המפלגה הרפובליקאית בוחרת מועמד |

אחרי ספירת 96% מהקולות: סנטורום ורומני צמודים עם 25%

לילה דרמטי באיווה. רון פול במקום השלישי עם 21%, גינגריץ' עם 13% ומישל בקמן רק עם 6%. כל העדכונים עד לפרסום התוצאות באתר "הארץ"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

לילה דרמטי בבחירות למועמד הרפובליקאי לנשיאות ארה"ב. אחרי ספירת כ-96% מהצבעותיהם של 125 אלף תושבי איווה בעלי זכות הבחירה עולה כי ישנו קרב צמוד בין המתמודד ריק סנטורום למיט רומני. בין שני המתמודדים מפרידים פחות מחמישים קולות לטובתו של סנטורום המפתיע. רון פול עומד רק על 21%, גינגריץ' עם 13%, ריק פרי, שהודיע שהוא חוזר לטקסס כדי לשקול את עתידו עם 10%, מישל בקמן רק עם 6% והנטסמן עם אחוז בודד.

מדובר בהישג גדול של סנטורום אך במבט על היום שאחרי, ההישג מכניס אותו ל"משחק של הגדולים" ולא בטוח שהתקציב הדל שעומד לרשותו יאפשר לו להקים תשתית בחירות רחבה ויציבה. במיוחד בתקופה הקרובה בה כמעט בכל שבוע תתקיים הצבעה במדינה אחרת. מה עוד שהיריבים שעד כה התמקדו ברומני והתעלמו ממנו, יתחילו להפנות אליו את החיצים.

במטה של מיט רומני שורר מתח רב עם תנודות במצב הרוח, קריאות התלהבות כשהוא מוביל לכמה דקות - ואכזבה כשריק סנטורום שוב עוקף אותו בכמה עשרות קולות. תומכיו אומרים שהם לא מאמינים שלסנטורום יהיה אורך נשימה לנצח בקמפיין משום שאין לו תשתית רחבה, ואין לו מה להציע במדינות בהן אין נוכחות חזקה של אוונגליסטים ושמרנים.‬ ‫במטה של סנטורום לעומת זאת טוענים (ובצדק), שגם אם יגיע למקום שני, הוא הסיפור הגדול של הלילה.

הסנטור ג'ון מקיין, שהיה מועמד של המפלגה הרפובליקאית בבחירות לנשיאות 2008, צפוי להכריז על תמיכתו במיט רומני‬.

ריק פרי יפרוש? מושל טקסס ריק פרי שזכה ל-10% מהקולות באיווה הודיע בנאום הסיכום שלו שהוא נוסע לביתו "להעריך מחדש" את הקמפיין שלו. פרי אמר שזה היה כבוד גדול בשבילו לשתף את תושבי איווה בהצלחת "המודל הגדול ביותר במדינה הזאת - טקסס"‬.

גינגריץ' ואשתו בגלידריה באיווה, היום. עדיין מעריך שביכולתו לנצחצילום: אי–פי

>> בחירות 2012: סיקור נרחב

באד הוקנברג, פעיל רפובליקאי יהודי בולט באיווה, אמר ל"הארץ" כי זה "היה לילה מלהיב, אבל אני לא שמח מהצלחתו של רון פול. זה אף מביך עבור המפלגה. על התנגדותו לישראל ועמדותיו כלפי איראן דיברו בכנסיות בסוף השבוע, האוונגליסטים לא היו מרוצים מזה, ואני בטוח שזה מה שעלה לו בינצחון באיווה וימשיך לפגוע בו בהמשך הקמפיין". ‬

מיט רומני היום. מתכונן לניצחון?צילום: אי-אף-פי

יו"ר בית הנבחרים לשעבר, המועמד ניוט גינגריץ', נאם במסיבת סיום ההצבעה באיווה. הוא תקף את הקמפיין השלילי נגדו, ואמר כי "להחליף את אובמה זה לא מספיק - אלא צריך לשנות את התרבות, את המנגנון הביורוקרטי, להחזיר מוסר עבודה". גינגריץ' הוסיף כי "זה יהיה דיון לאומי מאוד חשוב".

גינגריץ' בירך את רון פול על התוצאות שלו, אך אמר שהתפיסות שלו לגבי מדיניות החוץ "מסוכנות מאוד".‬ המועמד שזכה רק ב-13% בהצבעה התייחס גם לאיום האיראני: ‫"הנשק הגרעיני של איראן זה אחד הדברים הכי מסוכנים שאנו צריכים להתמודד אתם". אנו לא צריכים לחיות בעולם שיש בו נשק גרעיני איראני,נקודה".‬ לגבי ישראל הוא אמר כי ‫"אין לי ספק כי הישרדותה של ישראל בתור סוגיה מוסרית שאנו חייבים להכיר בחשיבותה לעתיד שלנו".

עקיצות בטוויטר. בעמוד הטוויטר של הקמפיין של המועמד רון פול עקצו את המועמד ג'ון הנטסמן (שעומד על 1%): "אותר התומך היחיד שלך באיווה, אתה יכול לבוא ולפגוש אותו". בתוך כך, פול הגיע למטה שלו באיווה יחד עם אשתו ובנו הסנטוא ראנד פול והתקבל בהתלהבות. ‫"לאף אחד אין אנשים שכמוכך שעובדים קשה ובהתלהבות ומאמינים במשהו, וזה עושה את כל ההבדל בעולם", אמר פול לתומכיו. ‬פול הוסיף כי "ארה"ב חוותה דברים קשים, ומדיניות החוץ שלה בבלגאן, אך יש גם שינויים חיוביים - ש'החירות נהנית מפופולאריות'. לעתים קרובות אלה שמתנגדים לממשלה הגדולה שוכחים שפלישה לפרטיות של האזרח זו גם התערבות של הממשלה הגדולה".‬

ריק סנטורום. המועמד השמרן ביותר שהצליח להפתיעצילום: רויטרס

"סימן אזהרה ליהודים". המועצה היהודית הדמוקרטית בארה"ב פרסמה הודעה לפיה "התוצאות הלילה באיווה מצביעות על הפער הדרמטי בין המתמודדים הרפובליקאים לבין רוב היהודים האמריקאים. מיט רומני הוא בעל היסטוריה של זגזוגים וחוסר עקביות בכל הקשור לאיראן. ריק סנטורום מתנגד להפלות, השמרן החברתי הכי גדול בין המתמודדים. השלישי הוא רון פול, מועמד אנטי-ישראלי פרובוקטיבי שלצערנו מייצג חלק גדל של התנועה השמרנית. זה אמור להביך את הממסד הרפובליקאי שהם נתנו למועמד כל כך אנטי ישראל ותומך בבידודה מרצון של אמריקה, להגיע לקדמת הבמה. העובדה שהוא מגיע לתוצאות כל כך טובות באיווה זה סימן אזהרה".

רון פול נדחק למקום השלישי. אחרי ספירת 46% מהקולות ריק סנטורום ומיט רומני מוליכים עם 24%, פול עם 22%.

הנתון הכי מרשים בשלב זה שייך לריק סנטורום. הוא התחיל את הקמפיין בתור אנדרדוג, התקשה לגייס כספים, אבל חרש את איווה לאורכה ולרוחבה (צחקו עליו שהוא "גר" שם), נפגש עם כל דמות ציבורית שהסכימה להיפגש אתו, - וקוטף הלילה את פירות.‬

31% מהקולות כבר נספרו: מיט רומני מוביל בכמה עשרות קולות (24%) על פני רון פול וריק סנטורום להם 23% מהקולות. ריק פרי עם 10%, בקמן עם 6% והנטסמן עם אחוז בודד.

נקודה מעניינת: ב-2008 קיבל מושל מסצ'וסטס לשעבר מיט רומני בהצבעה באייוה25.19% מהקולות והפסיד למייק האקבי. אחוז נמוך מזה ייחשב כנתון מביך עבורו.

לילה דרמטי באיווה: אחרי ספירת 18% מהקולות, רון פול, מיט רומני וריק סנטורום עם 23% כל אחד. בסקרי הכניסה הצהירו כשני שליש מהמצביעים כי השתתפו קודם לכן בכינוסי המפלגה. רוב המצביעים להם זו הפעם הראשונה - מתומכי רון פול.

כפי שחזו הסקרים המקדימים, מישל בקמן, ילידת איווה שזכתה באוגוסט במשאל איימס במדינה, אכן מסתמנת כמפסידה הגדולה של הלילה עם 6% בשלב זה. ג'ון הנטסמן עם 1% בלבד, אך הוא ויתר מראש על הקמפיין באייוה והתמקד בניו המפשיר.‬

אחרי ספירת 13% מהקולות: רון פול מוביל עם 24%, במקום השני מיט רומני עם 23%.

רון פול, הבוקר. בקרב צמוד מול רומניצילום: רויטרס

"סקרי הכניסה": פול, רומני וסנטורום צמודים. המירוץ הרפובליקאי לבחירת המתמודד מטעם המפלגה לנשיאות ארצות הברית נפתח לפנות בוקר (רביעי, שעון ישראל) במדינת אייווה המיוצגת על ידי 28 צירים (מתוך 1144). המועמדים או נציגים מטעמם ינאמו ב-809 מוקדים ברחבי המדינה בה ישנם 1774 מחוזות בחירה. כמאה אלף איש צפויים להשתתף בהצבעה.

ב"סקרי הכניסה" – הסקרים הנערכים לפני שהמצביעים נכנסים לכינוס, עלה כי רון פול ומיט רומני צמודים האחד לשני, מעט מאחור ניצב ריק סנטורום בעוד ניוט גינגריץ', ריק פרי ומישל בקמן מזדנבים מאחור. על פי סקר הכניסה של הסי-אן-אן רון פול מוביל עם 24%, אחריו רומני עם 23%, סנטורום עם 18% וגינגריץ' עם 13%.

בחלק ממוקדי הכינוסים כבר סיימו להצביע והחלו בספירת הקולות.

תזכרו מי הביס את "אימפריית הפשע". יו"ר בית הנבחרים לשעבר ניוט גינגריץ' וחברת הקונגרס ממינסוטה מישל בקמן ניצלו את זכותם לנאום קצרצר בכפני כמה מאות מצביעים באתר במחוז בלאקהוק. גינגריץ' כהרגלו, הזכיר שעבד עם הנשיא רונלד רייגן (שנתפס בקרב הרפובליקאים של היום לנשיא רפובליקאי למופת), כשהוא מוסיף לרשימת ההישגים שלו גם סיוע בתבוסת "אימפריית הרשע", קרי בריה"מ והוא גם עודד את המצביעים לחשוב את מי הם רוצים לראות בעימותים הטלוויזיוניים מול הנשיא ברק אובמה - וגם חזר על התלונה שהוא משמיע הרבה לאחרונה על התשדירים השליליים נגדו וביקש מהמצביעים שלא לתמוך במועמדים שבחרו להריץ קמפיינים שליליים (זאת למרות שאת התשדירים השליליים לרוב מריצים ארגונים התומכים במועמד מסוים, בלי להיות קשורים לקמפיין שלו רשמית).

‫מישל בקמן, ילידת איווה הגיעה למוקד הכינוס יחד עם אמה. היא הכריזה כי היא מאמינה בישו, מאמינה בהגנה על חיי האדם מרגע כניסה להריון ועד המוות, והפצירה במצביעים להציל את המדינה מה"סוציאליזם" של ברק אובמה, ו"לעמוד על הרגליים ולדרוש להחזיר את המדינה שלנו".

מושל טקסס ריק פרי נאם בקלייב, איווה, אמר שמדובר ב"עתיד הילדים והנכדים שלנו" וקרא לשלוח את הפוליטיקאים בוושינגטון חזרה הביתה ולהחזיר את המדינה "למסלול", להפוך את אמריקה לחזקה כלכלית, ואז היא תהיה "חזקה גם צבאית ושאר העולם יכבד אותנו".‬

בקמן בתפקיד תאצ'ר, גינגריץ' סוגר חשבון עם רומני: בשלישיית המפסידים המסתמנים, כל אחד מוצא דרכים משלו להתמודד עם התחזית הלא מעודדת. מושל טקסס ריק פרי אמר שהוא "רץ מרתון", ושהוא גם מצפה "לגמור את המרתון הזה". חברת הקונגרס מישל בקמן, שקמפיין הבחירות השווה אותה לאחרונה למרגרט תאצ'ר ("אמריקה זקוקה לאשת ברזל משלה"), עומדת בפני היום הצפוף ביותר מבין המועמדים, עם שלל ראיונות וכינוסים. הקמפיין שלה גם העלה תשדיר חדש, בו היא מוגדרת כ"לוחמת שמרנית", ובעיקר – כילידת איווה.

לעומתה, יו"ר בית הנבחרים לשעבר ניוט גינגריץ', שהבטיח להריץ קמפיין חיובי (מבקריו צחקו כי הוא פשוט לא גייס מספיק תרמות לתשדירים שליליים), בחר לסגור חשבון עם מיט רומני בבוקר הבחירות. בראיון לסי-בי-אס הוא קרא למושל מסצ'וסטס רומני "שקרן", לאחר שהאחרון הכחיש את הקשר שלו לוועד העל לפעולה פוליטית, האחראי למודעות שליליות נגד גינגריץ'. "הוא צריך להיות כן, ואני לא חושב שהוא כן", אמר גינגריץ. "אתה קורא לו שקרן?" שאלה המנחה. "כן. נראה לי שאתה בהלם מזה", אמר גינגריץ', והוסיף ש"ברק אובמה פשוט יקרע אות רומני לגזרים". בראיון נוסף לסי-אן-אן הבוקר, גינגריץ' תלה את ירידתו בסקרים ב-"צונאמי של שליליות" נגדו, אך אמר גם שהוא מצפה לשיעור התייצבות גבוה הלילה, וכי הוא מעריך שיש לו סיכוי לנצח.

בראיון ל"פוקס", רומני הגיב בדיפלומטיות על ההאשמות של גינגריץ'. "אני מבין שניוט מאוד כועס ואני לא ממש מבין מדוע, אבל אני מאחל לו כל טוב. לפנינו דרך ארוכה. הוא בחור טוב". רומני הסביר שהארגון שמימן את התשדירים השליליים נגד גינגריץ' אכן "במקרה תומך בי", אך הדגיש שאין לו שליטה על כך. "אנו לא רשאים לתאם בין הקמפיין לבין ועדי העל לפעילות הפוליטית. אם יו"ר בית הנבחרים רוצה לתקוף אותי - טוב, זה חלק מהתהליך. אם לא הייתי מסוגל להתמודד עם התקפות מהסוג הזה, איך הייתי יכול להתמודד עם התקפות שבאות מאובמה?". על פי הערכות, מתוך כ-5.8 מיליון דולר שהושקעו בתשדירי בחירות באיווה בלבד, כ-3.7 מיליון מימנו תשדירים שליליים.

חבר הקונגרס רון פול בחר לתקוף את הסנטור לשעבר ריק סנטורום, המתהדר בהיותו "המועמד הכי שמרן במרוץ". בראיון לסי-אן-אן אמר פול שהוא רואה את סנטורום כ"ליברלי מאוד", בגלל תמיכתו ב"בזבוזים של הממשל הפדרלי".

הקרב על מקומות העבודה: מיט רומני, מצדו, המשיך לתקוף את הנשיא ברק אובמה. בראיון ל"פוקס ניוז", הוא הגיב על השימוש של אנשי אובמה ברנדי ג'ונסון, שפוטר מחברה שבבעלות רומני. "זהו נשיא שאיבד במהלך כהונתו יותר מקומות עבודה מכל נשיא אחר מאז הנשיא הובר. אני שמח שבחיים הקודמים שלי עזרתי ליצור מעל מאה אלף מקומות עבודה. גם יצרנו יותר מקומות עבודה במסצ'וסטס ממה שהנשיא יצר בכל המדינה. אז אם הנשיא רוצה לדבר על מקומות עבודה, ואני מקווה שיעשה את זה, נשווה את הרקורד שלו לרקורד שלי, והרקורד שלו ייצא מאוד, מאוד קצר".

הדמוקרטים משיבים במתקפה משלהם. יו"ר הוועד הדמוקרטי הארצי דבי ווסרמן-שולץ ארגנה באיווה מסיבת עיתונאים יחד עם איש הקונגרס ברוס בריילי, במהלכה טענה כי "זה לא משנה מי יוצא היום מנצח מהבחירות, כל המתמודדים הרפובליקאים תומכים באותה המדיניות הכושלת של העבר".

ווסרמן-שולץ גם שחררה עקיצה על שיעור התמיכה של רומני שמתקשה לחצות את קו ה-25%: "גם אם מיט רומני הכריז על ניצחון לפני התוצאות, לחצות את קו הגמר בזחילה באיווה אחרי חמש שנות מאמץ - יש לזה מחיר. מדובר במישהו שמתמודד לנשיאות במשך חמש שנים, ולא מצליח לגייס תמיכה נוספת, לא באיווה ולא ברמה הארצית. הוא אפילו לא חשף מידע בסיסי, שזה הדבר הסטנדרטי שמתמודדים עושים, כמו חשיפת דיווחי המסים שלו, כי הוא לא רוצה שמעמד הביניים יידע שהוא משלם פחות מסים מהם".

למה לצפות הלילה


1. מי לא בא?

אחרי חודשים של ארועים בחוות תירס, בארים, בתי קפה ומועדוני גמלאים, חלק מהמועמדים שרואים את התוצאות המתסכלות של הסקרים, בוודאי היו שמחים להיות הלילה במקום אחר. ויש גם מועמד אחד שבאמת לא יהיה שם - מושל יוטה לשעבר ג'ון הנטסמן, שבחר לוותר על איווה, אך הוא יפקוד היום במקום חמישה ארועי בחירות בניו המפשיר.

2. כמה אנשים יגיעו להצביע?

מושל איווה טרי בראנסטד אמר בראיון לאם-אס-אן-בי-סי שהוא מצפה ל"שיעור הצבעה נהדר". לפני ארבע שנים, כ-120,000 תושבי איווה השתתפו בכינוסים המפלגתיים. השנה, הרפובליקאים מצפים ליותר מצביעים, בגלל המתיחות הרבה שבין המתמודדים וריבוי המצביעים שאמרו שהם עשויים לשנות את דעתם. חבר הקונגרס רון פול אמר שמספר המצביעים באיווה אולי קטן, אך הוא "שולח מסר גדול מאוד". שיעור הצבעה נמוך יחסית יעזור לפול, משום שתומכיו הנאמנים יגיעו להצביע בכל מקרה.

3. עקרונות או יכולת להבחר?

הבחירות באיווה מציבות בפני הרפובליקאים דילמה של בחירה בין עקרונותיהם, לבין הפיתוי לקדם מועמד שיש לו סיכוי לזכות בבחירות הכלליות (כלומר, מישהו שלא יהיה קיצוני מידי, ויבריח את המצביעים הבלתי תלויים). הסנטור לשעבר ריק סנטורום, המגדיר את עצמו כ"מועמד הכי שמרן במרוץ", מודע היטב לנקודה הזאת, וקורא לתומכיו ולמתלבטים שלא להתפשר על עקרונותיהם. "לפני עשרה ימים, הסקרים ניבאו שאני אהיה האחרון. הסקרים משתנים, העקרונות לא צריכים להשתנות", אמר בארוע בחירות בפרי שבאיווה.

חבר הקונגרס רון פול קיבל השבוע חיזוק מבנו, הסנטור ראנד פול, שהצטרף אליו בנתיב הקמפיין באיווה. פול הבן התייחס לבחירה לפי הלב, אל מול שיקולים קרים: "אבי הוא היחיד במרוץ שמעולם לא הואשם בזגזוגים", אמר.

4. האם רומני צריך לגמור במקום ה-1 באיווה בשביל לנצח במרוץ?

התשובה היא לא, ולא רק בגלל הרקורד המפוקפק של איווה ביכולת לנבא את הזוכה בפריימריז (בבחירות הקודמות, מייק האקבי ניצח באיווה, אולם הסנטור ג'ון מקיין הפך למועמד הרשמי של המפלגה). הסיכוי שלו לקטוף את המקום הראשון (גם אם זה יהיה בהפרש דחוק) די גבוה. הוא מודע לכך שהשמרנים לא מתלהבים ממנו ורואים בו במקרה הטוב את "ברירת המחדל", אך הוא מרגיש בטוח בניו-המפשיר, שם מכירים אותו היטב. הקופה שלו מסודרת, התשתיות מאורגנות והוא מקרין בטחון ויציבות. תסריט גרוע בשביל רומני יכול להתפתח אם הוא יזכה באיווה במקום השלישי, ולא הראשון והשני.

5. מה קורה למחרת ההצבעה?

השאלה הגדולה היא, כמובן, האם מישהו מהמתמודדים החלשים יפרוש כבר בשלב זה. ספק אם זה יקרה עד אמצע ינואר לפחות, למרות שהפסד משפיל באיווה בהחלט מנבא פגיעה נוספת ביכולת לגייס תרומות ולמשוך תשומת לב של תקשורת ומצביעים.

שני מתמודדים - ניוט גינגריץ' ומיט רומני - יעלו על המטוס לניו-המפשיר ביום רביעי, אחרי ההצבעה באיווה, להמשך מסע גיוס הקולות לקראת ההצבעה בניו המפשיר ביום שלישי הבא (10 בינואר). אחרים - ריק פרי, מישל בקמן וריק סנטורום - ידלגו בשלב זה על ניו המפשיר, ויטוסו ישירות לארועי הקמפיין בדרום קרוליינה, שם יערכו הפריימריז ב-21 בינואר.

Read this article in English: U.S. Republican candidates get personal under the shadow of the Iowa caucuses

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ