יומיים לפני הפריימריז באיווה: מועמד חדש מתחזק

ריק סנטורום, שעד לאחרונה נחשב חסר סיכוי, מצמצם את הפער בסקרים משני הרפובליקאים המובילים, מיט רומני ורון פול | בחירות 2012, סיקור נרחב

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

יומיים לפני תחילת ההצבעה בפריימריז הרפובליקאי, סקר עדכני מראה כי אין סוף לתהפוכות במרוץ על תפקיד המועמד לנשיאות. שני המועמדים המובילים, נכון להיום, מיט רומני ורון פול, מקבלים באיווה, שם תיערך ההצבעה הראשונה, 24% ו-22% מהקולות, בהתאמה. אולם למקום השלישי בסקרים מגיע הסנאטור לשעבר ריק סנטורום, שעד הימים האחרונים נחשב חסר סיכוי, עם 15% מהקולות.

בחירות 2012 - סיקור מיוחד

יתרה מזאת, לפי העיתון דה מוין רג'יסטר, שערך את הסקר, ביומיים האחרונים לעריכת הסקר – חמישי ושישי – קיבל סנטורום 21% מהקולות. בניגוד אליו, חבר הקונגרס פול, עם דעותיו החריגות גם בזירה הרפובליקאית, צונח ביומיים האחרונים לעריכת הסקר ל-18%. רומני נשאר יציב עם 24%.

המועמד הרפובליקאי ריק סנטורוםצילום: אי–פי

למרות התהפוכות האחרונות, הניו יורק טיימס מעריך כי סיכויי הניצחון של מושל מסצ'וסטס לשעבר רומני באיווה הם 63%. ההצבעה במדינת אייווה מעוטת האוכלוסייה, שנערכת בשיטה ייחודית של "אסיפות בחירות" (caucus), אינה מנבאת רבות לגבי סיכויי הניצחון של המועמדים. אולם בשל היותה ההצבעה הראשונה, מועמדים רבים פרשו לאחר שהגיעו למקומות נמוכים בפריימריז במדינה במערכות בחירות קודמות.

סנטורום, בעל המראה הצעיר, הוא דעתן, רהוט, שמרן אותנטי וקתולי אדוק במידה שגרמה לאחד מעוזריו לשעבר להגיד עליו פעם שהוא "מטיף דתי שרק במקרה עוסק בפוליטיקה". הוא מתנגד להפלות ותומך בעונש מוות - אך יש גם נושא אחד שמבדיל אותו מהשמרנים האחרים במרוץ - הוא מאמין ב"שמרנות של חמלה" ובעזרה לעניים. למרות שהוא גם חושב שצריך לבטל את רפורמת הבריאות של אובמה, המספקת ביטוח בריאות למיליוני אמריקאים שלא היו מכוסים לפני כן.

הכוכב העולה של החודש שעבר, ניוט גינגריץ', שצנח בסקר האחרון עד למקום הרביעי, משך את תשומת הלב התקשורתית בסוף השבוע לאחר שפרץ בבכי בעת פגישה עם מצביעים בבית קפה בדה מוין, בירת אייווה. המועמד המוביל רומני לא ויתר על ההזדמנות לעקוץ את גינגריץ' על הדמעות שהזיל כשדיבר על אמו המנוחה. רומני התייחס באסיפת בחירות שערך בניו המפשייר להוריו, אבל הבטיח כי הוא "לא עומד לבכות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ