פרשנות |

הניצחון החמוץ-מתוק של רומני

ריק סנטורום, מטאור פוליטי שמרן וקיצוני, יוביל מעתה את תנועת "רק לא רומני". חזית מאוחדת שלו עם גינגריץ', בכמן ופרי, עלולה להסב למושל המתון הפסדים מביכים בעתיד

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

אמריקאים שונאים תוצאת תיקו. בענפי ספורט אמריקאיים כמו בייסבול, פוטבול וכדורסל, השחקנים מצווים להשיג הכרעה בכל מחיר, גם אם הם נופלים מהרגליים. בראייה האמריקאית, העולם מחולק למנצחים ומפסידים ותוצאת תיקו היא בגדר כפירה בעיקר.

לא פלא, אפוא, שהפרשנים האמריקאים גירדו אמש את ראשם במבוכה לנוכח הפוטו-פיניש המדהים בבחירות המוקדמות הלילה באיווה שהניב לפחות שני מנצחים בולטים: המושל לשעבר מיט רומני, שניצח בהפרש של שמונה קולות, והסנטור לשעבר ריק סנטורום, שהפך ללא ספק לגיבור הערב. מי שדשדש עד כה בעקשנות בתחתית טבלת הסקרים, עבר לאחרונה מטמורפוזה סנסציונית כשבתוך זמן קצר הפך מבדיחה חבוטה לקוריוז מסקרן לתופעה מפתיעה ולבסוף למטאור פוליטי שניצב בראש הגבעה שממנה ינהל מעתה את מאבקו במועמד המוביל, מיט רומני.

סנטורום הוא מועמד אינטליגנטי ונעים הליכות בעל דעות שמרניות קיצוניות שעם בוא ההצלחה בוודאי יזכה גם לתוספת כריזמה חיונית. למרות דתו הקתולית, הסנטור לשעבר מפנסילבניה יהפוך מעתה לתקווה הלבנה הגדולה והחדשה של האוונגליסטים וחברי "מסיבת התה" ולנושא הדגל החדש של תנועת "רק לא רומני" שממשיכה להקיף כ-75% מהרפובליקאים, על פי כל הסקרים וגם על פי התוצאות באיווה אמש.

>> הפרופיל של סנטורום | הפרופיל של רומני | בחירות 2012: סיקור נרחב

עבור רומני עצמו, התוצאות הן הישג נכבד עם טעם לוואי חמוץ-מתוק. מי שעדיין נחשב למועמד בעל הסיכויים הטובים ביותר לנצח את הנשיא אובמה בבחירות הכלליות שיערכו בנובמבר 2012 ומי שנותר חביבם המובהק של רוב פרשני התקשורת זכה לניצחון שעד לפני כמה שבועות היה נחשב למפתיע - ובכל זאת אור הזרקורים הופנה למועמד אחר.

אנשי רומני אמנם מזלזלים ביכולתו של סנטורום לגייס כספים ולהקים תשתית ארגונית שיאפשרו לו לשרוד מאבק פריימריז ארוך ומתיש, אך פרישתם האפשרית של מושל טקסס ריק פרי, שהודיע אמש שישקול מחדש את מהלכיו, ושל חברת הקונגרס מישל בקמן, שמאבקה נראה אבוד לגמרי, יכולה לצמצם באופן משמעותי את פיצול הקולות האולטרה-שמרנים וליצור מאסה קריטית שתסב לרומני הפסדים מביכים בעתיד.

עשו לנו לייק וקבלו את כל העדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

אבל הרבה יותר מסוכן לרומני הוא מסע הנקם שעליו הודיע אמש כמעט באופן רשמי ניוט גינגריץ', הזועם על המתקפה הטלוויזיונית חסרת הרסן של תומכי רומני על עברו הבעייתי, עד כדי כך שהוא כבר רומז שאם לא תצלח דרכו, יעביר את תמיכתו לסנטורום ובלבד שרומני לא יייבחר.

מי שנהנה בסקרים שהתפרסמו לפני שלושה שבועות בלבד מיתרון גדול של 14% על פני רומני - ושל 26% על פני סנטורום - ניצל אמש מהתרסקות מפוארת בזכות הציפיות הנמוכות שהצליח ליצור בימים האחרונים. גינגריץ', שמסוגל להפיק מפיו ארס בכמויות מסחריות, מחכה עכשיו לרומני בסיבובים הבאים של הפריימריז בניו המפשייר ובעיקר בדרום קרוליינה ופלורידה, יחד עם המועמד המורמוני השני, ג'ון הנטסמן, שנשרך הרחק מאחור אך בוודאי שואב השראה ותקווה מתחיית המתים שהביאה את סנטורום עד הלום.

לבסוף יש את הג'וקר בחבורה, המועמד הנון-קונפורמיסטי רון פול, שלמגינת ליבם של ראשי המפלגה הרפובליקאית השיג תוצאה מספיק טובה כדי שיוכל להמשיך במסע הבחירות שלו, להלהיב את מתנדביו המסורים, לבזבז את התרומות הנכבדות שצבר ולהתקרב, אולי, למה שהפך לחלום הבלהות האולטימטיבי של הרפובליקאים ולמשאת נפשם של אובמה והדמוקרטים: התמודדות עצמאית שתגרע קולות בעיקר מהרפובליקאים ותסכל סופית את תקוותם להשתלט מחדש על הבית הלבן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ