בחירות 2012

העימות בניו המפשיר: מלחמת הכל בכל

רגע לפני ההצבעה בפריימריז הרפובליקאי: פרי מבטיח להשיב חיילים לעיראק, הנטסמן מדבר מנדרינית ופול מאשים את גינגריץ' בהשתמטות

נטשה מוזגוביה
כתבת הארץ בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים8
נטשה מוזגוביה
כתבת הארץ בארה"ב

במרוץ הרפובליקאים לנשיאות, הכפפות הוסרו כבר מזמן - אך בשני העימותים הטלוויזיוניים האחרונים שנערכו בניו המפשיר אתמול בערב והיום (ראשון) בבוקר בין ששת המתמודדים הנותרים, זה הפך כבר לאגרוף בלי חוקים. מטרת המתמודדים השמרנים - ריק סנטורום, ריק פרי, ניוט גינגריץ' ורון פול, היתה לגזול כמה שיותר קולות אחד מהשני ולהקיז דם ממיט רומני, שנשאר המועמד המוביל.

מטרתו של מיט רומני, שאיבד תמיכה על פי הסקרים האחרונים ונותר עם 35%, היתה להשאר ממלכתי במידת האפשר, כיאה למועמד המוביל. הוא הרבה לתקוף את הנשיא ברק אובמה, במטרה לאבד מספר מינימלי של קולות עד ההצבעה בפריימריז ביום שלישי, כדי להמנע ממבוכת הנצחון הדחוק באיווה בשבוע שעבר. מושל יוטה לשעבר ג'ון הנטסמן, שהפך לאנדרדוג של המרוץ וריכז את כל המאמצים בניו-המפשיר, ניסה בעיקר ליצור רושם של המועמד הכי שפוי, למרות שידע שאמירות כמו "ברית הזוגיות של הומואים היא פתרון הוגן", או תשובתו למיט רומני במנדרינית, עשויות לעלות לו בקולות השמרנים.

>> בחירות 2012: סיקור נרחב

ניו המפשיר היא מדינה קטנה, שלא תשגר הרבה צירים לוועידת המינוי הארצית שתבחר באוגוסט השנה במועמד הרשמי של המפלגה הרפובליקאית לנשיאות. אך גודלה, שמאפשר גם למועמדים החלשים לחרוש אותה בלי להתרושש, והמקום השני בהצבעות בבחירות המקדימות, מעניקות לה חשיבות מיוחדת. ריק פרי וניוט גינגריץ' תולים את התקוות בהמשך הדרך - בדרום קרוליינה. למועמד כמו ג'ון הנטסמן מקום מכובד בניו המפשיר יכול לאפשר להמשיך את המרוץ.

על פי הסקר של אוניברסיטת סאפוק, מושל מסצ'וסטס לשעבר מיט רומני מוביל עם 35% (ביום שלישי שעבר היו לו 43%), חבר הקונגרס רון פול במקום השני עם 20%, מושל יוטה לשעבר ג'ון הנטסמן במקום שלישי עם 11%, יו"ר בית הנבחרים שלעבר ניוט גינגריץ' עם 9%, והסנטור לשעבר ריק סנטורום איבד את התנופה של איווה עם 8%. מושל טקסס ריק פרי, ששקל לפרוש מהמרוץ לאחר שזכה ב-10% מהקולות באיווה, התייצב לשני העימותים בניו המפשיר, שמעניקה לו בשלב זה 1% בלבד. שיעור המתלבטים בניו המפשיר נמוך בהרבה ממה שהיה באיווה - 15%.

לפי סקר אחר, של אמריקן ריסרצ' גרופ, רומני מוביל עם 40%, הנטסמן עולה למקום השני עם 17%, רון פול צמוד אליו עם 16%, ריק סנטורום עומד על 12%, ניוט גינגריץ' - עם 8%, וריק פרי נשאר עם אותו אחוז אחד.

המועמדים הרפובליקאים בעימות במדינת ניו המפשיר צילום: רויטרס

העימות הלילי

העימות ה-14 בין המתמודדים הרפובליקאים שאורגן על-ידי ערוץ איי-בי-סי במנצ'סטר, ניו המפשיר, שלושה ימים לפני שהרפובליקאים במדינה הולכים להצביע בבחירות המקדימות, כלל מעט הברקות, הרבה טענות חוזרות וגם כמה בדיחות משומשות. שינויים במציאות לא בהכרח גרמו למתמודדים לסטות מהתסריט: המנחים פתחו את הדיון בשאלה המתבקשת לגבי המשך ההתאוששות של הכלכלה (בחודש דצמבר, התווספו באמריקה 200 אלף מקומות עבודה, ושיעור האבטלה ירד ל-8.5%). האם מושל מסצ'וסטס לשעבר, אחד מששת המתמודדים שנותרו במרוץ, שותף לאופטימיות לגבי הכלכלה?

מיט רומני השיב שהוא אכן אופטימי, אבל הוסיף שזה קרה לא בזכותו של הנשיא אובמה, אלא למרות הרפורמות הבזבזניות שלו שהאטו את הצמיחה.

כשמושל טקסס ריק פרי נכנס למרוץ, הוא נחשב לאיום העיקרי על מיט רומני - והעימותים הראשונים ביניהם התמקדו בחילופי העקיצות שלהם. בעימות שנערך במנצ'סטר בשבת בלילה, פרי נראה לא רלוונטי, בהתאם למיקומו בסקרים - אפילו מושל יוטה לשעבר ג'ון הנטסמן, שיצטרך לעבוד קשה להמשיך את המרוץ שלו אחרי ניו המפשיר, זכה לחשיפה רבה יותר.

רומני, בתור המועמד המוביל, חטף הכי הרבה חצים מיריביו. הסנטור לשעבר ריק סנטורום תקף את טענתו של רומני שהנסיון שלו במגזר הפרטי הכשיר אותו הכי טוב לתפקיד הנשיא בתקופה המתאתגרת הזאת. "נסיון עסקי לא בהכרח תואם למה שנדרש מהמפקד העליון במדינה הזאת. המפקד העליון הוא לא מנכ"ל", ומיהר להפנות את תשומת הלב לאיום האיראני, וזה שהוא עסק רבות בנושא בסנאט. רומני, מבלי להסיר את החיוך המנומס והקפוא מפניו, אמר ש"אנשים שבילו את חייהם בוושינגטון לא מבינים מה קורה בכלכלה האמיתית". סנטורום חזר לתקוף את התוכנית הכלכלית של רומני שהיא "לא נועזת ולא מתרכזת בבעיות האמיתיות של המדינה".

אך סנטורום עצמו הפך במהרה למטרה עבור חבר הקונגרס רון פול, המתחרה אתו על קולות השמרנים. בימים האחרונים פול פתח במתקפה מאסיווית נגד סנטורום, עם תשדירים ומודעות בהם סנטורום הוגדר כ"שמרן מזויף" ו"צבוע". פול ציטט דו"ח משנת 2006 של הארגון "אזרחים למען אחריות ואתיקה בוושינגטון", שקרא לסנטורום "אחד משלושת הסנטורים הכי מושחתים" (כחודשיים אחרי פרסום הדו"ח, סנטורום הפסיד בבחירות החוזרות לסנאט).

המועמדים הרפובליקאים לנשיאות צילום: רויטרס

סנטורום שנראה עצבני, השיב שמדובר ב"האשמה מגוחכת", ושהוא שמרן, אבל לא ליברטריאני, להבדיל מפול. "אני לא מצביע נגד הכל!" אמר. על טענתו של פול שהוא, סנטורום, אחרי שעזב את הסנאט הפך ללוביסט וריפד את ארנקו בזכות קשריו הפוליטיים, השיב הסנטור לשעבר: "אכפת לי מאוד מכל מני סוגיות במדינה הזאת. וכשעזבתי את הסנאט, הפכתי למעורב בסוגיות שאכפת לי מהן. אני לא יודע איך תפקיד בוועד המנהלים נחשב מבחינתך ללוביזם. הרקורד שלי הוא למעשה די טוב!" הכריז סנטורום, אבל פול לא הרפה.

"הצבעת חמש פעמים בעד העלאת תקרת החוב הלאומי", הוא הפנה אצבע מאשימה כלפי סנטורום. "היתה לך אפשרות לעצור את זה, ולא עשית את זה". מאוחר יותר הוא תקף גם את יו"ר בית הנבחרים לשעבר ניוט גינגריץ', על כך שהוא, בניגוד אליו, השתמט מהשרות הצבאי. גינגריץ' ניסה להתגונן ולדבר על אביו.

"אני חושב שאנשים שלא שירתו כשהם היו יכולים, אין להם זכות לשלוח את הילדים שלנו למלחמה", אמר פול, ששירת בצבא בתור רופא. "אני מנסה לעצור את המלחמות, אבל לפחות אני הלכתי כשקראו לי".

גינגריץ', שקיבל פטור מהשרות בשנים של מלחמת וויטנאם בגלל לימודיו ובתור היותו בעל משפחה, האשים את פול ב"היסטוריה ארוכה של להגיד דברים שהם לא נכונים ושקריים. מעולם לא ביקשתי פטור. הייתי נשוי עם ילד". פול השיב, שכשהוא הלך לצבא, הוא היה נשוי עם שני ילדים.

אחד ממשפטי הפתיחה הנפוצים בעימות היה "אני היחיד על הבמה הזאת ש". מושל יוטה לשעבר ג'ון הנטסמן, למשל, אמר שהוא היחיד על הבמה הזאת שהתגורר מחוץ לארה"ב ארבע פעמים. "ניהלתי שתי שגרירויות, כולל אחת המורכבת ביותר שיש לנו, אני היחיד שמכיר את המורכבויות של האתגרים לבטחון הלאומי שלנו", אמר.

כשבשלב מאוחר יותר של הדיון מיט רומני הבטיח שבתור נשיא הוא יגיד לסינים: "אני לא אתן לכם יותר להרוג את מקומות העבודה האמריקאים!" - הנטסמן השיב לו "הסינים אומרים על זה" - ועבר לדבר במנדרינית, תוך שהוא מסביר בסוף כי העמדות של רומני כלפי הסינים "יובילו למלחמות סחר", שזה הדבר האחרון שאמריקה צריכה בימים אלה.

אך המטרה החביבה על כל המשתתפים עדיין נותר הנשיא ברק אובמה. רומני, שעוד מאז הבחירות הקודמות עוסק בעיקר בלהתמודד לנשיאות או להכין תשתית להתמודדות לנשיאות, תקף את הנשיא על העדר הנסיון שלו ואמר שאובמה "לא ניהל עיר, לא ניהל עסק, לא ניהל שום דבר". ריק פרי בחר לנעוץ את שיניו באובמה מכיוון אחר, ואמר שאיראן זו אכן בעיה גדולה, אך הבעיה היותר גדולה היא מה שהנשיא אובמה עושה למדינה הזאת - קיצוץ בתקציב הבטחון שהנשיא אובמה עשה.

ריק פרי, שבדומה לפול, לבש מדים, הכריז שהוא היה שולח חיילים בחזרה לעיראק, כשנושא הנסיגה האמריקאית עלה בדיון. "אנו מאפשרים לאיראנים לחזור לעיראק, להשתלט על המדינה, וכל ההקרבות שלנו יהיו לשווא. אני חושב שזו טעות ענק". ניוט גינגריץ' בתורו מציע להתמודד עם הבעיה שעשויה לווצר בעיראק בעזרת שינוי המשטר באיראן.

רון פול (מימין) מיט רומני (באמצע) וריק סנטורום צילום: רויטרס

רון פול שוב יצא חוצץ באמרו ש"הנשיא הוא לא מלך, והוא לא צריך להיות מסוגל להחליט לצאת למלחמה".

סוגיית הנישואים החד-מיניים ואמצעי המניעה סיפקו עוד כמה רגעים מעניינים על הבמה בניו המפשיר.

מיט רומני, שגם ככה מואשם על-ידי השמרנים בכך שהוא מתון מדי, העדיף שלא להכנס לדיון על אמצעי המניעה. "זה עובד בסדר גמור, תעזבו את זה בשקט", אמר.

ג'ון הנטסמן העיר: "לי יש שבעה ילדים. אני שמח שאנחנו מניחים לנושא" (זאת למרות ששתיים מבנותיו מאומצות).

בסוגיית הנישואים החד-מיניים רומני היה נחרץ יותר: "כשאנו מתחילים לקרוא לזה 'נישואים' זה מייצר בעיות עבור משפחות, עבור החוק, עבור הדת, עבור החינוך. זו טעות לקרוא נישואים למה שהוא אינו יחסים בין גבר לאשה".

גינגריץ' קרא להגן על נישואים בין גבר לאשה כערך מרכזי בתרבות, "זה חלק מאיך שאנחנו מגדירים את עצמנו, נישואים בין גבר לאשה הם חלק מההגדרה הזאת".

הנטסמן אמר שברית זוגיות היא "הוגנת". "אני נשוי ואב לשבעה ילדים, ואני לא מרגיש שהנישואים שלי לא מאוימים על ידי ברית זוגיות".

ריק סנטורום, שמוביל כבר שנים מאבק פעיל נגד נישואים חד-מיניים ואף הסתבך בעבר בהשוואות בין נציגי הקהילה הגאה לזואופילים וכדומה, היה מנומס יחסית להתבטאויות העבר שלו, כשאמר ש"מי שאינו גבר ואשה, לא צריך להיות נשוי".

עימות הבוקר: סגירת חשבונות מהלילה

את העימות השני שנערך בניו המפשיר הבוקר, המועמדים ניצלו לסגירת חשבונות מהלילה.

ריק סנטורום הזכיר שמיט רומני החליט להתמודד לנשיאות לאחר כהונה אחת בלבד. "מדוע עזבת?" הוא שואל אותו. "אנחנו צריכים מישהו שעומד להלחם על העקרונות השמרנים". רומני לא נותר חייב ואמר שרק פוליטיקאים מקצועים חושבים על להתמודד שוב ושוב, בעוד הוא רשם הישגים בתור מושל ו"הלך חזרה לעסקים". ניוט גינגריץ' ממשיך את המתקפה נגד רומני ואומר שרומני צריך להגיד את האמת לעם האמריקאי, שהוא למעשה רץ "מאז שנות ה-90 לפחות", והפסיד, כולל ההפסד שלו בפריימריז של 2008 לג'ון מקיין.

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הכתבות של הארץ ישירות אליכם

יריביו של ג'ון הנטסמן הזכירו לו שהוא שירת בתור שגריר לסין של ממשל אובמה. הנטסמן השיב, שהוא באמת עשה משהו למען המדינה שלו, גם אם זה היה תחת נשיא דמוקרט, בדיוק כפי ששני הבנים שלו משרתים בצבא תחת נשיא דמוקרט. "אתם יודעים למה האנשים במדינה הזאת מצפים? למנהיג שיאחד אותנו".

נושא זכויות החד-מיניים גלש גם לעימות הזה, וריק סנטורום, כשנשאל איך היה נוהג לו בנו היה יוצא מהארון, הבטיח שהוא היה אוהב אותו ועושה כל דבר אפשרי "בשביל להיות אבא טוב בשבילו", אבל כמה שהוא תומך בשוויון הזדמנויות, הוא לא עומד לתמוך בשינוי חוקים להכיר בנישואים חד-מיניים או אימוץ ילדים של זוגות מאותו המין.

מיט רומני אמר שכשהיה מושל, הוא מינה הומואים לקבינט שלו וגם שופטים, ואמר שהוא הבהיר את עמדתו שלא תהיה אפליה בנושא - אך הוא גם לא תומך בנישואי הומואים.

רון פול נשאל כיצד מתוך 620 הצעות החוק שהוא העלה בקונגרס, רק אחת הפכה לחוק. פול השיב, שזה רק מראה עד כמה הקונגרס מנותק מהעם. ריק סנטורום קפץ על ההזדמנות להחזיר לפול על ההשפלות של הדיון הקודם, ואמר ש"זה עניין רציני עם חבר הקונגרס פול: הוא מעולם לא העביר משהו חשוב באמת. אחת הסיבות שאנשים אוהבים אותו היא התוכנית הכלכלית שלו. אך אין לו שום רקורד של יכולת לעבוד יחד. הוא תמיד היה בשוליים ולא הצליח לעבוד עם אף אחד על שום דבר".

פרס תנחומים של מחיאות כפיים קיבל הפעם מושל טקסס ריק פרי, שזכה להן לאחר שהצליח סוף סוף לנקוב בשם כל שלושת משרדי הממשלה - משרד המסחר, משרד האנרגיה ומשרד החינוך - שהוא עומד לבטל בתור נשיא (לאחר הרגע שלמעשה גמר את הקמפיין שלו באחד העימותים המוקדמים, כשהוא שכח את המשרד השלישי ואמר: "אופס").

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ