עם המבט קדימה |

דרום קרוליינה תוכיח אם רומני כבש את המפלגה

המועמדים הרפובליקאים השמרנים מקווים שהמדינה, שממליכה מועמדים כבר יותר 30 שנה, תסייע להפוך את היוצרות אחרי ניצחון המועמד בניו המפשיר

וושינגטון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
וושינגטון

עוד לפני שהרפובליקאים של ניו המפשיר יצאו להצביע בבחירות המקדימות ביום שלישי, היה נדמה שרוב המועמדים היו מעדיפים לדלג עליה ולגשת ישירות לדרום קרוליינה, אחרי הכל, כולם תפסו אותה כמדינה של רומני. רק לג'ון הנטסמן, עם משאביו המוגבלים, לא היתה ברירה אלא להמר על מדינה קטנה, אחת הראשונות להצביע, ולחרוש אותה בלי לוותר על ביקור באף דיינר או מפעל.

ריק סנטורום קרא לניו המפשיר "החצר האחורית" של רומני, שהיה מושל מסצ'וסטס השכנה. מישל בקמן אפילו לא טרחה לערוך אירועי קמפיין שם, לפני שפרשה מהמרוץ בשבוע שעבר. מושל טקסס ריק פרי העדיף ללכת ישירות לדרום קרוליינה (וזכה בניו המפשיר ב-1% אחד). ריק סנטורום, שנחשב למנצח האמיתי של איווה עם הפסד של 8 קולות בלבד למועמד המוביל, מיט רומני, שוב נקלע לקרב צמוד על הקולות - מול ניוט גינגריץ', והפעם על המקום הרביעי, לא הראשון.

גם הנאומים שבעקבות ההצבעה הבהירו את מצב העניינים. רומני, בניגוד לאיווה, לא טרח לחכות עד לתוצאות האמת הסופיות, ונשא נאום ניצחון שגם שימש כנראה כקדימון לנאום הניצחון שהוא מכין לקראת ועידת המינוי הארצית של הרפובליקאים שתתקיים באוגוסט בטמפה שבפלורידה.  מגיעה למדינה הזאת עתיד טוב יותר מ-8% או 9% אבטלה. טוב יותר מ-15 טריליון דולר חוב, הבטיח רומני בנאומו.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

רומני קיווה אולי לחצות את קו ה-40%, אך הוא עדיין זכה בהפרש ניכר. אין ספק שבדרום קרוליינה, שכנראה באמת תכריע ב-21 בינואר מי יהיה המועמד הרפובליקאי לנשיאות בבחירות 2012, מדינה שמרנית יותר, מתנגדיו מקווים לתקוע לו מקלות בגלגלים. מכתבי דואר אלקטרוני נגד הדת המורמונית כבר החלו להתעופף בין רשימות התפוצה.

לחבר הקונגרס רון פול, שהגיע למקום השני, בהחלט היתה סיבה להיות במצב רוח מצויין בעקבות ההצבעה - ולא רק בגלל שאגות הצעירים שמילאו את המטה שלו בניו המפשיר. הוא, המועמד הכי מבוגר, הוביל ובגדול בקרב על קולות הצעירים.

ג'ון הנטסמן, שהתייצב במקום ה-3 עם 17% תמיכה, הוכיח שהשקעה והתמדה משתלמות (לפעמים). "מקום שלישי זה כרטיס שניתן לרכוב עליו", הכריז והבטיח, בדומה לשאר המתמודדים, שהוא ממשיך לדרום קרוליינה.

ניוט גינגריץ' נראה חמוץ בנאומו. בניו-המפשיר, אחרי שהותקף על-ידי ארגון תומך רומני בסדרת תשדירים שליליים, הוא נפרד סופית מהאסטרטגיה של "ניוט הנחמד שמריץ קמפיין חיובי". המפסיד הגדול, כאמור, הוא מושל טקסס ריק פרי - אך הוא לא יפרוש מהמרוץ לאחר תוצאה כה משפילה, מבלי שינסה לפחות לאזן את זה מעט בדרום קרוליינה.

פרי אינו היחידי הממתין להתמודדות לדרום קרוליינה. למעשה, הקרב האמיתי עומד להתחולל במדינה, שבה יש לשמרנים יותר סיכוי מול רומני, למרות שגם שם הסקרים מנבאים לו ניצחון. מאז 1980 דרום קרוליינה היא המדינה שבחרה במועמד שהפך בסוף למועמד הרשמי של המפלגה הרפובליקאית לנשיאות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ