הפרס של רומני לניצחון בניו המפשיר: "מרחץ דמים" שמכין לו גינגריץ'

לו הדבר היה תלוי ברומני, המנצח הגדול בניו המפשיר, אפשר היה לסגור את הבסטה ולהתכונן למרוץ לנשיאות. בדרום קרוליינה השמרנית יהיה לו קשה יותר

חמי שלו
ניו יורק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חמי שלו
ניו יורק

מיט רומני היה הבוקר (רביעי) בשיאו. מיד לאחר שנודעו תוצאות הפריימריז, נשא רומני נאום ניצחון נחוש, רהוט וסוחף, מהטובים במערכת הבחירות עד כה, כיאה למתמודד הרפובליקאי הראשון בהיסטוריה, שאיננו נשיא מכהן, המשיג ניצחונות גב אל גב גם באיווה וגם בניו המפשיר.

מוקף בבני משפחתו המעריצים ובמאות תומכים נלהבים, רומני פטר בזלזול את יריביו הרפובליקנים "הנואשים", יצא למתקפה כוללת נגד מדיניותו של הנשיא אובמה, לא שכח להביע תמיכה בישראל ודמה לחלוטין למי שכבר נמשח לתפקיד המתמודד הרפובליקאי לנשיאות.

אילו הדבר היה תלוי ברומני, בראשי מפלגתו ובמספר לא קטן של פרשנים בכירים בתקשורת האמריקאית, שעייפו מהמרוץ הרפובליקאי מיד עם תחילתו, אפשר היה כבר לפנות בוקר לסגור את הבסטה של הבחירות המקדימות, להכריז על ניצחונו המוחץ של רומני ולהתחיל להיערך לקרב הגדול מול אובמה והדמוקרטים. אבל לא כך סבורים המתמודדים האחרים, שעדיין נותרו בזירה, וגם לא בכירי האוונגליסטיים וראשי תנועת "מסיבת התה", שבימים הקרובים צפויים להיפגש בטקסס כדי לעשות מאמץ נוסף, אולי אחרון, להציב מול רומני מועמד מוסכם שירכז את הקולות השמרניים שהתפזרו עד כה לכל עבר.

רומני ורעייתו בניו המפשיר, לפנות בוקרצילום: רויטרס

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

להוציא את המועמד הנון-קונפורמיסטי, הבדלני להחריד והנהנה-מעצמו-בעליל רון פול, שהישגו הנאה מבטיח את הישארותו במרוץ לשבועות ארוכים, עבור ארבעת המועמדים האחרים ההתמודדות בדרום קרוליינה בעוד עשרה ימים עלולה להיות בבחינת להיות או לחדול. מושל יוטה לשעבר, ג'ון הנטסמן, המתון יחסית, סיים אמנם במקום השלישי המכובד, אך ככל הנראה לא השיג את התנופה הנחוצה לו להמשך הדרך.

מושל טקסס והנוצרי האדוק, ריק פרי, שדילג על ניו המפשיר הליברלית יחסית, יודע שייאלץ לפרוש אם לא יביא אחוזים ניכרים בדרום קרוליינה השמרנית. הסנטור לשעבר ריק סנטורום יצטרך לעמול קשה כדי להוכיח שהוא עדיין המטאור מאיווה ולא הכוכב הנופל מניו המפשיר.

אבל הקרב הגדול, המסקרן והמסוכן באמת עבור רומני, שהפרשנים כבר מנבאים בשקיקה שיהפוך ל"מרחץ הדמים" הפרוע ביותר בתולדות הפריימריז באמריקה, יהיה מול ניוט גינגריץ'. יושב ראש בית הנבחרים לשעבר עוד לא אמר נואש מסיכוייו לחולל מהפך בדרום קרוליינה, אבל הוא בעיקר חדור תחושות נקם על העוול שנגרם לו, לדעתו, במסע התעמולה האגרסיבי שניהלו נגדו באיווה עושי דברו של רומני.

פצוע, פגוע ומצויד בחמישה מיליון הדולר שנתן לו לאחרונה המיליארדר שלדון אדלסון – שהפכו אתמול לשיחת היום בתקשורת האמריקאית - גינגריץ' כבר רכש אלפי דקות פרסום בדרום קרוליינה שבהם הוא מתכוון, בין היתר, לתקוף את רומני על היותו "חמסן קפיטליסטי" שהביא לפיטוריהם של אלפי אמריקאים בזמן שניהל חברת השקעות פרטית שרכשה ולעתים פירקה חברות כושלות.

מרוב שהוונדטה נגד רומני בוערת בעצמותיו, גינגריץ' מוכן "לשרוף את המועדון", לעקוף את רומני משמאל, להאשימו ב"קפיטליזם חזירי" ולהגיש את ראשו על מגש, כך חוששים ראשי הרפובליקאים, לתועמלניו של אובמה. “אני אוהב לפטר אנשים" אמר השבוע רומני בהיסח הדעת ובהקשר אחר, אבל הקליפ הערוך של המשפט האומלל הזה מתלבש יופי על מסע הנקמה חסר המעצורים של גינגריץ' ומביא בעיקר שמחה ונחת לדיירי הבית הלבן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ