המאבק הרפובליקאי ייפתח מחר באיווה; רומני ופול מובילים בסקרים

אף אחד מהמועמדים לא יזכה בניצחון קל במרוץ שיחל במחר. ממשל אובמה מתמקד בתקיפת מיט רומני, שנחשב למועמד המוביל

נטשה מוזגוביה
וושינגטון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה
וושינגטון

המתמודדים במרוץ הרפובליקאי לנשיאות המשיכו אתמול בהכנות לבחירות שיתקיימו מחר במדינת איווה. מושל מסצ'וסטס לשעבר, מיט רומני, כבר המשיך בסוף השבוע לאירועי הבחירות בניו-המפשייר, בעוד ניוט גינגריץ' ממשיך להיפגש עם המצביעים באיווה עד לערב ההצבעה. הפיצול של קולות המצביעים לא מבטיח ניצחון קל לאף אחד, ובזירת הפריימריז צפויים לפחות כמה שבועות של קרב עיקש ולפרקים גם מכוער.

אף על פי שבהשוואה למתמודדים האחרים, רומני הקדיש לאיווה זמן מועט יחסית, הסקר החדש של העיתון הנפוץ ביותר במדינה, "דה מוין רג'יסטר", שפורסם בשבת בלילה מאשר שהוא עדיין המועמד המוביל. לפי הסקר, רומני זוכה באיווה ל-24% תמיכה. חבר הקונגרס רון פול הגיע למקום השני בסקרים, בעיקר בזכות תמיכה של רבים מתנועת "מסיבת התה". בראיון לסי-אן-אן בסוף השבוע, ניבא פול שהוא יסיים את המרוץ במקום הראשון או השני. "הייתי אומר שהעם איתי, והתנופה תימשך בלי קשר למיקום שלי במרוץ ביום שלישי בלילה", אמר פול בראיון.

הפתעה נוספת במדינת איווה היא התחזקותו של הסנאטור לשעבר מפנסילבניה, ריק סנטורום, שבמשך חודשים נראה כמועמד שולי עם אחוזי תמיכה בודדים. סנטורום התלונן תכופות על כך שהמנחים בעימותים בטלוויזיה התעלמו ממנו "כאילו היה עציץ". הסקרים האחרונים באיווה מציבים את סנטורום במקום השלישי עם 15% תמיכה. פעילי המפלגה השמרנים באיווה מסבירים שגם אם אין לו סיכוי גדול לזכות בבחירות הכלליות, הם התרשמו מכך שהוא "שמרן אותנטי ובעל עקרונות". יו"ר בית הנבחרים לשעבר, ניוט גינגריץ' ירד למקום רביעי עם 12%, ואילו מושל טקסס, ריק פרי, נמצא במקום החמישי עם 11%. ואילו חברת הקונגרס מישל בקמן שנמצאת בסוף הרשימה עם 7%, הבטיחה "נס" בליל ההצבעה.

41% מתושבי איווה אמרו שייתכן כי ישנו את דעתם ביום הבחירות. אך לא בטוח שבקמן תיהנה משיעור המתלבטים הגבוה. ירידת התמיכה במועמדת השמרנית, שהפגינה ביטחון ושליטה בנושאים שנידונו בעימותים הטלוויזיוניים, מעלה שאלות לגבי יכולתה של המפלגה הרפובליקאית לקדם מועמדות נשים. מתוך 18 מתמודדים שהתחילו את המרוץ לנשיאות, בקמן היתה האשה היחידה, וסיכוייה לנצח קלושים.

סקרים אחרונים באיווה - לחצו להגדלהצילום: אי-פי ורויטרס

מטה הבחירות של הנשיא אובמה מתעלם בינתיים מהתנודות בסקרים, וממשיך לעקוץ את מיט רומני. בעוד המטה של רומני מעדיף להתעלם משאר המתמודדים ולהתמקד באובמה. באחד מאירועי הבחירות בניו-המפשייר בסוף השבוע, השתמש רומני בגעגועים של תושבי ארה"ב לימים טובים יותר. "אני זוכר זמנים כשלא פחדנו להביט בכותרות, כשלא פחדנו לבדוק את קופת הגמל או המחירים בתחנת הדלק. כשחשבתם לאיזה סרט לקחת את הילדים בסוף השבוע, ולא האם יש מספיק אוכל על השולחן בסוף השבוע. שלוש שנים האחרונות היו מאוד קשות, ואני רוצה להחזיר את אמריקה שאנו זוכרים", אמר רומני. מנגד, בקמפיין של אובמה רומזים שרומני, המסרב לחשוף את סכום החזרי המסים שלו, הוא זה שמנותק מהצרות של העם האמריקאי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ