בחירות 2012 |

הרפובליקאים כבר לא מתייחסים אל סנטורום כעציץ

אחרי הדרמה באיווה, המתמודדים, התומכים והצלמים מגיעים ליעד הבא - ניו המפשיר. מטה סנטורום באופוריה, אולם אנשי רומני טוענים כי אין לו סיכוי בבחירות הכלליות

ניו המפשיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו המפשיר

מנצ'סטר, ניו המפשיר. קרב השלטים יכול ללמד לא מעט על אופי המועמדים הרפובליקאים לנשיאות, על סוג הקמפיין שהם מנסים להריץ וגם על צרותיהם. כך למשל, הנוכחות הדלה של שלטי ריק סנטורום, שעד לפני כמה שבועות היה האנדרדוג במרוץ הרפובליקאי, מעידה על כך שבמטה שלו עדיין לא הצליחו לתרגם את זינוקו הפתאומי להקמת תשתיות המותאמות למעמדו החדש ככוכב העולה של המפלגה הרפובליקאית.

אתמול בבוקר, לאחר ספירת הקולות של כ-125 אלף תושבי איווה בעלי זכות הבחירה בפריימריז, עלה כי רומני גבר על סנטורום בשמונה קולות בלבד. רון פול עמד רק על 21%, ניוט גינגריץ' סיים עם 13% מהקולות, ריק פרי סיים עם 10%, ומישל בקמן זכתה ל-5% בלבד.

לאחר פרסום התוצאות, הודיעה בקמן כי היא מושכת את מועמדותה מהמרוץ. במטה הקמפיין של סנטורום, שהתמקם בבניין עץ צנוע בבדפורד שבניו המפשיר, שם ייערכו בחירות מוקדמות בשבוע הבא, שררה אופוריה. הפעילים הודו שעד היום הם עוד לא זכו לראות אנשים שנכנסים בדלת, פוסעים מתחת לשלט "ריק סנטורום: האומץ להילחם למען אמריקה", ומציעים צ'ק עם תרומה לקמפיין.

"כבר שישה אנשים נכנסו כדי לכתוב צ'ק לקמפיין", אמר ביל קאהיל, יו"ר הקמפיין של רומני בניו המפשיר, שלא הסתיר את התלהבותו. "זה מעולם לא קרה. גם מצב התרומות באינטרנט מדהים בשבוע האחרון". קאהיל אינו מודאג ממצבו של סנטורום בסקרים בניו המפשיר עדיין אינו מבטיח ועומד כרגע רק על 8%. "גם באיווה עד לפני כשבוע מצבו בסקרים היה גרוע. אבל הניצחון באיווה, ניצחון פחות שמונה קולות, הוכיח שהאסטרטגיה של ריק השתלמה", אמר.

סנטורום זכה באיווה בלי ועד-על לפעילות הפוליטית ובלי מיליוני דולרים בתרומות. הוא ביקר ב-99 מחוזות וקיים יותר מ-350 אירועי בחירות מאז האביב. בניו המפשיר הוא קיים כבר כ-150 אירועים בעשרה מחוזות. "ברגע שהוא נוחת פה אחר הצהריים, אנחנו מכניסים אותו לעבודה, ואני מאמין שגם אם הוא לא יזכה במדינה הזאת, המסר שלו יהדהד גם כאן וגם בדרום קרוליינה", אמר קאהיל.

לזכותו של סנטורום, הכוכב החדש של הבחירות המקדימות של הרפובליקאים, יש לא רק את הרוח הגבית של התוצאות באיווה, אלא גם את הסתלקותם מהבמה של שני מתחרים מרכזיים על לבם של האוונגליסטים השמרנים: מישל בקמן וריק פרי, שרמז על כך שיפרוש מהמרוץ. אנשי סנטורום יודעים שכללי המשחק השתנו בשבילו עם הזינוק באיווה. הם בטוחים שאירועי הבחירות שלו יהיו מפוצצים השבוע והתקשורת תחל לעקוב אחריו לכל מקום אשר ילך, כפי שעוקבים אחרי מועמדים מובילים אחרים. אך כתוצאה מכך גם המתקפות, שעד כה פסחו עליו, לא יאחרו להגיע.

>> בחירות 2012: סיקור נרחב

מאז הכריז ביוני שהוא נכנס למרוץ לנשיאות על מנת לנצח, סנטורום, בן 53, הסנטור לשעבר מפנסילבניה, נלחם קשה בשביל שישימו לב שהוא קיים. העימות הראשון של המתמודדים הרפובליקאים בפריימריז שאירחה הרשת פוקס הפך לחוויה קשה במיוחד עבורו - כפי שהודה בתסכול באחד הראיונות, "אחרי ששאלו כל אחד שאלה אחת, הם לא שאלו אותי שום דבר במשך 45 דקות, כאילו הייתי עציץ". סנטורום, בעל מראה צעיר, הוא דעתן, רהוט, שמרן אותנטי וקתולי אדוק ברמה שגרמה לאחד מעוזריו לשעבר להגיד עליו פעם שהוא "מטיף אוונגליסטי שרק במקרה עוסק בפוליטיקה". אך במרוץ שגם ככה גדוש בשמרנים עם קבלות ומתמקד ביצירת מקומות עבודה כשלסנטורום עורך הדין במקצועו אין הרבה ניסיון בתחום - אין לו דרך לבלוט והוא מנסה להישאר במרוץ עם אחד-שניים אחוזי תמיכה בלבד בסקרים הארציים ועם מעט מזומן שזורם לו מהתורמים.

במטה של סנטורום מנסים להדוף את הטענות כי אין לו סיכוי להיבחר בבחירות הכלליות, בניגוד לרומני, בגלל העמדות השמרניות הקיצוניות שלו. "התקשורת מתמקדת באספקט של היותו שמרן-חברתי", אומר קאהיל. "אבל הוא לא רק שמרן-חברתי. מדיניות החוץ שלו מאוד חזקה, בין היתר בכל הקשור במזרח התיכון. יש לו מדיניות כלכלית, תוכנית לצמצום התלות של ארה"ב במקורות אנרגיה זרים, וכשהוא מדבר על חשיבות המשפחה הוא מכניס את הדברים להקשר גדול יותר".

בינתיים, במטה של רומני בניו המפשייר שררה דממה: שלושה פעילים ישבו וסידרו ניירת ואולם הספורט של בית הספר התיכון המקומי קושט לכבודו בדגלי ארה"ב וניו המפשיר, שלידם ניתלו שני שלטים גדולים של רומני עם הסיסמה: "תאמין באמריקה". אליס קלוורט, פנסיונרית במשקפי שמש, אמרה שהיא שמחה לשמוע על תוצאות ההצבעה באיווה - וגם שמחה שניוט גינגריץ' הפסיד. בתור רפובליקאית מתונה, היא בטוחה שרומני הוא המועמד הכי מתאים להוביל את המדינה, למרות שהיא לא ממהרת להאשים את אובמה בכל צרותיה של ארה"ב. "אובמה ניסה מאוד קשה לקדם את מה שהוא מאמין בו, אבל הוא תקוע בין המפלגה שלו לבין הרפובליקאים, ו-300 מיליון תושבים של המדינה הזאת מפסידים. אובמה הוא בהחלט לא הנשיא הכי גרוע שלנו. באמת שהיו לנו הרבה יותר גרועים. והמרוץ הרפובליקאי נראה פשוט נורא. השמרנים נסחפו רחוק מדי. אני מקווה שניו המפשיר תחזיר את המרוץ לפרופורציה, כי זו מדינה הרבה פחות שמרנית מאיווה. ריק סנטורום לא יזכה פה".

ההמתנה לאירוע נמשכה כ-40 דקות, בליווי מוזיקת רקע קצבית. בנוסף לרומני ורעייתו אן, סיפקו לקהל עוד אטרקציה: הסנטור ג'ון מקיין, שהיה ב-2008 המועמד של המפלגה הרפובליקאית לנשיאות. המנחה מציג אותו לקהל בתור "גיבור, ענק בין בני אדם". אחת הנשים בקהל מבקשת ממקיין להיות סגן הנשיא של רומני. מקיין משיב ש"כרגע הטמפרטורות קרות מדי", ברמיזה שהחלטה על מועמד לסגן הנשיא מתקבלת בקיץ.

"באתי לפה בגלל סיבה אחת בלבד: לוודא שאנחנו בוחרים את מיט רומני למועמד שלנו ואז לנשיא ארה"ב", הכריז מקיין. "יחד עם מיט רומני, כולנו מאמינים שימיה הגדולים של אמריקה עוד לפנינו. המסר שלי לאובמה: אתה יכול לרוץ, אבל אתה לא יכול להתחבא מהרקורד שלך".

רומני פתח את נאומו עם הלצה על הניצחון הדחוק שלו באיווה. "האם אנחנו יכולים להשיג בניו המפשיר הפרש יותר טוב משמונה קולות?", שאל, והקהל התגלגל מצחוק. כשהוא עבר לנימה רצינית יותר הוא אמר שזה הזמן שברק אובמה, עם כל הכישלונות שלו שמעמידים בסכנה את המדינה, ילך הביתה. "זה לא מוסרי שנוציא כל שנה יותר כסף ממה שאנחנו מכניסים וזה חייב להיפסק", אמר רומני. הוא המשיך ופירט את עקרונות הקמפיין שלו: "התוכנית הראשונה ברשימה שלי: ביום הראשון שאהיה נשיא אבטל את ‘אובמה-קייר'; אעבוד על להפוך את ארה"ב למקום שמייצר מקומות עבודה. אני יודע איך עושים את זה; ואני רוצה להפוך את ארה"ב למקום הכי אטרקטיבי לעסקים. כשמנהל חברת קוקה-קולה אומר שהסביבה העסקית יותר טובה בסין, אנחנו יודעים שמשהו השתבש", אמר.

אך היו גם רגעים פחות נעימים: מהגרת סינית קמה ואמרה לרומני ומקיין שכואב לה לשמוע את מה שהרפובליקאים אומרים על סין. "אני אוהבת את המדינה הזאת, אני עובדת, אני משלמת מסים ואני מצביעה", היא אמרה. רומני שאל אותה איפה טוב יותר לחיות - בסין או בארה"ב.

כיאה לאירוע בחירות, הכל נגמר בלחיצות ידיים, חיבוקים וצילומים. רק פעיל של "לכבוש את ניו המפשיר" לא יצא מרוצה. "רומני היה צבוע", אמר. "מזל שהמסר שלנו לא היה לפוליטיקאים, אלא לציבור".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ