מדד המעו"ף משעמם? מה עם אופציות אובמה

בורסות לחוזים עתידיים מוכרות אופציות על המנצח בקרב על הבית הלבן. מלבד הסיכוי להרוויח, מומחים טוענים שהם מנבאים במדויק אירועים עתידיים

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

הימור על מועמדים במרוץ לבית הלבן - כמו על זוכים בפרסי נובל או בתחרויות ספורט בינלאומיות - הוא מנהג רווח בימים אלו. אולם אם בעבר התרכזה הפעילות באתרי הימורים, הרי שכיום יש מי שמנסה זאת במסגרת בורסות אלקטרוניות של אופציות (חוזים עתידיים). מסגרת זו מאפשרת לסחור בחוזים הקשורים לתוצאה זו או אחרת של הבחירות הקרבות בארה"ב, כגון - האם מיט רומני יזכה במירוץ לראשות המפלגה הרפובליקאית?

כלכלנים החוקרים את תחום החוזים העתידיים טוענים כי בכוחם של שווקים וירטואליים אלה לספק תחזית מדויקת מאוד של תוצאות בחירות, ואף להגיב באופן דינאמי לשינויים הפוליטיים, כך דיווח השבוע העיתון יו-אס-אי טודיי. לדוגמה, כעבור דקות ספורות מרגע ה"אופס" המביך של מושל טקסס ריק פרי במהלך העימות הטלוויזיוני, צנח בהתאם ערכה של האופציה שלו כמועמד.

>> בחירות 2012: סיקור נרחב

האופציה על פרי מתרסקת עם ה"אופס". לחצו להגדלה

"הפוליטיקה האמריקאית היא זירת משחק אכזרית, והציבור עוקב אחר ההתרחשויות בלהט", אמר ליו-אס-אי טודיי קארל וולפנדן, מנהל אסטרטגיה תפעולית בחברת "אינטרייד" האירית. למעלה מ-4,800 סוחרים בחברה קנו ומכרו למעלה כ-4.1 מיליון חוזים עתידיים על המרוץ לנשיאות ארה"ב ב-2012. "אנחנו מאפשרים לסוחרים להשקיע את הכסף על פי צו לבם", אמר וולפנדן.

התופעה של חברות מסחר העוסקות בחיזוי פוליטי מקובלת בכמה ממדינות אירופה, כדוגמת אירלנד, בשעה שבארה"ב עוד אין לה אישור רשמי בחוק. בחודש שעבר פנתה חברת הנגזרות הפיננסית נאדקס (Nadex) בבקשה תקדימית לרשות לסחר בחוזים עתידיים (CFTC) בארה"ב למכור אופציות על תוצאות המרוץ לנשיאות, וכן מי משתי המפלגות הגדולות תזכה בבחירות לקונגרס.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

בניגוד לחוזים עתידיים המוכרים בישראל - כמו לדוגמא אופציות על מדד ת"א 25 או שער הדולר - החוזים העתידיים המדוברים מאפשרים 2 תוצאות בלבד - כן" או "לא", זכה או לא זכה. על פי ההצעה של נאדקס, שווי חוזה עתידי מוצלח על תוצאות הבחירות יעמוד על 100 דולר. עם היוודע תוצאות הבחירות, תפקענה האופציות. אם רומני זוכה, והסוחר מחזיק בחוזה דומה, הוא נמצא "בתוך הכסף" ומרוויח 100 דולר. אם רומני מפסיד, הסוחר מפסיד את כל ההשקעה ונשאר עם אפס דולרים ביד.

כמובן שבמהלך קמפיין הבחירות שווי האופציה בבורסות עולה ויורד, או בעיקר יורד - כמו במקרה של ריק פרי, והוא יכול להגיע לדולרים וסנטים בודדים. לפיכך יש פוטנציאל רווח גבוה מאוד - אם סוחר רוכש חוזה על מועמד בלתי צפוי והולך איתו עד הסוף.

הצעתה של חברת נאדקס מנצלת פרצה בחוק לרגולציית פיננסים שחוקק בקונגרס בשנת 2010, לפיו אסורים חוזי מסחר הקשורים לטרור, מלחמה או פעילות בלתי-חוקית, אולם אין בו התייחסות לגבי חוזים עם זיקה לבחירות. "אנו מאמינים כי הסדרי הרגולציה מאפשרים זאת עכשיו" אומר יוסי ביינרט, מנכ"ל חברת נאדקס, בשעה שההצעה נבחנת על-ידי הרשות לסחר בחוזים עתידיים (CFTC).

השוק חוזה בהצלחה

בורסות סמי-רשמיות החוזות את תוצאות הבחירות אינן דבר חדש, אומר ג'אסטין וולפרס מביה"ס למנהל עסקים באוניברסיטת וורטון, פנסילבניה. כבר בשלהי המאה ה-19 ובתחילת המאה ה-20 נהג קהל גדול לגדוש את סף הבורסה לניירות ערך בניו-יורק לצורך הימור על תוצאות הבחירות.

האמונה ששווקים יכולים לחזות בצורה מדוייקת למדי אירועים עתידיים אף הובילה את מערכת הביטחון האמריקאית לשקול הקמת בורסה לחיזוי פיגועים. רעיון שנפסל על הסף בשנייה שנחשף בשנים האחרונות.

לדברי כלכלנים, התפתחות הסקרים הובילה לדעיכה בשווקים הווירטואליים, אולם אלו עדיין ניצבים כמקור מידע חיוני. "הרעיון בסקר הוא לקבל מדגם מייצג של ציבור הבוחרים, אבל רוב הציבור האמריקאי לא שם לב לתהליך ההצבעה", אומר הכלכלן דיויד רוטשילד מחברת יאהו ריסרץ'. "לעומת זאת, כל סוחר בתחום חיזוי השוק - אשר משקיע כסף רב על אופציה/מועמד כלשהו - מקפיד להתעדכן באופן שוטף".

האופציה על אובמה. לחצו להגדלה

באוניברסיטת איווה שבארה"ב פועל כיום שוק ווירטואלי בשם "איווה אלקטרוניק מארקט" המשמש ככלי לימוד בלבד. השוק מנוהל על ידי סגל האוניברסיטה ומונה כ-1,000 חברים. "בקרב הסוחרים יש נטייה ברורה לרוב של גברים אקדמאים", אומרת ג'ויס ברג מרצה להנהלת חשבונות המשמשת גם כמנהלת השוק. נכון לעכשיו, השוק ניזון ממידע מצטבר של אלפי סוחרים, העוקבים מקרוב אחר מערכת הבחירות ומשתמשים במידע לצורך חיזוי של זוכה פוטנציאלי במקום לקדם מתמודד מועדף.

פיליפ וולף, סוחר בשוק ודוקטורנט לכלכלה באוניברסיטת- UCLA, הסביר ליו-אס-אי טודי כי אף שהוא מעדיף את ג'ון הנטסמן, הוא מהמר על כך שמיט רומני ישמור על כוחו בפריימריז של הרפובליקאים. הוא, בכל אופן, מתכוון בכלל להצביע לנשיא אובמה. "אני מנסה לבחור במועמד שציבור הבוחרים מייחס לו את הסיכויים הגבוהים ביותר להיבחר".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ