בחירות 2012 |

רומני לומד מטעויות, ועולה להתקפה

העימות האחרון באונ' דרום פלורידה הוקדש לקרב ראש בראש בין גינגריץ' לרומני, שהוציא הפעם את כל השלדים מהארון של יו"ר בית הנבחרים לשעבר

כתבת "הארץ" בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כתבת "הארץ" בארה"ב

בשבועיים האחרונים השתבשו תכניותיו של המועמד הרפובליקאי המוביל מיט רומני. הוא החל להידרדר בסקרים, יו"ר בית הנבחרים לשעבר ניוט גינגריץ' זכה בבחירות בדרום קרוליינה, ומאוחר יותר התברר כי המנצח באיווה הוא בכלל ריק סנטורום. בנוסף לכל אמש פורסמו הדו"חות הכספיים שלו, מהם עולה כי רומני שילם מס בסכום של 6.2 מיליון דולר על כ-42.5 מיליון דולר, שיעור של 14% מס, הנמוך בהרבה מזה המשולם על ידי רוב האמריקאים, מאחר ומקור רוב הכנסותיו של רומני ברווחי הון. לו יהיה רומני מועמד המפלגה, הוא יתמודד מול הנשיא ברק אובמה המבקש להעלות מסים לעשירים כמותו, המשלמים מס בשיעור נמוך יותר מאלו שמשלם מעמד הביניים.

על רקע מצבו הנוכחי התייצב רומני לעימות נוסף מול יריביו באוניברסיטת דרום פלורידה, וביניהם השניים העיקריים, סנטורום וגינגריץ'. כל אחד מהם מתהדר בניצחון אחד עד כה: סנטורום באיווה, רומני בניו המפשייר וגינגריץ' בדרום קרוליינה. הם נשאלו על מסים, רפורמת הבריאות של הנשיא ברק אובמה, למי מהמועמדים יש סיכוי גדול יותר להביס את האחרון, וגם שאלה תיאורטית - על שיחת טלפון לילית המבשרת על מותו של דיקטטור קובני.

אך במרכז העימות ניצבו העקיצות ההדדיות בין רומני לגינגריץ', כשהפעם הראשון נרשם כאגרסיבי יותר. הוא התמקד במנהיגות הכושלת של גינגריץ' כיו"ר בית הנבחרים, ובפעילותו כשתדלן לאחר פרישתו מהפוליטיקה. "בילית 15 שנה בוושינגטון וברחוב קיי (רחוב משרדי הלוביסטים בבירה, נ"מ), וזו בעיה אמיתית", הטיח רומני ביריבו, כשהוא מתייחס לתקופתו של גינגריץ' כיועץ בעבור ענקית המשכנתאות "פרדי מאק", אחד משני בנקי המשכנתאות שגרמו למשבר הסאבפריים ב-2008.

גינגריץ' מצדו הגן על עבודתו כיועץ לחברה, והסביר שהוא "מעולם לא עסק" בשתדלנות, וכי הוא לא מתכוון לבזבז את הזמן בלהפריך את כל הטענות השקריות שהעלה רומני. גינגריץ' הפנה את הקהל לגלוש באתר שלו, וגם לצפות בסרטון שבו הפוליטיקאים שהביעו תמיכה ברומני במירוץ הנוכחי, כיסחו אותו במירוץ הפריימריז הקודם, ב-2008.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ועדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

כשנשאל על היכולת שלו להיבחר בבחירות הכלליות לנשיאות, גינגריץ' פנה כהרגלו לרונלד רייגן והזכיר שהאחרון התחיל בסקרים עם 30 נקודות פיגור אחרי ג'ימי קרטר, ולמרות שגם ממסד המפלגה הרפובליקאית קרא לרעיונות הכלכליים שלו "כלכלת וודו", הוא "זכה בעימות, ואז במינוי המפלגה לנשיאות, ואז בבחירות הכלליות". רומני הזכיר כי ב-1994 קיבל גינגריץ' את ההזדמנות שלו להנהיג את המפלגה, ו"אחרי ארבע שנים, פרש בבושת פנים מהתפקיד".

המתמודדים התבקשו להגיב גם לאיומים האיראנים לסגור את מיצרי הורמוז. רומני הסביר כי מדובר ב"מעשה מלחמה" וכי "חיל הים שלנו צריך לשמור על ים פתוח... הנשיא הנוכחי שלנו מכווץ את חיל הים שכרגע הוא הכי קטן שהיה מאז 1917". גינגריץ' אמר כי "אנחנו רוצים לראות שלום, אך היסטורית, יש לנו גם מחויבות לחופש הימי. והדבר הכי מסוכן שאובמה עושה – זה לבטל תרגיל צבאי עם הישראלים בשביל להימנע מפרובוקציות".

בחירות 2012 - סיקור מיוחד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ