היום באיווה: יריית הפתיחה של הפריימריז הרפובליקאי

הסקרים בחודשים האחרונים התהפכו שוב ושוב, כאשר המועמד המוביל התחלף לפחות שבע פעמים. נכון לעכשיו, רומני צפוי לנצח

נטשה מוזגוביה
כתבת "הארץ" בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה
כתבת "הארץ" בארה"ב

הבחירות ההפכפכות ביותר בתולדות הפריימריז הרפובליקאי נפתחות הערב במדינת איווה. ששת המתמודדים סופרים את השעות לפני תחילת ההצבעה, ודוחסים כמה שיותר אירועים, נאומים וראיונות ללוח הזמנים הצפוף שלהם. הכל בניסיון לחטוף אחד מהשני את הבכורה במדינה שהניצחון בה נחשב להצהרת כוונת לקראת ההמשך.

הסקרים בחודשים האחרונים התהפכו פעם אחר פעם, כאשר המועמד המוביל התחלף לפחות שבע פעמים. מיט רומני, שהריץ את הקמפיין היציב ביותר ולעתים גם בפרופיל הנמוך ביותר, אמר ביום שני בראיון לסי-בי-אס כי קשה לחזות מה תהיינה התוצאה הסופית. הסנטור לשעבר, ריק סנטורום, גילה אופטימיות רבה, כשאמר שהוא "מצפה להפריך את הציפיות עם המשך התנופה בניו המפשייר". תקוותו העיקרית של סנטורום היא לגזול את קולות השמרנים מיריביו המתחרים על משבצת "השמרן הראשי", כלומר מושל טקסס ריק פרי.

פרי לא נשאר חייב ושלף חרבות בראיון לאם-אס-אן-בי-סי, כשאמר כי סנטרום הוא איש נחמד, "אבל הרטוריקה שלו לא תואמת את הרקורד שלו בכלל". ואילו רון פול, נקט בטקטיקה מפתיעה וטס הביתה לטקסס כדי לנוח בסוף השבוע האחרון לפני יריית הפתיחה המותחת. לתושבי איווה רבים היה קשה להתעלם מהנוכחות של המתמודדים בשטח בחודשים האחרונים.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הסיפורים, ישירות לפייסבוק

ואמנם, חלקם הגדול מעידים כי המרוץ יוצר יותר מדי דרמה והם לא מאמינים לתרחישים הקיצוניים שמציגים המתמודדים, כאילו ארה"ב עומדת לצנוח אל התהום. אך למרות תשומת הלב הרבה שהורעפה על מצביעי איווה, הם עדיין מהססים. הסקרים האחרונים התפצלו בין אלה המעניקים יתרון למיט רומני לבין אלה המספקים בכורה לרון פול (עם יתרון של אחוז אחד בלבד), כשריק סנטורום נושף בעורפם.

ואמנם, בזמן ההמולה סביב המתמודדים הרפובליקאים, בחודשים האחרונים התנהל באיווה קמפיין צללים שנשאר עד השבוע מתחת לרדאר של התקשורת. אמריקאים רבים בכלל לא יודעים שהנשיא ברק אובמה נמצא ברשימת המועמדים בכינוסים המפלגתיים באיווה ובבחירות המקדימות בניו המפשייר. ולמרות שאובמה, בניגוד למועמדים הרפובליקאים, לא מתכוון להתייצב היום באחד הכינוסים בבירה דה מוין, במטרה לשכנע את המצביעים להעניק לו את קולם, הקמפיין שלו מפגין נוכחות פעילה ברחבי המדינה. עיקר המטרה של הקמפיין של הנשיא הוא לחבל במסרים שמפיץ מיט רומני. למרות שהפעילות של אנשי אובמה בקושי עלתה לכותרות במדינות הפריימריז, הם עובדים שם כבר מאז אפריל 2011, עם שמונה מטות באיווה שפעיליהם עשו כבר 350,000 שיחות טלפון לתומכים וארגנו כ 1,200 אירועים פוליטיים. המטה של הדמוקרטים בדה מוין, למשל, טרח להטיס לשם את רנדי ג'ונסון, עובד שפוטר לפני כמעט 20 שנה, כשחברת השיווק של רומני קנתה את החברה שעבד בה באינדיאנה, בשם "אמריקן פד אנד פייפר". ג'ונסון הצהיר במסיבת העיתונאים שהוא הרגיש שלרומני "לא היה אכפת מהעובד, אלא מהרווחים".

זה לא סוד שבמטה של אובמה רואים ברומני את האיום הגדול ביותר על הנשיא ומשערים שבמצב הכלכלה הנוכחי, שימת דגש על הונו האישי של רומני והצגתו בתור עשיר האדיש למצוקות העובדים, זו האסטרטגיה היעילה ביותר על מנת לחבל בקמפיין שלו. דובר הוועד הדמוקרטי הארצי, בראד וודהאוס, המשיך את המתקפה באותו הכיוון: "מיט רומני רוצה שתאמינו שהוא יצר מקומות עבודה, אבל הוא לא. הוא קנה ומכר חברות ועשה כסף בלי להתחשב במחיר האנושי. אם זה דרש ממנו להוביל אותן לפשיטת רגל, כל עוד זה הביא רווחים לחברה שלו, זה היה בסדר מבחינתו. גם אם זה היה כרוך בפיטורי עובדים, זה היה בסדר גמור. רק רצינו להבטיח שהעם האמריקאי יודע מה הוא באמת עשה במגזר הפרטי".

מעבר לרומני, הדמוקרטים נתקלו גם ביריבים לא צפויים: תנועת "לכבוש את איווה". כתריסר מנציגי תנועה המחאה ניסו שלשום להשתלט על 'חדר המלחמה' שלהם בדה מוין. במהלך השבוע, המפגינים התייצבו גם באירועים של הרפובליקאים בניסיון להבהיר שהם בוחלים בנציגי שתי המפלגות שמכרו את נשמותיהם לאילי ההון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ