נאום מצב האומה |

אובמה בעננים, רומני על הקרשים

נשיא ארצות הברית, בחיוך מיליון הדולר שלו, רכב על גל שערוריית המס של מיט רומני והבטיח לפעול לטובת ה-99%; האם הגל הזה ישא אותו עד לניצחון?

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

אילו נערכו הבחירות לנשיאות ארצות הברית אתמול, ברק אובמה היה כנראה מנצח, ובגדול. פרסום שיעור המס הזעיר ששילם יריבו הרפובליקאי המסוכן ביותר, מיט רומני, סיפק לאובמה תפאורה אידיאלית לנאום "מצב האומה" פרוגרמטי ורהוט שבה קרא ליתר הוגנות בחלוקת הנטל ולהעלאת מסים על עשירים מופלגים.

בהופעה בפני שני בתי הקונגרס, האחרונה שלו בקדנציה, האמריקאים יכלו שוב לראות את אובמה הקמפיינר המיומן, בעל חיוך מיליון הדולר, המתנהל בביטחון עצמי ניכר שסותר בעליל את מצבו העגום ברוב סקרי דעת הקהל. אובמה אמנם עקץ את הרפובליקאים, פה ושם, וניסה למצב עצמו כביצועיסט מדופלם שהקונגרס מתעקש לשים לו רגליים, אך נאומו לא היה לעומתי, כפי שצפו רבים, והמחוקקים הרפובליקאים אף נאלצו מידי פעם לקום על רגליהם ולהצטרף לתשואות הרמות של עמיתיהם הדמוקרטים.

ברטוריקה שלאוזניים ישראליות נשמעת קצת כמו דברי שר הביטחון בטכס יום העצמאות בקריה, אובמה רמז להישגיו כ"מפקד עליון" של הצבא האמריקאי תוך שהוא מדגיש שערכי החברות, הערבות ההדדית, הדבקות במשימה וה"לא משאירים פצועים בשטח" של יחידת העילית שחיסלה את בן לאדן צריכים לשמש מופת לאמריקה כולה. אבל את רוב נאומו הקדיש לצורך לייצב כלכלה איתנה "שאפשר לבנות עליה", למספר רב של החלטות ותוכניות ש"במקרה הכינותי" ולבניית משטר חברתי צודק יותר שהחברה האמריקאית יכולה להאמין בו.

אף שלא הזכיר אותו במפורש, רבים ממאזיניו של אובמה, בקונגרס ומול הטלוויזיות, לא יכלו שלא לחוש בהנגדה שהנשיא מנסה ליצור בינו לבין רומני, האיש והרפובליקאי, לאחר שהתברר שלמושל מסצ'וסטס לשעבר אכן הייתה סיבה מצוינת לנסות ולחמוק מחשיפת נתוני מס ההכנסה שלו. אף שכולם הבינו מראש שהנתונים יהיו מביכים, הם בכל זאת הצליחו לעורר תדהמה ודאגה בקרב תומכיו לצד לעג ושמחה לאיד בקרב יריביו. רומני הרוויח 42 מיליון דולר במשך שנתיים – 57,000 דולר ליום - מכל מיני קומבינות הוניות, ושילם רק 14% מס, בעוד ששכיר ממוצע מהמעמד הבינוני משלם 30% לפחות. כשר, אולי, אבל מסריח עד לב השמיים, גם בעיני קפיטליסטים שמרנים מושבעים.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

הדו"ח המפורט של רומני הציג והסביר לאמריקאים ברחל בתך הקטנה את שיעורי המס המגוחכים שמשלמים עשירי אמריקה, בעיקר בזכות הרפובליקאים. הם חיזקו את המסר של תנועת "לכבוש את וול סטריט" על העימות המובנה בין 99% האחוזים של האמריקאים מן המניין לאחוזון העליון השולט בהון וגם בשלטון. והם נפלו כפרי בשל לידי הדמוקרטים, שמתכוונים להפוך את "מלחמת המעמדות", כפי שמכנים זאת מבקריהם הרפובליקאים, לנושא מרכזי במערכת הבחירות.

אין ספק שהרפובליקאים חשו אתמול מבוכה גדולה, וכבר אמש נראו סדקים בעמדתם העקרונית המתנגדת להעלאת מסים באשר היא. תוצאות הפריימריז שיערכו בפלורידה ביום שלישי הבא יאפשרו לבחון האם רומני ספג רק מכה קשה, או שמא סופנית. ומכיוון שנותרו עוד תשעה וחצי חודשים של טירוף מערכות עד הבחירות, ספק אם מישהו, כולל אובמה עצמו, יזכור בכלל את היום המעולה שהיה לו אתמול.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ