רומני ניצח בגדול גם בניו המפשיר

מספירת 95% מהקולות עולה כי הניצחון מובטח - בשנית - למושל מסצ'וסטס לשעבר, שזכה ב-39%; רון פול הגיע שני, גינגריץ' וסנטורום הרחק מאחור

כתבת "הארץ" בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כתבת "הארץ" בארה"ב

שבוע לאחר שהפריימריז לראשות המפלגה הרפובליקאית בארה"ב נפתח במדינת איווה - בה ניצח מיט רומני בהפרש זעום - הלילה (רביעי) הצביעו תושבי ניו המפשיר, המדינה השנייה בה נערכות הבחירות המקדימות. הקלפיות במדינה נסגרו וספירת הקולות בעיצומה.

מספירת 95% מהקולות עולה כי מיט רומני נותר עם 39%, רון פול יורד מעט עם 22.8%, ג'ון הנטסמן עם כמעט 17%, ניוט גינגריץ' יורד ל-9.4% וריק סנטורום עם 9.3%.

מספירת 91% מהקולות בניו המפשיר, מיט רומני עם 39%, רון פול נותר במקום השני עם 23%, ג'ון הנטסמן עם 17%, ניוט גינגריץ' עם 10%, ריק סנטורום עם 9% וריק פרי עם 1% מכלל קולות הבוחרים שנספרו.

מספירת 75% מהקולות עולה כי מושל מסצ'וסטס לשעבר מיט רומני זוכה ל- 38% מהקולות, רון פול 23%, ג'ון הנטסמן 17%, ניוט גינגריץ' 10%, הסנטור ריק סנטורום 10% וריק פרי מדשדש מאחור עם 1% מהקולות בלבד. לפני שבוע, בפריימריז באיווה, זכה פרי ל-10% מהקולות בלבד, והוא רמז כי הוא שוקל לפרוש מהמירוץ.

מיט רומני בניו המפשייר, היוםצילום: רויטרס

המתמודדים המובילים כבר שיגרו בדוא"ל מכתבי תודה לתומכיהם על הסיוע שלהם בניו המפשיר, וקראו להם להמשיך לתרום ולעבוד. מיט רומני ככל הנראה ינצח בהפרש ניכר, אך ההתקפות החריפות נגדו מצד שאר המתמודדים הצליחו לנגוס באחוזי התמיכה שלו. גם אם רומני יזכה לבסוף במועמדות המפלגה הרפובליקאית, הדבר יעלה לו במאמץ רב, ויריביו ימשיכו להקיז את דמו כל עוד יזרמו התרומות לכיסם.

יש לציין  שכל ה"מלחמה" בניו המפשיר היא על תמיכה של 12 צירים בלבד לוועידת המינוי הארצית, שתתכנס באוגוסט בפלורידה ותכריז על המועמד הרשמי של המפלגה לנשיאות.

מספירת 46% מהקולות עולה כי מושל מסצ'וסטס לשעבר מיט רומני זוכה ל- 37% מהקולות, רון פול 24%, ג'ון הנטסמן 17%, ניוט גינגריץ' 10%, הסנטור ריק סנטורום 10% וריק פרי מדשדש מאחור עם 1% מהקולות בלבד.

מיט רומני משוכנע בניצחונו, והוא לא מאחר לנאום: "לנשיא נגמרו הרעיונות, עכשיו נגמרו לו התרוצים. לא מדובר בלהחליף את הנשיא בלבד, אלא להציל את נשמתה של אמריקה. אובמה רוצה להפוך את ארה"ב למדינת רווחה בסגנון האירופאי. הוא מגדיל את הממשלה הפדרלית - אני אקטין אותה ואהפוך לחכמה יותר. הוא איבד את דירוג האשראי שלנו - אני אשקם אותו. אני אדאג לשמירה על מקומות העבודה שלכם, לא שלי".

גם רון פול, שמגיע בנתיים למקום השני בספירת הקולות, נאם בפני קהל תומכיו. הוא אמר שלא אמריקה ניצחה את הסובייטים - אלא שהם הכשילו את עצמם "בגלל שהם חשבו שהם אימפריה ופלשו לאפגניסטאן, וכלכלתם קרסה". הוא קורא שוב לאי התערבות של ארה"ב בעולם.

נשיא המועצה הדמוקרטית היהודית הלאומית דיוויד האריס אמר בעקבות התוצאות הראשוניות: "התוצאות של הבחירות בניו המפשייר הן סממן נוסף שהמועמדים האלה עושים כל שביכולתם על מנת להבריח את היהודים מהמפלגה הרפובליקאית. מיט רומני מזגזג, וחושב שרון פול האנטי-ישראלי הוא מועמד לגיטימי. והתוצאה הכי מדאיגה - היא שמיד אחריו בא רון פול, חבר קונגרס עם רקורד אנטי-ישראלי, שגם מזדהה עם איראן".

מספירת 11% מהקולות עולה כי מיט רומני זוכה ל- 36% מהקולות, רון פול 25%, ג'ון הנטסמן 17%, ניוט גינגריץ' 11%, הסנטור ריק סנטורום 10% וריק פרי מדשדש מאחור עם 1% מהקולות בלבד. לפי התוצאות הראשוניות, מיט רומני לא מצליח להגיע להכרעה של למעלה מ-40% מהקולות. עם זאת, הוא מקבל יותר קולות מג'ון מקיין, שהביס אותו בניו המפשייר בבחירות המקדימות בשנת 2008. לפי התוצאות, ריק סנטורום לא מצליח לשחזר את ההצלחה המסחררת באוויה בשבוע שעבר, אז הפסיד לרומני ב-8 קולות בלבד.

הקרב העיקרי מתנהל בנתיים על המקום השני בין חבר הקונגרס רון פול (שזוכה ליתרון בקרב הצעירים) לבין ג'ון הנטסמן (שנהנה מתמיכה גבוהה במיוחד בקרב המצביעים הבלתי תלויים). הנטסמן זכה לאחרונה בכינוי "הרפובליקאי שהדמוקרטים אוהבים"‏. תוצאות הקרב יהיו תלויות בעיקר בשאלה מי מהשניים הצליח להביא יותר מצביעים לקלפי מקרב תומכיו. לצערו של הנטסמן, תומכי רון פול מוכנים "לחצות בשבילו אגם קפוא" כפי שניסח זאת לאחרונה אחד הפרשנים, כך שסיכוי גבוה שהם הגיעו לקלפיות בהמוניהם.

בניגוד לשבוע שעבר באיווה, אז חיכה רומני עד שעות הלילה המאוחרות לפני שנאם במסיבת הניצחון שלו, הלילה הוא נאם מוקדם שכן הוא בטוח בנצחונו. בסיום הנאום ימריא רומני להמשך הקמפיין בדרום קרוליינה, שנחשבת למדינה שתכריע באמת את הבחירות המקדימות: מאז 1980, כל מועמד לראשות המפלגה שזכה בה למירב הקולות, נבחר לבסוף לעמוד בראש המפלגה.

בעימות בין המתמודדים הרפובליקאים בסוף השבוע בניו המפשיר, ניסה פול להבהיר את עמדותיו בנושא איראן ואמר ש"ציטטו אותו לא נכון". "אני לא רוצה שלאיראן יהיה נשק גרעיני", אמר. "אבל הנשיא הוא המפקד העליון, לא המלך. לא המלך צריך להחליט מתי אנחנו יוצאים למלחמה. הלכנו לאפגניסטאן. הלכנו לעיראק. עכשיו הם רוצים להתקדם לסוריה ויש כאלה בוושינגטון שלא יכולים לחכות עם להפציץ את איראן. הסנקציות תמיד מובילות למלחמה, וזה מה שאנחנו עושים. מזרח אירופה תאבד יציבות אם לא יהיה להם הנפט הזה, וזה דוחף את איראן הישר לידי הסינים. המדיניות שלנו אולי באה מכוונות טובות, אבל יש לה הרבה השלכות לא רצויות".

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ועדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לאחרונה זכה חבר הקונגרס רון פול בתמיכה שהוא לא בהכרח מחפש בימים אלה, נוכח המתיחות ששוררת גם ככה בינו לבין השמרנים והקהילה היהודית. ביום ראשון, באירוע בחירות בעיירה מרדית', המונה כ-6,000 נפשות, ניגש לפול הרב ישרואל דוד וייס, אחד ממנהיגי נטורי קרתא בארה"ב, ולחץ את ידו. לחיצת היד עוררה את זעמם של השמרנים והיהודים, כשאחד הכותבים השמרנים, ג'ון טייבין, כתב ב"אמריקן ספקטייטור" רון פול "לחץ את היד שלחצה את ידו של מחמוד אחמדינג'אד... רון פול בטח לא ידע מזה, אך אנשים שלא אוהבים את ישראל, אוהבים את רון פול".

באירוע עצמו, לעומת זאת, פול דיבר על הערצתו לישראל והעקרונות הציונים של הסתמכות על עצמך בלבד - ומכאן, הצורך להפסיק את הסיוע האמריקאי לישראל, שתוכל לקבל את ההחלטות שלה בלי שיוכתבו מוושינגטון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ