נטשה מוזגוביה
וושינגטון

לילה דרמטי בבחירות למועמד הרפובליקאי לנשיאות ארה"ב. אחרי ספירת כל ההצבעות של כ-125 אלף תושבי איווה בעלי זכות הבחירה עולה כי המועמד מיט רומני גבר על ריק סנטורום ב-8 קולות בלבד. רון פול עומד רק על 21%, גינגריץ' עם 13%, ריק פרי, שהודיע שהוא חוזר לטקסס כדי לשקול את עתידו עם 10%, מישל בכמן רק עם 5% והנטסמן עם אחוז בודד.

מדובר בהישג גדול של סנטורום אך במבט על היום שאחרי, ההישג מכניס אותו ל"משחק של הגדולים" ולא בטוח שהתקציב הדל שעומד לרשותו יאפשר לו להקים תשתית בחירות רחבה ויציבה. במיוחד בתקופה הקרובה בה כמעט בכל שבוע תתקיים הצבעה במדינה אחרת. מה עוד שהיריבים שעד כה התמקדו ברומני והתעלמו ממנו, יתחילו להפנות אליו את החיצים.

>> הפרופיל של סנטורום | הפרופיל של רומני | בחירות 2012: סיקור נרחב

‫"אנשים שואלים מה נותן לי השראה. אני אומר, הכבוד של כל חיי אדם", אמר ריק סנטורום בנאומו האחרון באיווה. "אלוהים נתן לנו את המדינה הגדולה הזאת כדי לאפשר לברואיו להיות חופשיים. לכל אדם עובד - ריק סנטורום הוא ידיד שלכם".

במטה של מיט רומני שרר מתח רב עם התנודות במצב הרוח, קריאות התלהבות כשהוא הוביל לכמה דקות - ואכזבה כשריק סנטורום שוב עקף אותו בכמה עשרות קולות. תומכיו אמרו שהם לא מאמינים שלסנטורום יהיה אורך נשימה לנצח בקמפיין משום שאין לו תשתית רחבה, ואין לו מה להציע במדינות בהן אין נוכחות חזקה של אוונגליסטים ושמרנים.‬ ‫במטה של סנטורום לעומת זאת טענו (ובצדק), שגם אם יגיע למקום שני, הוא הסיפור הגדול של הלילה.

7 מתוך 7 |
ריקוד של מפסידים. מישל בכמן ובעלהצילום: רויטרס
1 מתוך 7 |
רומני, אשתו וילדיו, הלילהצילום: רויטרס
2 מתוך 7 |
ריק סנטורום, הלילה באיווהצילום: אי-אף-פי

מיט רומני פתח את נאומו בברכות לסנטורום, ואמר: "זה קמפיין שבו אמריקה מנצחת, אנחנו הולכים לשנות את הבית הלבן ולהחזיר אותה למסלול". עוד הוסיף רומני: "איראן עומדת לקבל נשק גרעיני במורד הדרך, והנשיא הזה, מה הוא עושה? מנסה לנהל אתם דיאלוג".‬

הסנטור ג'ון מקיין, שהיה מועמד של המפלגה הרפובליקאית בבחירות לנשיאות 2008, צפוי להכריז על תמיכתו במיט רומני‬.

ריק פרי יפרוש?

מושל טקסס שזכה ל-10% מהקולות באיווה הודיע בנאום הסיכום שלו שהוא נוסע לביתו "להעריך מחדש" את הקמפיין שלו. פרי אמר שזה היה כבוד גדול בשבילו לשתף את תושבי איווה בהצלחת "המודל הגדול ביותר במדינה הזאת - טקסס"‬.

באד הוקנברג, פעיל רפובליקאי יהודי בולט באיווה, אמר ל"הארץ" כי זה "היה לילה מלהיב, אבל אני לא שמח מהצלחתו של רון פול. זה אף מביך עבור המפלגה. על התנגדותו לישראל ועמדותיו כלפי איראן דיברו בכנסיות בסוף השבוע, האוונגליסטים לא היו מרוצים מזה, ואני בטוח שזה מה שעלה לו בינצחון באיווה וימשיך לפגוע בו בהמשך הקמפיין". ‬

יו"ר בית הנבחרים לשעבר, המועמד ניוט גינגריץ', נאם במסיבת סיום ההצבעה באיווה. הוא תקף את הקמפיין השלילי נגדו, ואמר כי "להחליף את אובמה זה לא מספיק - אלא צריך לשנות את התרבות, את המנגנון הביורוקרטי, להחזיר מוסר עבודה". גינגריץ' הוסיף כי "זה יהיה דיון לאומי מאוד חשוב".

גינגריץ' בירך את רון פול על התוצאות שלו, אך אמר שהתפיסות שלו לגבי מדיניות החוץ "מסוכנות מאוד".‬ המועמד שזכה רק ב-13% בהצבעה התייחס גם לאיום האיראני: ‫"הנשק הגרעיני של איראן זה אחד הדברים הכי מסוכנים שאנו צריכים להתמודד אתם". אנו לא צריכים לחיות בעולם שיש בו נשק גרעיני איראני,נקודה".‬ לגבי ישראל הוא אמר כי ‫"אין לי ספק כי הישרדותה של ישראל בתור סוגיה מוסרית שאנו חייבים להכיר בחשיבותה לעתיד שלנו".

גם חברת הקונגרס מישל בכמן נשאה נאום מסכם בפני פעיליה באיווה. "תושבי איווה אמרו את דברם, לא התקשורת, לא הפרשנים", אמרה בכמן. ‫היא הבטיחה לפעילים כי "הקרב לא נגמר. הוא ייגמר בזה שברק אובמה יעזוב את הבית הלבן, ומי יודע, אולי תהיה מישל אחרת בבית הלבן".‬

עשו לנו לייק וקבלו את כל העדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

יו"ר המפלגה הדמוקרטית באיווה, סו דבורסקי, דיווחה ש-25,000 דמוקרטים מאיווה התייצבו לכינוסים המפלגתיים כדי "לדבר על הרקורד של הנשיא אובמה וחזונו להשבת הבטחון של מעמד הביניים". מדובר בפגנת תמיכה חזקה.-מעל 7,500 תושבי איווה התחייבו הלילה להתנדב בקמפיין הבחירות של הנשיא אובמה בשנה הבאה, "מה שמדגיש את מחויבותם להמשך השינוי שהמדינה הזאת ראתה תחת הנהגתו של הנשיא אובמה".

עקיצות בטוויטר. בעמוד הטוויטר של הקמפיין של המועמד רון פול עקצו את המועמד ג'ון הנטסמן (שעומד על 1%): "אותר התומך היחיד שלך באיווה, אתה יכול לבוא ולפגוש אותו". בתוך כך, פול הגיע למטה שלו באיווה יחד עם אשתו ובנו הסנטור ראנד פול והתקבל בהתלהבות. ‫"לאף אחד אין אנשים שכמוכך שעובדים קשה ובהתלהבות ומאמינים במשהו, וזה עושה את כל ההבדל בעולם", אמר פול לתומכיו. ‬פול הוסיף כי "ארה"ב חוותה דברים קשים, ומדיניות החוץ שלה בבלגאן, אך יש גם שינויים חיוביים - ש'החירות נהנית מפופולאריות'. לעתים קרובות אלה שמתנגדים לממשלה הגדולה שוכחים שפלישה לפרטיות של האזרח זו גם התערבות של הממשלה הגדולה".‬

"סימן אזהרה ליהודים". המועצה היהודית הדמוקרטית בארה"ב פרסמה הודעה לפיה "התוצאות הלילה באיווה מצביעות על הפער הדרמטי בין המתמודדים הרפובליקאים לבין רוב היהודים האמריקאים. מיט רומני הוא בעל היסטוריה של זגזוגים וחוסר עקביות בכל הקשור לאיראן. ריק סנטורום מתנגד להפלות, השמרן החברתי הכי גדול בין המתמודדים. השלישי הוא רון פול, מועמד אנטי-ישראלי פרובוקטיבי שלצערנו מייצג חלק גדל של התנועה השמרנית. זה אמור להביך את הממסד הרפובליקאי שהם נתנו למועמד כל כך אנטי ישראל ותומך בבידודה מרצון של אמריקה, להגיע לקדמת הבמה. העובדה שהוא מגיע לתוצאות כל כך טובות באיווה זה סימן אזהרה".

תזכרו מי הביס את "אימפריית הפשע". יו"ר בית הנבחרים לשעבר ניוט גינגריץ' וחברת הקונגרס ממינסוטה מישל בכמן ניצלו את זכותם לנאום קצרצר בכפני כמה מאות מצביעים באתר במחוז בלאקהוק. גינגריץ' כהרגלו, הזכיר שעבד עם הנשיא רונלד רייגן (שנתפס בקרב הרפובליקאים של היום לנשיא רפובליקאי למופת), כשהוא מוסיף לרשימת ההישגים שלו גם סיוע בתבוסת "אימפריית הרשע", קרי בריה"מ והוא גם עודד את המצביעים לחשוב את מי הם רוצים לראות בעימותים הטלוויזיוניים מול הנשיא ברק אובמה - וגם חזר על התלונה שהוא משמיע הרבה לאחרונה על התשדירים השליליים נגדו וביקש מהמצביעים שלא לתמוך במועמדים שבחרו להריץ קמפיינים שליליים (זאת למרות שאת התשדירים השליליים לרוב מריצים ארגונים התומכים במועמד מסוים, בלי להיות קשורים לקמפיין שלו רשמית).

‫מישל בכמן, ילידת איווה הגיעה למוקד הכינוס יחד עם אמה. היא הכריזה כי היא מאמינה בישו, מאמינה בהגנה על חיי האדם מרגע כניסה להריון ועד המוות, והפצירה במצביעים להציל את המדינה מה"סוציאליזם" של ברק אובמה, ו"לעמוד על הרגליים ולדרוש להחזיר את המדינה שלנו".

מושל טקסס ריק פרי נאם בקלייב, איווה, אמר שמדובר ב"עתיד הילדים והנכדים שלנו" וקרא לשלוח את הפוליטיקאים בוושינגטון חזרה הביתה ולהחזיר את המדינה "למסלול", להפוך את אמריקה לחזקה כלכלית, ואז היא תהיה "חזקה גם צבאית ושאר העולם יכבד אותנו".‬

תוצאות מוקדמות יותר במהלך הלילה

Read this article in English: Romney, Santorum in close race in Iowa caucuses

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ