רומני במאבק מכריע על הניצחון בפלורידה

הפריימריז הרפובליקאים מגיעים היום למדינה הרביעית הכי מאוכלסת, שהיא מיקרוקוסמוס של ארצות הברית כולה

נטשה מוזגוביה
פלורידה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה
פלורידה

פלורידה. אחרי הצבעה בשלוש מדינות, אירועי הבחירות של מיט רומני, שמוביל בבטחה בסקרים על יריבו ניוט גינגריץ', נראים כמו הצגה שרצה כבר כמה שנים. האוטובוס שלו מגיע למסעדת "קאסה מרין" בהיאליה, עיר של מאתיים אלף תושבים, ומספר אחת בשיעור התושבים ההיספאנים. שפת האם של 90% מתושבי העיר היא ספרדית. רוב הנוכחים באירוע של רומני, יום לפני ההצבעה, הם מהגרים קובנים, ורובם, להבדיל מרוב ההיספאנים, תומכים באופן מסורתי ברפובליקאים. הדוברים בכנס בקושי אומרים מלה באנגלית. רומני פונה אל אחד הערכים המרכזיים בקהילה ההיספאנית - משפחה - ומספר שפגש את אשתו אן בבית הספר היסודי, והם יחד מאז התיכון. אן לוקחת מיקרופון ומשבחת את בעלה, שנהג להתקשר אליה מהקמפיינים שלו ולומר לה שהעבודה שלה כאמא חשובה משלו. "עבודה זה זמני, משפחה זה לעד", היא מכריזה, והקהל מריע.

מגיע תורו של קרייג, הצעיר מחמשת הבנים של רומני, שמתחיל לדבר בספרדית. הוא אומר שאביו "לא דובר ספרדית, אבל הוא מדבר את שפת הכלכלה, ושפת החירות". גם הנכד של רומני שבא לאירוע, מתבקש לדבר. "אן אספניול, סי, סי", אומר הסבא מיט. "אולה!" אומר הילד, והקהל מריע שוב.

כשרומני לוקח את המיקרופון ועובר לאנגלית, הוא מדלג בין מתקפות נגד אובמה לבין ביקורת על ניוט גינגריץ'. גינגריץ', הוא אומר, הסביר לאחרונה שהוא לא הצליח בעימות עם רומני כי בעימות אחד "היה רועש מדי, ובשני שקט מדי. אני חושב שהוא פשוט מחפש תירוצים".

העצרת של מיט רומני בהייליאה, פלורידה (צילום: נטשה מוזגוביה)

לאחר שהוא מבטיח לסלק את אובמה מהבית הלבן, כי הנשיא "מנסה לפייס את צ'אווס ואת קסטרו", רומני הולך ללחוץ ידיים לנוכחים במסעדה, ואילו רעייתו חותמת לקהל, מחייכת ומצטלמת.

בקהל ההיספאנים, מבצבצות גם כמה כיפות שחורות. חיים וילגל, מורה ויהודי אורתודוקסי, מצליח ללחוץ את ידו של רומני. "עוד לא החלטתי במאה אחוז שאני מצביע בשבילו, אבל הוא איש גדול, איש של ערכים משפחתיים, והכי חשוב, הוא יודע איך לנהל כלכלה. גם ישראל, כמובן, חשובה לי, אבל רוב המועמדים הרפובליקאים חוץ מרון פול יתמכו בישראל".

דניאל ניימן, עוד חובש כיפה שחורה, מחזיק בדעה לא שגרתית בשביל יהודי אורתודוקסי באמריקה - הוא תומך בחבר הקונגרס רון פול. "אומרים שרון פול נגד היהודים ונגד ישראל", אומר ניימן. "אבל הוא בעד הפסקת סיוע החוץ לישראל, ואני חושב שזו הדרך הכי טובה להבטיח שלא יתקיים פתרון שתי המדינות. האמריקאים כופים את זה על ישראל, והם יכולים לעשות את זה בגלל הסיוע שלהם", הוסיף. "אז בואו נבחר ברון פול, לא יהיה כסף, ואז מערכת היחסים תהיה סוף סוף שוויונית. בשנות ה-80 רון פול תמך בהפצצת הכור בעיראק, כי הוא אמר שזה העסק שלה", סיכם ניימן.

לאחר ארבע שעות של נסיעה, חציתי את פלורידה לרוחבה וצפונה, והגעתי לאירוע הבחירות של יו"ר בית הנבחרים לשעבר ניוט גינגריץ', שגם הוא חורש את פלורידה באוטובוס משלו, מקושט בדיוקנו וסיסמאות הבחירות. גינגריץ' מאחר כמעט בשעה, ומארגני הכנס מנסים לשעשע את הקהל ולהכין אותם לקראת המופע בפני המצלמות.

>> צפו בקיין, גינגריץ' ותומכיו בעצרת בטמפה | בחירות 2012: סיקור מיוחד

גינגריץ' משווה בין רומני לאובמהצילום: אי-אף-פי

קלי המארגנת אומרת לקהל להתקרב לבמה ולהריע כמה שיותר חזק. בשלב זה נראה שיש יותר מצלמות מתומכים, והמארגנת אומרת שזה משום שמדובר ביום עבודה. הפנסיונרית סו גיבס, שעברה להתגורר מוושינגטון לפלורידה לאחר שיצאה לגמלאות, עסוקה בהצמדת סיכות עגולות וגדולות על הכובע הססגוני שלה, שעל ראשו ניצב פיל צעצוע. היא מחליפה את אחת התמונות של גינגריץ' בסיכה עליה כתוב: "אל תאמין לתקשורת הליברלית". גיבס תצביע לאחר שבחנה ביסודיות את כל המועמדים. "הלכתי לשמוע את סנטורום, עכשיו באתי לשמוע את גינגריץ'". לגבי מיט רומני היא אפילו לא התלבטה - "הוא דמוקרט" היא פוסקת. "ובתור פנסיונרית שצריכה לספור כל דולר, אני לא מעוניינת באנשים כמוהו שיקחו לי את המעט שיש לי".

בימים אלה אי אפשר לפתוח טלוויזיה בלי לראות תשדירי בחירות - בעיקר אלה של רומני. "גינגריץ' הזכיר את רונלד רייגן 50 פעם בעימות האחרון, אבל רייגן הזכיר את גינגריץ' רק פעם אחת, וזה היה בצורה שלילית", משתלח ביו"ר בית הנבחרים לשעבר אחד מהתשדירים. אבל גינגריץ' מביא לאירוע הבחירות את בנו הבכור של רייגן, מייקל. "אני שמעתי אנשים שאומרים שניוט לא עזר לאבא שלי", מכריז מייקל רייגן. "אז כנראה שהם לא יודעים על מה הם מדברים!" הוא אומר, וקורא לקהל להילחם למען בחירתו של גינגריץ'.

על הבמה מתייצב גם הרכש החדש של גינגריץ' - המועמד לנשיאות לשעבר הרמן קיין. הקהל שואג בהיסטריה, כשקיין מתייצב מאחורי הדוכן עליו הודבק השלט "ניוט 2012". "אנשים שואלים, מה ניוט הבטיח לי שהסכמתי לתמוך בו?", הוא אומר. "הוא לא הבטיח לי כלום. יש אנשים שמתקשים להבין שאפשר לתמוך במישהו לא בשל טובות הנאה, אלא כדי להציל את המדינה". קיין קורא לקהל להתעלם מהסקרים. "גם בדרום קרוליינה אמרו שגינגריץ' מאחורה, ומי ניצח?", הוא שואל. "הליברלים רוצים שתחשבו שהמשחק נגמר, אבל המשחק רק מתחיל. ואנחנו חייבים לעצור את האנשים המטומטמים שהורסים את אמריקה. היו לנו אבות מייסדים, אנחנו צריכים להיות האבות המגוננים", הוסיף קיין.

גינגריץ' עולה לבמה עם רעייתו קליסטה, ופורש את משנתו, כולל עקיצה כלפי רומני שבתור מושל "ביטל סבסוד של ארוחות כשרות לגמלאים במסצ'וסטס. זה משהו שלא מקובל". רעייתו שעומדת לצדו לא אומרת דבר, אבל מוחאת כפיים ומזיזה שפתיה, אומרת בכל פעם: "זה נכון, זה נכון".

ריצ'רד מרקו, מהגר מסלובניה ובעל עסק, בא כל הדרך מוושינגטון להביע תמיכה בגינגריץ'. "שילמתי על זה מכספי, לא בשביל גינגריץ', אלא בשבילנו, כי אלה פריימריז קריטיים ורק גינגריץ' יכול להעיף את אובמה מהבית הלבן. אם זה לא הוא, אובמה יישאר בבית הלבן עוד ארבע שנים והמדינה הזאת תישטף באסלה".

הרפובליקאים, אני אומרת לו, לא נחשבים לידידותיים מדי כלפי מהגרים. "אני מהגר", הוא אומר. "ואני באתי לפה לפני עשר שנים בלי גרוש, והייתי רעב בסוף יום העבודה ולפעמים גם ישנתי ברחוב. והיום יש לי חברת ייעוץ משלי, בלי שביקשתי טובות מהממשלה ומאף אחד אחר. זו אמריקה, וזו אמריקה של הרפובליקאים ושל ניוט. אני יודע בדיוק מה זה מדינה סוציאליסטית. אני רוצה לשמור על הדולר שאני מרוויח, לא לממן את הביורוקרטים". והוא מאוד לא אוהב את מיט רומני . "יש מיט רומני שונה בכל מדינה", הוא אומר. "הוא דואג לכיסו. ניוט דואג לעם". 

פרופסור סוזן מקמנוס, חוקרת מאוניברסיטת דרום פלורידה, אומרת שבעבר נושאים כמו ביטחון היו חשובים מאוד בפלורידה בגלל ריבוי וותיקי הצבא. אבל הפעם היא אומרת "יש רק נושא אחד: כלכלה. מצב האבטלה אצלנו גרוע יותר מהממוצע במדינה - 9.9%. אנחנו עדיין בחמישיה הראשונה מבחינת מספר עיקולי הבתים. "בייבי בומרז" שיוצאים לגמלאות מודאגים שבגלל מצב הכלכלה כל תוכניות הפרישה שלהם ייזרקו לפח".

לדעתה, הסיבה הראשונה שגינגריץ' איבד תמיכה בפלורידה היא הפרגמטיזם של המצביעים הרפובליקאים בפלורידה שיודעים שאי אפשר לזכות בבחירות הכלליות בלי פלורידה, ואי אפשר לזכות בפלורידה בלי הקולות של המצביעים הבלתי תלויים, שגינגריץ' לא ממש פופולרי בקרבם. נושא שני, היא אומרת, שחשוב - במיוחד למבוגרים - הם לא מעוניינים בעימותים החריפים - והתוקפנות של גינגריץ' ששירתה אותו היטב בדרום קרוליינה, פוגעת בו בפלורידה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ