מרוץ אמריקאי |

קניית שלטון בכסף

בחסות בית המשפט העליון, כיסי המועמדים מתמלאים בתרומות ומגבירים את סלידת הבוחרים מקשרי הון-שלטון

חמי שלו
ניו יורק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חמי שלו
ניו יורק

לפני כמה חודשים פסק הקפיטליסט המוצהר והמועמד הרפובליקאי המוביל, מיט רומני, ש"תאגידים הם אנשים", ומאז לא חדל הקומיקאי סטיבן קולבר להציק לו. במסגרת התמודדותו הפיקטיבית על תפקיד "נשיא ארצות הברית של דרום קרוליינה", עליה הכריז לאחרונה, שידרה עמותה הפועלת מטעמו של קולבר סרטון שבו הוגדר רומני "רוצח המונים", בשל עברו כמנהל חברת השקעות שסגרה תאגידים כושלים שהם, כאמור, יצורים חיים.

כשנשאל קולבר לפשר המתקפה הבוטה, הבהיר כי הסרטון שודר על ידי "אמריקאים למען שיפור מחר, מחר", עמותת מימון פוליטי שאת ניהולה העביר לידי עמיתו מה"דיילי שואו", ג'ון סטיוארט, ושעמה, על פי דרישות החוק, אין לו כל קשר. "לסטיוארט הזה הסתובב בורג", הוסיף קולבר.

הקומיקאי המצליח רוצה כמובן להתהלך כהרגלו על קו התפר בין מציאות מגוחכת לפרודיה מטורפת, אבל מטרתו רצינית לגמרי: קולבר מבקש להפנות זרקור למשטר החדש והמופקר של מימון מפלגות שהנהיג ב-2010 בית המשפט העליון האמריקאי.

בהחלטה, שנודעה על שם העותרת, עמותת "Citizens United", קבע הרוב השמרני בבית המשפט שהחוקים שנועדו להגביל את גובה התרומות הפוליטיות של אישים וחברות נוגדים את עיקרון חופש הביטוי המעוגן בתיקון הראשון לחוקה. מעתה, פסקו, אין תקרה לתרומות ואין מגבלה על השימוש בהן, ובתנאי שלא יהיה קשר בין העמותות, הנקראות "Super-PAC", לבין המועמדים שלמענם הן פועלות.

בפועל, כמובן, נוצרה פארסה. לצד כל מועמד במרוץ הרפובליקאי פועלת עמותה חיצונית שמנוהלת על ידי אחד מיועציו לשעבר, מגייסת כספים מתורמיו הידועים ומציפה את אמצעי התקשורת בתעמולה ארסית נגד יריביו העיקריים, אבל למועמד - שתי קריצות וגלגול עיניים - אין עמה כל קשר. שלדון אדלסון, שהעניק חמישה מיליון דולר לניוט גינגריץ', הוא רק המפורסם והבולט בין התורמים; כל מועמד והמיליארדרים שלו.

מבול הממון הזה גרם להצפת דרום קרוליינה בתעמולת בחירות שלילית, שהמועמדים הוציאו עליה עד כה כ-11 מיליון דולרים, המתורגמים ל-182 סרטונים בממוצע שכל בוחר ייאלץ לראות לפני שייגש מחר לקלפיות.

וגם אם מיט רומני ינצח, כפי שצופים הסקרים, הכסף הגדול משנה את חוקי המשחק: מועמדים כושלים, שבעבר נאלצו לפרוש, יוכלו להמשיך ולהיאבק כל עוד עומד מאחוריהם "שוגר דדי" נדיב עם כיסים עמוקים. וכל זה הוא רק קדימון, כמובן, למלחמת החורמה הצפויה להתנהל בהמשך בין המועמד הרפובליקאי שייבחר לבין הנשיא ברק אובמה, שבה יעופו מאות מיליוני דולרים באורגיה חסרת-רסן וחסרת-תקדים של השמצות, לכלוך וגסות רוח.

שני שלישים מהאמריקאים הביעו לאחרונה סלידה מעיוותי ההון-שלטון החדשים, שיעור זהה ואולי לא מקרי לאלה שטענו בסקר שפורסם השבוע שהקונפליקט בין עניים לעשירים באמריקה הולך ומחריף. אם רומני אכן ייבחר, יעמוד הקיטוב הזה במוקד מערכת הבחירות, כשהרפובליקאים ינסו להציגו כאיש עסקים מצליח המסוגל ליצור מיליוני מקומות עבודה חדשים, בעוד הדמוקרטים ינסו להכתימו כמולטי-מיליונר מנותק, שכל מעייניו בביצור מעמדם של חבריו המיליארדרים.

והבחירה הקשה שתעמוד לפני האמריקאים המיואשים תהיה בין חשדם שרומני יעשיר עוד יותר את העשירים לחששם שאובמה ירושש עוד יותר את העניים. *

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ