תמיכת נטורי קרתא מסבכת את המועמד הרפובליקאי

בעיצומו של הפריימריז של הרפובליקאים, הסתבך רון פול בעקבות פרסום תמונה בה נראה לוחץ את ידו של רב מהקהילה החרדית הקיצונית

נטשה מוזגוביה
כתבת הארץ בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה
כתבת הארץ בארה"ב

המצביעים הרפובליקאים בניו המפשיר יצאו היום ( שלישי) לקלפיות בבחירות המקדימות של המפלגה הרפובליקאית במדינה. אחד המועמדים, חבר הקונגרס רון פול זכה בתמיכה שהוא לא בהכרח מחפש בימים אלה, נוכח המתיחות ששוררת גם ככה בינו לבין השמרנים והקהילה היהודית. ביום ראשון, באירוע בחירות בעיירה מרדית', המונה כ-6,000 נפשות, ניגש לפול הרב ישרואל דוד וייס, אחד ממנהיגי נטורי קרתא בארה"ב, ולחץ את ידו. לחיצת היד עוררה את זעמם של השמרנים והיהודים, כשאחד הכותבים השמרנים, ג'ון טייבין, כתב ב"אמריקן ספקטייטור" רון פול "לחץ את היד שלחצה את ידו של מחמוד אחמדינג'אד... רון פול בטח לא ידע מזה, אך אנשים שלא אוהבים את ישראל, אוהבים את רון פול".

באירוע עצמו, לעומת זאת, פול דיבר על הערצתו לישראל והעקרונות הציונים של הסתמכות על עצמך בלבד - ומכאן, הצורך להפסיק את הסיוע האמריקאי לישראל, שתוכל לקבל את ההחלטות שלה בלי שיוכתבו מוושינגטון.

על פי סקר המעקב האחרון של אוניברסיטת סאפוק, הקרב על המועמדות הרפובליקאית לנשיאות הוכרע למעשה: מושל מסצ'וסטס לשעבר מיט רומני מוביל בהפרש גדול עם 37% אחוזי תמיכה, חבר הקונגרס רון פול עומד על 18%, מושל יוטה לשעבר ג'ון הנטסמן - על 16%, הסנטור ריק סנטורום - עם 11%, ניוט גינגריץ' - עם 9%, ואילו ריק פרי עדיין עם אחוז אחד.

הרב ישרואל דוד וייס עם שר החוץ האיראני מותקי, לא התמיכה שפול ציפה לה צילום: אי–פי

רק שבעה אחוז מהמצביעים הפוטנציאליים טרם החליטו למי יתנו את קולם. על הקולות האלה נלחמו בימים האחרונים כל המתמודדים חוץ מריק פרי, שבחר להקדיש את הזמן לאירועי בחירות בדרום קרוליינה.

בעימות בין המתמודדים הרפובליקאים בסוף השבוע בניו המפשיר, ניסה פול להבהיר את עמדותיו בנושא איראן ואמר ש"ציטטו אותו לא נכון". "אני לא רוצה שלאיראן יהיה נשק גרעיני", אמר, "אבל הנשיא הוא המפקד העליון, לא המלך. לא המלך צריך להחליט מתי אנחנו יוצאים למלחמה. הלכנו לאפגניסטאן. הלכנו לעיראק. עכשיו הם רוצים להתקדם לסוריה ויש כאלה בוושינגטון שלא יכולים לחכות עם להפציץ את איראן. הסנקציות תמיד מובילות למלחמה, וזה מה שאנחנו עושים. מזרח אירופה תאבד יציבות אם לא יהיה להם הנפט הזה, וזה דוחף את איראן הישר לידי הסינים. המדיניות שלנו אולי באה מכוונות טובות, אבל יש לה הרבה השלכות לא רצויות".

ממחנהו של רון פול טרם נמסרה תגובה על המפגש של פול עם פעילי נטורי קרתא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ