מישל אובמה: האשה שמושכת בחוטים

זעם בבית הלבן בעקבות פרסומו של ספר חדש, המפרט על מעורבותה האגרסיבית של הגברת הראשונה: "דרמטיזציית יתר של חדשות ישנות"

נטשה מוזגוביה
כתבת הארץ בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה
כתבת הארץ בארה"ב

הבית הלבן זועם על הספר החדש על הזוג הראשון של ארה"ב, הנשיא ברק אובמה ורעייתו מישל. כתבת ה"ניו יורק טיימס" ג'ודי קנטור מתארת בספרה החדש, "The Obamas", מערכת יחסית טעונה בין הגברת הראשונה הדעתנית לבין היועצים של בעלה - זאת למרות מאמציה של מישל אובמה להצמד בשנים האחרונות לנושאים א-פוליטיים, כגון משפחות החיילים, תזונה בריאה וכדומה.

בחירות 2012 בארה"ב: סיקור מיוחד

אך מאחורי הקלעים, בבית הלבן, מישל אובמה נשארה אותה האשה החריפה שקצת נעלמה בעקבות הביקורת שהוטחה בה במהלך קמפיין הבחירות ב 2008, כשלא הסתירה את דעותיה בנושאים פוליטיים.

קנטור מתארת בספרה מתיחות רבה בין מישל אובמה לבין שני הבכירים בבית הלבן שעזבו את וושינגטון אחרי שנתיים בתפקיד: ראש הסגל רם עמנואל, כיום ראש העיר של שיקגו, ודובר הבית הלבן רוברט גיבס, שעזב את הממשל בפברואר 2011 לטובת תפקיד בתור יועץ חיצוני. העימותים לא בהכרח התנהלו ישירות, אלא דרך היועצת הבכירה של בני הזוג, ולרי ג'רט, שנדדה אתם משיקגו לבית הלבן - ובניגוד לרבים אחרים שעזבו את האגף המערבי בשנה האחרונה, נשארת שם עד היום.

אחד המפגשים שמתוארים בספר כולל את ישיבת הסגל בשעות הבוקר המוקדמות, בניצוחו של רם עמנואל. ג'רט מסרה כי הגברת הראשונה לא מרוצה מהדרך שבה דובר הבית הלבן הודף את השמועות על כך שהיא תארה את החיים בבית הלבן כ"גיהנום". גיבס, לטענת קנטור, התפרץ בצעקות וקללות, שהוא "הורג את עצמו" בשביל לנטרל את הסוגיה, והוא לא מבין מאיפה זה בא, ובהמשך חילופי הדברים הקשים בין השניים, כשג'רט נשארת רגועה, ואילו גיבס רועד מזעם, גיבס אף קילל את מישל אובמה - ועזב את הישיבה. מאוחר יותר, גיבס הודה שהתקרית אכן היתה, אך טען שג'רט המציאה את התלונות של הגברת הראשונה, ושהוא הפסיק לראות את ג'רט בתור יועצת רצינית, בגלל תפישתה ש"לייעץ לנשיא זה אומר שהיא למעלה וכל שאר הבית הלבן למטה".

רם עמנואל התנגש עם מישל אובמה על רקע קידום רפורמת הבריאות השנויה במחלוקת. לאחר שלתקשורת הודלף כי עמנואל, שנכווה מהנושא בעת ששירת בבית הלבן בממשל קלינטון, קרא לאובמה להתקדם בזהירות רבה יותר עם החקיקה, מישל רמזה שבעלה זקוק לצוות חדש. אך בניגוד להילרי קלינטון בתקופת היותה הגברת הראשונה, שלקחה תפקיד פומבי בראשית כהונתו של בעלה והובילה מאמץ כושל להעביר את רפורמת הבריאות - מישל אובמה העדיפה ללכת על בטוח, להשפיע בעיקר על בעלה, ולהעביר את המסרים הביקורתיים לסגל הבית הלבן דרך מתווכים. לעמנואל היה נסיון רע מן העבר עם התערבותה של הילרי קלינטון בעבודה של בעלה - והוא, על פי התאור של קנטור, ניסה להמעיט את המגע עם הגברת הראשונה החדשה.

מישל אובמה ובעלהצילום: אי-פי

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הכתבות שלנו ישירות אליכם

בני הזוג אובמה סרבו להתראיין לספר, ומהבית הלבן נמסר כי הספר הוא "דרמטיזציית-יתר של חדשות ישנות", כש"הרגשות, המחשבות והרגעים הפרטיים המתוארים בספר, המיוחסים לנשיא ולגברת הראשונה, משקפים בעיקר את המחשבות של מחברת הספר. דיווחי יד שניה לרוב סובלים מהגזמה".

אחד הדיווחים האלה, למשל, מתמקד בתסכולו של הנשיא מהאופן שבו הוצג הממשל שלו - כולל הטענות שהבית הלבן שלו הפך לסביבה שוביניסטית, עם התפרצויות של רם עמנואל על אנשי הסגל, ומיעוט נשים בתפקידים בכירים. ולרי ג'רט היתה זו ששוחחה עם התקשורת בנושא, אך את הנקודות, לטענת קנטור, הכתיב אובמה עצמו.

למרות הכעס בבית הלבן על הספר, הוא גם מחמיא לא מעט לבני הזוג אובמה על יחסם המסור לשתי הבנות ושמירה על קשר עם המציאות למרות שהייתם בבועת הבית הלבן. גברת אובמה, מתברר, אפילו שקלה לעבור לבית הלבן רק בקיץ 2009, לאחר ששתי הבנות יסיימו את שנת הלימודים שלהן - וברק אובמה גם סיפר ליועציו שלמישל אין התנגדות שהם ישהו בבית הלבן למשך כהונה אחת בלבד, אם הם יצליחו לקדם את רפורמת הבריאות ו"להשלים משהו". (כעת רפורמת הבריאות מאותגרת בבתי המשפט, ובאביב בית המשפט העליון צפוי לפסוק, האם היא חוקתית. כל המתמודדים הרפובליקאים לנשיאות הבטיחו לבטל את הרפורמה, אם יזכו להגיע לבית הלבן).

דיוויד אקסלרוד, עוד יועץ בכיר שעזב את הבית הלבן לטובת קמפיין הבחירות החוזרות של אובמה, אמר בראיון לספר שמישל אובמה "מעלה סוגיות כשהיא מרגישה שהדברים מתחילים להשתבש, כי היא השקיעה בו ויודעת כמה קשה הוא עובד, אז היא רק רוצה לוודא שכל אחד עושה את עבודתו כמו שצריך".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ