האם גינגריץ' יכניס את ישראל למקלטים?

האם גינגריץ' יעביר את שגרירות ארצות הברית לירושלים, כפי שהבטיח לנתניהו - אם ייבחר לנשיא? פלורידה תחליט אם נצטרך להתחיל להכין את המקלטים

עקיבא אלדר
ביקורת גבולות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עקיבא אלדר
ביקורת גבולות

לפי הסקרים, מחר בבוקר, עם פרסום התוצאות הראשונות של הפריימריס של הרפובליקאים בפלורידה, ניוט גינגריץ' יקבל שיחות ניחומים משני ידידים - מבנימין נתניהו ומהמיליארדר שלדון אדלסון - המממן הראשי של המתמודד האמריקאי השמרן, והגימל יפית של ראש הממשלה הישראלי השמרן. החזאים הפוליטיים בארה"ב צופים שבבתי האבות היהודיים במדינת השמש, עשרה מיליון הדולר שמלך הקזינו יהודי הניח על המשבצת של גינגריץ' יתבררו כהימור כושל. ההצהרות הציוניות של הפוליטיקאי השנוי במחלוקת מהדרום לא עושות רושם על יהודים זקנים.

לטובת אלה ששכחו - שלפתי מארכיון "הארץ" לקט ציטוטים מראיון שקיימתי עם גינגריץ' בינואר 1995. זה היה זמן קצר אחרי שהוא נבחר למשרה הרמה של יו"ר בית הנבחרים. זה אותו גינגריץ' שהודיע בימים אלה, שאין דבר כזה עם פלסטיני ושלא בא בחשבון שישראל תיסוג מהשטחים: "אינני רואה מנגנון מתאים יותר לייצוב הרשות בעזה ובגדה מאשר סמכות פלסטינית יציבה", אמר היו"ר. הוא הבטיח לתמוך במאמצי ישראל לחזק את הממשל הפלסטיני. גינגריץ' שיבח את מדיניותה של ישראל בערוץ הפלסטיני ואמר, כי "ההישגים האחרונים הם פועל יוצא של מנהיגותו של יצחק רבין".

האיש החזק אז של המפלגה הרפובליקאית הקפיד שלא לקפח את מנהיג האופוזיציה, והוסיף מיד: "אני שומע גם את בנימין נתניהו ורוחש כבוד לדעותיו המוצקות והאינטליגנטיות". כמה חודשים אחר כך התברר שהוא לא רק שמע, אלא גם עשה לקידום דעותיו של ביבי. בין השאר, נתניהו השמיע באוזניו את הטענה שהגיע הזמן להעתיק את שגרירות ארה"ב לירושלים.

איור: עמוס בידרמן

ידידיו הרפובליקאים של נתניהו בהנהגת השדולה הפרו-יהודית אייפא"ק הציעו לגינגריץ' ולמועמד הרפובליקאי לנשיאות, בוב דול, להעביר חוק חדש שיחייב את ממשל קלינטון להעתיק את שגרירות ארה"ב לירושלים. "זכותה של ישראל להגדיר את בירתה ואנחנו, כבעלי ברית שלה, צריכים להסכים לכך", הסביר לי. "אם הדבר יובא השנה בפני הקונגרס, אתמוך בכך". הוא קרא לנשיא להיענות לאתגר, אך הוסיף מיד, כי "אין בדעתי לעשות צרות לממשל קלינטון".

חלפו שלושה חודשים והתברר שגינגריץ' עשה יד אחת עם נתניהו וידידיו הרפובליקאים, כדי להגיש לשני בתי הקונגרס הצעת חוק שתחייב את הממשל להעתיק את השגרירות לירושלים. משמע, לשנות את המדיניות הרשמית של ארה"ב בנושא הרגיש ביותר בתהליך השלום. זה קרה באחד השלבים הכי קריטיים של המשא ומתן בתהליך אוסלו. ביבי וחבריו מכרו את היוזמה למועמד הרפובליקאי לנשיאות, הסנטור בוב דול, והציבו לרבין מארב ירושלמי בוועידה השנתית של אייפא"ק בוושינגטון, שראש הממשלה בא לנאום בפניה.

החוק עבר ברוב גדול, העולם הערבי רגש, הפלסטינים איימו להבעיר את השטח וביל קלינטון חתם על צו להשעיית החוק מטעמים של ביטחון לאומי. יורשו הרפובליקאי בבית הלבן, ג'ורג' בוש, הלך בעקבותיו וחתם מדי חצי שנה על צו להשעיית החוק. כך נהג גם הנשיא אובמה. כל אותה עת, גינגריץ' לא תהה ולא מחה על "הפגיעה בזכותה של ישראל לקבוע את בירתה", כפי שאמר לי באותו בראיון. היום, איך לא, הוא מבטיח שאם ייבחר לנשיא, הוא לא ימתין אפילו יום אחד כדי לתקן את המעוות. עם נעילת הקלפיות בפלורידה, נדע אם כדאי ששירותי הכבאות יתגברו את הסניף הירושלמי ואם מומלץ לנקות את המקלטים.

אין פרטנרים

אם לא תהיינה הפתעות מרעישות, נתניהו יוכל להכריז בקרוב מאוד על הניצחון הגדול מכולם; סוף סוף אוסלו תחזור להיות בירת נורווגיה ותחדל לשמש שם נרדף למטרד המשא ומתן עם הפלסטינים.

המפגשים בירדן, שכונו משום מה "שיחות שלום", דחקו את הנשיא מחמוד עבאס לדרך ללא מוצא. אם יקפיא את "השיחות" ויפשיר את המהלך באו"ם, הוא צפוי לאבד סופית את תמיכתו של המתמודד אובמה ולהביא את הפתח בידיים ריקות להתמודדות עם החמאס בבחירות הקרובות. לעומת זאת, אם ימשיך לנהל את "השיחות" ויקפיא את המהלך באו"ם, מבלי שישראל תקפיא את הבנייה בהתנחלויות, החמאס יעשה ממנו קציצות בבחירות.

סירובה של ישראל להציב קלפיות במזרח ירושלים יכול לחסוך מהפתח עוד תבוסה בבחירות למועצה המחוקקת של הרשות. ואולם, הווטו הישראלי על ירושלים לא יעצור את כניסתם של ראשי החמאס לצמרת אש"ף בעקבות הבחירות למועצה הלאומית הפלסטינית (המל"פ). משם הם יוכלו לשנות את הכרזת העצמאות שנחתמה באלג'יר ב-1988 (שהכירה במדינת ישראל בגבולות 1967 והודיעה על הפסקת המאבק המזוין), כמקור הסמכות של המשא ומתן עם ישראל.

החמאס שואב כוח פוליטי ומוסרי רב מההישג המרשים של האח הגדול - האחים המוסלמים - בבחירות במצרים. בתשובה לשאלה של כתב "אל-שארק אל-אווסט" אמר השבוע דובר התנועה, מחמוד רזלאן, כי לנוכח הפגיעה המתמשכת בזכויות הערבים לא עולה על הדעת שהמפלגה תקיים מגעים עם ישראל. אין דיבורים - אין ויתורים. איזו הקלה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ