בחירות 2012 |

ניוט גינגריץ' הביס את רומני וזכה בפריימריז בדרום קרוליינה

המועמד השמרן קיבל כ-41% מהקולות; יריבו רומני אמר: "אלחם על כל קול בכל מדינה". מאז 1980, המנצח בדרום קרוליינה זכה גם במועמדות לנשיאות

אי-פי, הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי, הארץ

המועמד השמרן ניוט גינגריץ' הוא המנצח הגדול בפריימריז של המפלגה הרפובליקאית שנערכו הלילה (ראשון) בדרום קרוליינה. לאחר ספירת 95% מהקולות, זכה גינגריץ' ב-41% מהקולות ומוביל בפער משמעותי של 14% על פני יריבו מיט רומני. ריק סנטורום זכה ב-17% ואילו רון פול עם 13% בלבד.

גינגריץ' אמר בנאום הניצחון שלו כי זכייתו בדרום קרוליינה היא מכה קשה לאליטות. המועמד השמרן דאג בנאומו לכוון את עיקר האש לעבר הנשיא ברק אובמה וכשלי הכלכלה, והרבה להחמיא ליריביו במרוץ לראשות המפלגה.

גינגריץ', שסיים במקום הרביעי הן באיווה והן בניו המפשייר, נהנה מהובלה של 6% בסקרים שנערכו ערב הבחירות. המועמד שסיים במקום הרביעי הן באיווה והן בניו המפשייר, ניצח בכל סקר שנערך אחרי יום רביעי בלילה, היפוך דרמטי לעומת המצב בראשית השבוע.

ניוט גינגריץ' נואם לפני תומכיו לאחר הניצחון בדרום קרוליינה צילום: רויטרס

עשו לנו לייק לקבלת מיטב העדכונים מהעולם ישירות לפייסבוק שלכם

בשיחה עם המצביעים אמש במסעדה מקומית, אמר גינגריץ' כי הוא ה"מועמד השמרני היחיד" שיכול לעצור את רומני. רומני מרוויח מכך שקולות הבוחרים השמרנים מתחלקים בין שלושת המועמדים האחרים, אולם גינגריץ' הרוויח מפרישת ריק פרי מהמרוץ, שהעביר אליו את תמיכתו.

מיט רומני אמר לתומכיו לאחר פרסום התוצאות ברשתות הטלוויזיה כי הוא מתכוון להילחם על כל קול בכל מדינה. רומני מתח ביקורת על גינגריץ' מבלי לנקוב בשמו ואמר שיריבו הצטרף למתקפה החזיתית נגד החברות הפרטיות, כאשר זה השמיץ אותו בשל עברו בשוק הפרטי. רומני אמר כי מפלגתו לא יכולה לבחור באדם שמעולם לא ניהל עסק או מדינה.

על רומני ניתכת בשבועות האחרונים מתקפה חריפה נוכח ההון המופלג, שהרוויח בעברו כאיש עסקים. רומני הוסיף כי הוא לא בטוח בניצחונו וכי המאבק עלול להיות צמוד, אולם הדגיש כי המרוץ אינו מסתיים בדרום קרוליינה. "יש עוד דרך ארוכה לפנינו. הצטרפו אלינו בפלורידה, נוואדה, מישיגן וקולורדו", אמר לתומכיו.

רומני בגרינוויל שבדרום בקרוליינה היום. נערך להפסד אפשריצילום: רויטרס

כל הדיווחים והפרשנויות על הבחירות בארה"ב

המרוץ בדרום קרוליינה התמקד ברומני וגינגריץ', לאחר שהאחרון צמצם את הפערים בימים האחרונים למרות הפרשייה המביכה בה הסתבך, בעקבות טענות אשתו לשעבר כי ביקש לקיים עמה מערכת יחסים פתוחה. שני המועמדים הנוספים, חבר הקונגרס רון פול והסנאטור לשעבר ריק סנטורום, שבספירה חוזרת התברר כי הוא שזכה במרבית הקולות באיווה, קיוו להפתיע, אולם ממקדים את מאמציהם במדינות הבאות במרוץ.

הזוכה בבחירות במדינה היה למועמד המפלגה לנשיאות בכל בחירות מאז 1980. לאחר ההפסד של רומני, הקרב יכול להתחדש בין המצביעים שרוצים מעל לכל מועמד שיכול להביס את אובמה כמו רומני, לבין אלה שמעדיפים מועמד שמרן יותר (כמו גינגריץ'). כך או אחרת, לרומני יש עדיין יתרון גדול על פני המועמדים האחרים, הוא נהנה מבסיס כלכלי חזק והקמפיין שלו מאורגן היטב.

בדיקה של סקרי דעת הקהל הארציים מעלה שלאחר תנודות גדולות לאורך החודשים האחרונים, הצטמצם יתרונו של רומני ערב הבחירות בדרום קרוליינה ל-10% על יריבו הקרוב ביותר גינגריץ'. על פי סקר גאלופ שפורסם אתמול, לרומני 30%, ולגינגריץ' 20%. המועמדים הנותרים, פול וסנטורום, זוכים לכ-13% תמיכה כל אחד.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ