כשהפער גדל, יריבי רומני פונים ללב הנוצרי של המצביעים

בניסיון לסכל את מה שנראה כניצחון מובטח של רומני בדרום קרוליינה, עולה שוב "הבעיה המורמונית" של המועמד

נטשה מוזגוביה
דרום קרוליינה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה
דרום קרוליינה

בדרום קרוליינה, ישו נמצא בכל מקום. בשלטי ענק לצדי הדרך המזהירים שהגיהינום הוא "לא בדיחה" ובלוחות של הכנסיות, המתחרות על יצירת הסיסמה הטובה ביותר, החל מ"אלוהים הוא הדרך, התפללי, אמריקה, התפללי" ו"היום הוא התחלת הנצח".

אך בימים אלה, שלטים קטנים על "ישו המושיע" ניצבים גם לצד שלטי המתמודדים הרפובליקאים בפריימריז, ובעוד מיט רומני מוביל בסקרים מוביל ניוט גינגריץ' במספר השלטים. התחרות נמשכת גם ברדיו - בין הדרשות הנוצריות וחוויות המאזינים מביקורם בארץ הקודש, משתחלים תשדירי הבחירות, מהארסיים שנשמעו עד כה במרוץ. "אתם בטוחים שאתם מכירים את רומני?", שואל הקריין באחד מהם, ואז נשמעים דבריו של רומני בימי כהונתו כמושל מסצ'וסטס, אז לא התנגד להפלות. "מה הוא אמר?", מזדעק הקריין.

מאז 1980, כל מועמד של המפלגה הרפובליקאית שזכה בדרום קרוליינה בפריימריז הוכתר בסוף למועמד הרשמי של המפלגה לנשיאות. המועמדים השמרנים רואים בה את הסיכוי האחרון לתקוע מקלות בגלגלי הכרכרה של מיט רומני במה שנראה כדרך סלולה לניצחון, ולשם כך הם פונים לאמונתם של המצביעים.

אין ניגוד חד יותר מדבריהם באירועי הבחירות בדרום קרוליינה בימים אלה, מלאי הענווה וחדורי האמונה, לבין תשדירים "שלא מטעמם", אלא מטעם "ועדי העל לפעולה הפוליטית" התומכים בהם, האמונים בעיקר על רצח אופי של יריביהם. כשניוט גינגריץ' התעלם מחלוקת העבודה הזאת והעז למתוח ביקורת על מיט רומני באירוע בצ'רלסטון, הוא זכה לקריאות בוז.

המועמדים השמרנים מנצלים את כל הכלים העומדים לרשותם לשכנע שהקרב על העקרונות אל מול הפרגמטיות עוד לא אבוד. וכפי שניתן לדמיין, שמו של הנשיא לשעבר רונלד רייגן, מודל השמרנים, מוזכר לעתים תכופות.

בכנס של "קואליציית האמונה והחירות" שנערך במירטל ביץ' שבדרום קרוליינה, דנים הנוכחים בטיעונים. "השאלה היא אם תושבי דרום קרוליינה יצביעו בהתאם למצפונם", מכריז הסנטור לשעבר ריק סנטורום. "תושבי דרום קרוליינה הצביעו לרונלד רייגן, לפני שהוא היה רייגן שאנו זוכרים, כי הם זיהו את חובתם להצביע לפי מצפונם ולא לפי מה שהפרשנים אמרו. אתם ראיתם ברייגן את מה שרייגן יכול היה להיות, ונתתם לו את הסיכוי להפוך לאיש שנכנס להיסטוריה".

עשו לייק בפייסבוק שלנו וקבלו עדכונים בחירות 2012 בארה"ב: סיקור מיוחד

גילוי מביך עבור בני הזוג סנטורום מתפרסם השבוע בשבועון "ניוזוויק". לפי המגזין, בן זוגה של קארן סנטורום בשנות ה20- לחייה היה רופא מומחה להפלות בשם טום אלן, המבוגר ממנה ב40- שנה. אלן אמר בראיון כי כאשר חי עמה, קארן לא התנגדה להפלות. סנטורום, שהביאה לעולם שבעה ילדים, שאחד מהם מת שעות לאחר הלידה, ידועה כפעילה נגד הפלות אפילו במקרים של אונס. עובדה מעניינת נוספת על מערכת היחסים של סנטורום ואלן היא שהשניים למעשה הכירו כל חייה: אלן היה הרופא שיילד אותה ב1960-.

המועמד הרפובליקאי ריק סנטורום עם אשתו קארן. אתמול נחשף כי קארן סנטורום, פעילה נגד הפלות, היתה בת זוגו של רופא הפלות ידועצילום: אי-פי

פלויד ולורל סווילי אומרים שהתרשמו מריק סנטורום בכינוס במירטל ביץ'. פלויד רומז שהוא לא שלם עם האמונה המורמונית של רומני. "יש להם ערכים מאוד חזקים, אבל אני חושב שהאמונה שלנו צריכה להתבסס על המסורת היהודית-נוצרית", הוא אומר, "על האמונה שיש מושיע שיגשים את התוכנית האלוהית כדי שכולנו נלך לגן עדן. על הערכים האלה נבנתה המדינה הזאת".

התמיכה בישראל מושרשת בדרום קרוליינה. בני הזוג סווילי אומרים שמועמד ראוי לנשיאות "חייב לתמוך בישראל". "זה העם הנבחר, וכל מי שהולך נגד ישראל הולך נגד אלוהים. זה עד כדי כך פשוט", אומר פלויד.

ג'יי סקולואו, מגיש ויועץ משפטי של המרכז האמריקאי לחוק וצדק, נשא בפתיחת הכנס נאום חוצב להבות המתרכז בטעויות של אובמה במזרח התיכון. הוא מספר ל"הארץ" שאזכור גבולות 67' על ידי אובמה בנאומו בוועידת איפא"ק במאי היה מסוכן לא רק לישראל, אלא גם לארה"ב. לדבריו, "להתעלם מישראל זה להתעלם מהמציאות, זו בעלת הברית הכי חשובה שלנו. איננו יכולים לאמץ את גישתו של רון פול ולהתעלם מהמציאות".

כשריק פרי מסייר בג'ורג'טאון שבדרום קרוליינה, מלווה בסקרנים מקומיים, ישראל צצה בדמותה של לינדה הרפר, עקרת בית מקומית שפורסת לפניו דגל ענק שבצדו האחד דגל ארה"ב ובצדו השני דגל ישראל עם הכיתוב "ירושלים" בעברית. פרי מהסס לרגע, אך לבסוף מצטלם אתה ועם הדגל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ