בחירות 2012: בתום שבוע סוער, רומני נערך להפסד אפשרי בדרום קרוליינה

הסקרים האחרונים צופים ניצחון מפתיע בשבת לגינגריץ', למרות סערת גרושתו; רומני - שהפסיד בספירה החוזרת באיווה - נחלש בסקרים הארציים

אי-פי והארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי והארץ

ערב הפריימריז בדרום קרוליינה לראשות המפלגה הרפובליקאית, הודה (שישי) המועמד מיט רומני כי ההתמודדות "צמודה" בינו ובין ניוט גינגריץ' . לפני ארבע שנים נפלט רומני מהמירוץ לאחר הפריימריז במדינה.

רומני, מושל מסצ'וסטס הקודם, ראה כיצד הפער בינו לבין מתחריו בסקרים הארציים מצטמצם במהלך שבוע סוער, שבו הותקף שוב ושוב בעיקר על ענייניו הכספיים; כל זאת למרות הפרשייה המביכה שבה הסתבך יריבו גינגריץ', בעקבות טענות אשתו לשעבר כי ביקש לקיים עמה מערכת יחסים פתוחה.

הסקרים האחרונים בעקבות העימות אמש, מראים כי גינגריץ' מוביל בעד 6% לקראת הבחירות המקדימות ביום שבת בדרום קרוליינה; המועמד שסיים במקום הרביעי הן באיווה והן בניו המפשייר, ניצח בכל סקר שנערך אחרי יום רביעי בלילה, היפוך דרמטי לעומת המצב בראשית השבוע.

"האמת שלהיות במירוץ כה צמוד בנקודה זו, זה די מסעיר" אמר רומני. המערכה כולה לרבות המתחרה הרביעי והאחרון רון פול, עברה טלטלה רצינית, כאשר המועמד הפורש ריק פרי הודיע על תמיכתו בגינגריץ'.

פרי הגיע למקום האחרון בבחירות המקדימות בניו המפשייר ודשדש במקום האחרון בסקרים שנערכו בדרום קרוליינה. הוא שקל בעבר לפרוש מהמרוץ, לאחר שהפסיד באיווה. פרי, מושל טקסס, התחיל את הקמפיין עם אחוזי תמיכה גבוהים בסקרים, אך הסתבך בשל אמירות שנויות במחלוקת וביצועים צולעים בעימותים הטלוויזיוניים, כולל ה"אופס" המפורסם שלו כששכח את שם המשרד השלישי שבכוונתו לסגור אם ייבחר לנשיא.

עזיבתו של פרי ביום חמישי, הספירה החוזרת שנתנה את הניצחון באיווה לריק סנטורום, העימות הדרמטי ברשת סי-אן-אן בין המתמודדים והגילויים השערורייתיים על חייו הפרטיים של גינגריץ' - כל אלה צפויים להביא את ההתמודדות בדרום קרוליינה מחר לנקודת רתיחה.

>> עוד בנושא: שדה הקרב הרעיוני של דרום קרוליינה || יריבי רומני פונים ללב הנוצרי של המצביעים

כעת, מעריכים הפרשנים הפוליטיים כי אם רומני ינצח מחר, הוא עשוי לחדש את המומנטום שנוצר כשזכה בניו המפשייר. ההצבעה מחר עשויה גם לקבוע מי יהיה היריב המרכזי של רומני מעתה, גינגריץ' או סנטורום.

השניים האלה מצדם מייחלים לניצחון מפתיע, ותולים את תקוותיהם בעמדותיהם השמרניות שעשויות לסייע להם להיבחר במדינה הדרומית הראשונה בהתמודדות. סנטורום דווקא לא חבט בגינגריץ' בעקבות פרשת האשה לשעבר, והצהיר: "ניוט אינו מושלם, אך מי מאיתנו כן?". לדבריו היריב השמרן, "ישנה מחילה כלפי אלה שתרים אחר אלוהים".

בניסיון להשיג יתרון על יריבו, נלחם רומני בגינגריץ' בנשק שזה האחרון הפנה כלפיו, ותובע ממנו לפרסם מסמכים מתוך חקירת ועדת אתיקה שנפתחה נגדו לפני כעשרים שנה, בעת שהיה חבר קונגרס. גינגריץ' תבע מוקדם יותר מרומני שיפרסם את היקף המס ששילם למדינה, בטענה שעל הבוחרים להיחשף לפרטים אלה על מנת להחליט האם לבחור בו.

בדיקה של סקרי דעת הקהל הארציים מעלה שלאחר תנודות גדולות לאורך החודשים האחרונים, הצטמצם יתרונו של רומני ערב הבחירות בדרום קרוליינה ל-10% על יריבו הקרוב ביותר גינגריץ'. על פי סקר גאלופ שפורסם היום, לרומני 30%, ולגינגריץ' 20%. המועמדים הנותרים, פול וסנטורום, זוכים לכ-13% תמיכה כל אחד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ