ההישג של סנטורום משנה את הכללים במרוץ הרפובליקאי

עלייתם של סנטורום ופול עלולה לעמת את רומני, שלא מצליח לכבוש את האגף השמרני במפלגה, עם נושאים מהם התעלם עד כה

ג'ים רוטנברג, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'ים רוטנברג, ניו יורק טיימס

דה מוין. מאז החל המרוץ הרפובליקאי לנשיאות, הסיפור המרכזי היה מיט רומני וצוות מתחלף של המתמודדים מולו. שלשום הגיחו לזירה שני מתמודדים בלתי צפויים: ריק סנטורום ורון פול. המרוץ הצמוד בין רומני לסנטורום, כשפול נותר במרחק לא רב מאחוריהם, מבטיח פריימריז סוערים במיוחד בשבועות או בחודשים הקרובים. איווה היא קו זינוק בלתי צפוי של הבחירות לנשיאות, ורומני מחזיק בידיו כוח רב; הוא בעמדה מצוינת בניו המפשייר, שם הוביל בסקרים לאורך כל השנה.

אמנם רומני הוא העשיר מכולם, בעל המסגרת המאורגנת יותר, המנצח בעימותים היפותטיים נגד אובמה. אך עד כה לא עלה בידו להפוך לחלק מהלהט העממי במפלגה נגד הממשלה, או לשכנע רפובליקאים אחרים שהוא נושא את דגל השמרנות בבחירות, שחלק גדול מהימין מקווה שלא רק יפילו את אובמה, אלא יובילו לשינוי מהותי בערכי האומה ובדרכה.

הצלחתו של סנטורום עלולה לאלץ את רומני להפגין מעורבות בנושאים חברתיים שנויים במחלוקת, שמהם הצליח להתעלם במשך רוב השנה האחרונה. הגעתו של פול למקום השלישי מבטיחה שתפישתו הקוראת להגביל את מעורבותה של ארה"ב במדינות זרות ומצדדת בלגליזציית הסמים תמשיך לחלוק את הבמה עם רומני.

ריק סנטורום מודה לתומכיו באיווה, אתמול

נכון לעכשיו רצונו העז להדיח את אובמה הוא ללא ספק יתרונו החשוב ביותר של רומני. סקרים שנערכו שלשום באיווה הוכיחו כי רבים סבורים שחשוב ביותר לבחור מועמד שיוכל להביס את אובמה ולאו דווקא במועמד שמוגדר שמרן אמיתי. "השאלה אינה אם רומני יכול לאחד את המפלגה, אלא אם אובמה יכול לעשות זאת", אמר ריצ'רד לנד, יו"ר ועדת האתיקה בכנס הבפטיסטי. "התשובה לכך היא כן".

רומני מנסה לתפוס את השליטה במפלגה הרפובליקאית המפולגת, המחפשת את זהותה בעידן שאחרי בוש. הרפובליקאים זכו לזריקת מרץ עם עלייתה של תנועת מסיבת התה ב-2010. אולם השפעת התנועה בקונגרס ורצונה לקדם עקרונות שמרניים מקשים על חיי ראשי המפלגה. הצגת עמדותיהם הפרובוקטיביות לגבי נושאים כביטוח רפואי הביאה להתעוררות תנועה דומה בשמאל, המתמקדת באי השוויון בהכנסות, שהעניקה לאובמה הזדמנות נוספת לתפוס את מרכז הבמה.

בעיקרון רומני מתמודד מול כוחות פופוליסטיים, המתנגדים למשטר ולמסים, שהכו ברפובליקאים המתונים של שנות ה-60 וה-70. למורדים ולשמרנים ביותר במפלגה, שהתייצבו מאחורי בארי גולדווטר ב-1964 כדי להפיל את נלסון רוקפלר ושבהמשך, ב-1976, תמכו ברייגן כדי להביס את ג'רלד פורד ולהביא אותו לבית הלבן ב-1980, אין היום נושא דגל אידיאולוגי.

הרפובליקאים החלו את מסע הבחירות מפולגים לשלושה זרמים, שכיום מזוהים עם שלושת האנשים שהובילו בסקרים האחרונים לפני כינוסי הבחירות. רומני מייצג את בעלי ההון, את אגף לשכות המסחר. סנטורום מייצג את הגוש השמרני-חברתי והקלאסי ופול מייצג את אגף השמרנים-ליברטיאנים.

ייתכן מאוד שרומני מרתיע את התומכים השמרנים של יריביו עקב עמדתו הקודמת התומכת בזכות הנשים להפיל, אבל יש ברשותו כמה יתרונות שאין לרפובליקאים האחרים - מסע בחירות מקצועני עם פריסה רחבה בשטח, רשת מבוססת היטב של איסוף תרומות וארגון התומכים האמיד ביותר, ועוד דבר קטן: הסיכוי להיבחר.

הפעיל ריצ'רד וייגרי השמרן, חלוץ הדיוור הישיר, חוזה שהציבור הרפובליקאי ימשיך לחפש נציג מובהק יותר מבחינה אידיאולוגית ולא יחזור על בחירת מועמד מטעם המפלגה הרפובליקאית כמו הסנטור ג'ון מקיין ב-2008. "נדמה כי רומני עושה מאמץ עצום לזכות במועמדות ובמקביל אינו מוותר לשמרנים בשום נקודה, מה שמדאיג שמרנים רבים", אמר. "אני סבור שהם לא יניחו לקרב הממושך והאפל על המועמדות לעבור בשקט. אופתע מאוד אם השמרנים לא יכינו תוכנית רצינית לסלק את רומני מהדרך", אמר לנד.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ