemom

רוב הפרשנים הסכימו שרגע הבכי של יו"ר בית הנבחרים לשעבר טוב לתדמיתו, כי זוהי אכן העונה שלא מעט אנשים מוציאים ממחטות לספוג דמעות התרגשות, וזה גם עוזר לו לסדוק את תדמית האיש היהיר.

יריבו, מיט רומני, כנראה ראה את הדברים אחרת, כשאמר בארוע בחירות משלו במרימק שבניו-המפשייר, שכשהוא מדבר על ההורים שלו, הוא "לא עומד לבכות". עם זאת, הוא סייג את דבריו לאחר שאמר שבאופן עקרוני "אין מה להתבייש בבכי".

תגובת הדמוקרטים לא איחרה לבוא. יו"ר הועד הדמוקרטי הארצי, דבי ווסרמן שולץ, צייצה בטוויטר: "רומני צוחק על ניוט שבוכה כשהוא נזכר באמו המנוחה. זו בדיוק האמפתיה שאנחנו זקוקים לה אצל הנשיא".

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

לשני מתמודדים אחרים לנשיאות כנראה יהיו יותר סיבות לבכות אחרי החגים: מושל טקסס, ריק פרי, אמנם נהנה מתמיכה של 14% באיווה (מצב מעט יותר טוב מ-13% של גינגריץ', על פי הסקר של אן-בי-סי), ועם קמפיין נרחב, כולל הפגזת תשדירי טלוויזיה, הוא כנראה לא ויתר עדיין על המרוץ - אך בקמפיין שלו כבר נשלפות הסכינים ומתחיל משחק ההאשמות בין יועציו החדשים והישנים, מי גרם להדרדרות הקמפיין שלו (מבלי להתמקד ברגעי ה"אופס" של המושל עצמו, שהפגין ביצועים בעייתיים במהלך העימותים הטלוויזיוניים).

גם בקמפיין של מישל בקמן שורר דכדוך מסוים - ממועמדת שהובילה בתחילת המרוץ בבטחה בקרב השמרנים, חברת הקונגרס ממינסוטה מגרדת כעת 6% תמיכה, וקופת הבחירות שלה משוועת לתרומות. לארועי הבחירות האחרונים שלה לקראת ההצבעה בכינוסים המפלגתיים באיווה מגיעים פחות מ-20 בני אדם, וגם הם אומרים שלא בטוח יתנו לה את קולם.

הסנטור לשעבר ריק סנטורום, שלא נחשב למועמד רציני מאז כניסתו למרוץ, דווקא הצליח  לבסס את מעמדו בקרב השמרנים, והגיע למקום השלישי בסקרים באיווה. הוא ידוע בעמדות הבלתי מתפשרות שלו, כמו התנגדות לנישואי הומואים. הוא דיבר גם רבות במהלך הקמפיין שלו על ישראל‬, עליה אמר, בין השאר: "כל האנשים שגרים בגדה המערבית הם ישראלים".

מושל מסצ'וסטס לשעבר מיט רומני שכבר ראה עליה וצניחה של רוב יריביו הרפובליקאים, ממשיך להתמקד בלתקוף את היריב הסופי - הנשיא אובמה. ביום שישי, בארוע בניישוע שבניו המפשייר, הוא אמר שהוא בטוח שהנשיא השחור הראשון ייזכר בהסטוריה "בתור הערת שוליים". "שום דבר בנשיאותו לא מגלה את שיעור הקומה של הנשיאים הכי בולטים שלנו. זה מעל הראש שלו".

האם הוא עצמו יקבל את התפקיד? "כן", ענה רומני. אבל בסגנון הטיפוסי של מי שכבר נכווה פעם בהפסד בבחירות המקדימות בדרך לנשיאות, הוסיף: "אני די בטוח בזה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ