נטשה מוזגוביה
כתבת הארץ בארה"ב

פחות משבוע אחרי שהגיע למקום השלישי בפריימריז בניו המפשיר, מדינה שבה השקיע את רוב משאביו וזמנו, ופחות משבוע לפני ההצבעה בדרום קרוליינה, מושל יוטה לשעבר ג'ון הנטסמן הודיע על פרישה, והותיר רק חמישה מתמודדים במרוץ על המועמדות לנשיאות.

הנטסמן נחשב למועמד מתון והוא אף זכה לכינוי "המועמד הרפובליקאי האהוב על הדמוקרטים". במסיבת העיתונאים שקיים במרכז הכנסים במירטל ביץ' שבדרום קרוליינה הודיע הנטסמן כי הוא תומך במושל מסצ'וסטס לשעבר מיט רומני, שכבר ניצח באיווה ובניו המפשיר, ומוביל כעת בסקרים גם בדרום קרוליינה ובפלורידה, שתי המדינות הבאות להצביע, שנחשבות למכריעות בבחירות המקדימות.

עם בני משפחתו לצדו, הנטסמן הודיע על פרישתו מהמרוץ ומתח ביקורת חריפה על "האווירה הרעילה" של השיח הפוליטי הנוכחי ו"אובדן האמון של העם בנבחריו", והבטיח להשקיע משאבים בלבנות את האמון. "הקמפיין שלנו לנשיאות נגמר, אך הקמפיין למען אמריקה עם יותר אמון ממשיך", אמר. "אנו פורשים עם כבוד עוד יותר גדול לדמוקרטיה האמריקאית - זכינו לראות את המיטב של אמריקה, - ואנו מכבדים את התוצאות".

"כעת אני מאמין שזה הזמן שהמפלגה שלנו תתאחד סביב המועמד שהכי מתאים להביס את ברק אובמה", הוסיף הנטסמן. "למרות ההבדלים בינינו, אני מאמין שהמועמד הזה הוא מיט רומני".

המשפט "למרות ההבדלים בינינו" לא היה מקרי: בתור המועמד שהזדנב ברוב הסקרים, הנטסמן לא זכה להרבה מתקפות של יריבים, אך במהלך העימותים הטלוויזיוניים, במיוחד לאחרונה, היו לו כמה חילופי דברים עם מיט רומני.

ג'ון הנטסמן נפרד מהמרוץ לנשיאות

הנטסמן גם קרא לשאר המתמודדים להפסיק להריץ קמפיין שלילי. זאת בשעה שהנטייה להשקיע בתשדירים השליליים גוברת בדרום קרוליינה, שנתפשה בעיני רוב המועמדים כסיכוי האחרון להאט את התקדמותו של מיט רומני בדרך למועמדות שנראית סלולה. "התקיפות האלה לא מתאימות לעם האמריקאי ולתקופה הקריטית הזו", אמר. "המפלגה הרפובליקאית היא מפלגת הרעיונות, והשיח הפוליטי הרעיל שלנו לא עוזר לנו. כדי שהאומה שלנו תתקדם עם המנהיגות החדשה והאחדות, המפלגה הרפובליקאית צריכה להתאחד קודם".

בקמפיין של הנטסמן הודו שהם תלו תקוות בכך שבעקבות ניו-המפשיר, הוא יזכה בתשומת לב מוגברת, דוגמת ריק סנטורום אחרי איווה, ואף יעלה בסקרים - אך זה לא קרה. הנטסמן, שזכה בקולות רבים של המצביעים המתונים יותר בניו-המפשיר, פינה את הקולות האלה למיט רומני, שמשמעותם עשויה להיות ניצחון בהפרש דו-ספרתי שלו בדרום קרוליינה - למרות ספקנות חלק מהשמרנים המקומיים לגבי הדת המורמונית שלו ורקורד העבר שלו, המתון מדי לטעמם בסוגיות כגון הפלות או נישואי הומואים.

חמשת המתמודדים ייפגשו ביום שני לעימות נוסף לקראת ההצבעה ב-21 בינואר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ