הפריימריז בפלורידה |

רומני צועד לניצחון

ממדגם הקלפיות עולה כי מושל מסצ'וסטס זכה ל-48% מהקולות וגינגריץ ל- 31% במדינה הגדולה הראשונה. כתבת "הארץ" מדווחת משם

נטשה מוזגוביה
פלורידה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה
פלורידה

מספירת 95% מהקולות עולה כי מיט רומני זכה ל-46%, ניוט גינגריץ ל-32%, ריק סנטורום 13% ורון פול 7%.

רון פול זכה לקריאות בוז מתומכיו לאחר שסיפר להם כי התקשר לברך את מיט רומני

ניוט גינגריץ' שהגיע למקום השני נושא את נאום ההפסד שלו באורלנדו שבפלורידה. הוא מודה לתושבים שהיו "כל כך חיוביים", אומר שזה יהיה "מרוץ של שני אנשים - מנהיג שמרן מול ליברל ממסצ'וסטס. אנשים שואלים אותי", הוא אמר, "מה תעשה עכשיו. אני מבטיח לאתגר כל מדינה ומדינה", עד המינוי שלי למועמד הרשמי בטמפה באוגוסט".‬

מיט רומני בנאום בפני תומכיו: "מודה לתושבי פלורידה ולכם על הניצחון הגדול הזה. הדמוקרטים חושבים שהמרוץ התחרותי יפלג אותנו, יש לי חדשות בשבילם – זה רק יכין אותנו לבחירות הכלליות".

רומני ואשתו, הלילהצילום: אי–פי

ה"ניו יורק טיימס" מדווח על שיעור הצבעה נמוך בקרב היהודים בבחירות בפלורידה: כ-1%, לעומת כ-3% ב-2008, על בסיס התוצאות המוקדמות.‬

ממדגם קלפיות של רשת הטלוויזיה פוקס עולה כי מיט רומני ניצח במדינת פלורידה לאחר שזכה ל-47% מהקולות. לעומתו ניוט גינגריץ' זכה 31%, סנטורום 13% ורון פול 7%.

מספירת 11% מן הקולות עולה כי מושל מסצ'וסטס לשעבר זכה ל-51% מהקולות, ניוט גינגריץ' זכה ל-29%, ריק סנטורום זכה ל-12% ואילו רון פול ל-7%.

פלורידה. הפריימריז במפלגה הרפובליקאית מגיע הלילה (שלישי) לתחנתו הרביעית, פלורידה. במקרה או שלא, המועמד המוביל בסקרים, מיט רומני, בחר למקם את מטה הבחירות דווקא בטמפה, שם הוא גם מתכנן את מסיבת הניצחון הצפויה. בטמפה אמורה גם להיערך באוגוסט הקרוב ועידת המינוי הארצית של המפלגה הרפובליקאית שתכריז על מועמדה הרשמי לנשיאות.

גינגריץ' לוחץ ידיים בפלורידה. טס מעיר לעירצילום: רויטרס

בזמן שיריבו העיקרי במירוץ, ניוט גינגריץ', נצמד ללוח הזמנים הצפוף והמריא מקצה אחד של פלורידה לשני, רומני היה עסוק בעיקר בפיזור חיוכים ותלונות נגד גינגריץ' על השימוש הרב בתשדירים שליליים ("בדרום קרוליינה למדנו את השיעור: אם תוקפים אותך, אתה לא יושב בחיבוק ידיים"). הפעם השקיעו תומכי רומני 14 מיליון דולר בתשדירים שליליים נגד גינגריץ' לעומת 3 מיליון "בלבד" של מטה גינגריץ'.

גינגריץ' מצדו הכריז באורלנדו, שם הוא תכנן את מסיבת הפריימריז שלו, שאין לו שום כוונה לפרוש מהמירוץ, שלא יוכרע מצדו "עד ההצבעות האחרונות בקיץ - אלא אם רומני יחליט לנטוש את המירוץ קודם. "בסופו של דבר", הוא אמר, "המפלגה הרפובליקאית לא תרצה מועמד ליברלי".

פרופ' סוזן מקמנוס, חוקרת מאוניברסיטת דרום פלורידה, חושבת שאחד הדברים שפגעו בגינגריץ' היתה התוקפנות שלו ששירתה אותו היטב בדרום קרולינה. "המצביעים פה פרגמטים יותר", היא אמרה. "הם יודעים שאי אפשר לנצח בבחירות הכלליות בלי פלורידה, ואי אפשר לזכות בפלורידה בלי קולות המצביעים הבלתי תלויים. המבוגרים פה גם פחות אוהבים עימותים חריפים מאשר הציבור בדרום קרוליינה. זה לא שירת את גינגריץ'".

בחירות 2012 - סיקור מיוחד

פלורידה בהחלט מהווה ניצחון מתוק והפסד צורב, עוגת קצפת שמנה במירוץ הבחירות: בנוסף לגיוון הבוחרים שלה המשקף יותר את אמריקה מאשר איווה, ניו המפשיר או אפילו דרום קרוליינה, הקרב בה מתנהל על 50 קולות הצירים לוועידת המינוי הארצית - מספר הצירים הגדול ביותר בפריימריז עד כה. נציגי המפלגה מצפים לשיעור הצבעה גבוה הפעם, בסביבות 2 מיליון איש. כדי לזכות במועמדות המפלגה, על רומני או גינגריץ' לגייס עד הוועידה הארצית 1144 קולות של צירים. ולמרות שהמירוץ נראה סגור לפרקים - לפני פלורידה, לרומני היו רק 37 צירים, ולגינגריץ' - 26. 50 צירים יתנו מקפצה רצינית למועמד שינצח בפלורידה.

פול טרנואו, גמלאי מטמפה, מגיע לקלפי שלו במרכז הקהילתי ההיספאני במצב רוח מהורהר. "אף פעם לא היה לי דבר כזה שהחלטתי רק בבוקר הבחירות למי אני הולך להצביע", אמר ל"הארץ". "תמיד ידעתי מי המועמד. הפעם, התכנסנו לסיעור מוחות בארוחת הבוקר כדי להחליט למי יש יותר סיכוי בעימותים מול אובמה. גינגריץ' הוא מתעמת טוב".

הוא מכחיש שהדת המורמונית של רומני שיחקה תפקיד כלשהו בהחלטה. "זה ממש לא רלוונטי, העקרונות השמרניים זה מה שחשוב", הוא אומר. "ולא משנה מה תהיה התוצאה, אני בטוח שהמירוץ הזה לא נגמר בפלורידה. זה עדיין תהליך ארוך. ואני רוצה להגיד משהו - נמאס כבר מהביקורת ההדדית של המתמודדים. מה אכפת לי מה היה בעבר של זה או זה, מה אכפת לי מאשתו של ההוא ודודה של הזה? לכל אחד יש עבר. שידברו על הנושאים החשובים".

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

בזמן שאחראית על הקלפי מנהלת מלחמה מול תומכי מיט רומני, שבכל פעם מנסים לקרב את השלט שהציבו במדשאה קרוב יותר לכניסה לבניין, והיא מרחיקה אותו, המאבטח האפרו-אמריקאי החייכן עם שן זהב הבוהקת בפיו מנסה לנתב כמה מצביעים - מהגרים קובנים - למסלול ההצבעה. שתי נשים אומרות שהן לא מבינות אנגלית, אבל רוצות להצביע ל"גיריץ'". פרנסיסקו ריוורה, גם הוא מהגר מקובה, שולט יותר באנגלית, אבל גם הוא קורא לגינגריץ': "גיריץ'". "אני אוהב אותו", הוא אומר. "את רומני אני לא אוהב. הוא פעם ככה, פעם ככה. גיריץ' ישר".

במירוץ נותרו רק ארבעה מועמדים - מיט רומני, ניוט גינגריץ', ריק סנטורום ורון פול, אך על טופס ההצבעה רשומים עדיין תשעה, כולל הרמן קיין שפרש עוד לפני ההצבעה באיווה, מישל בכמן, שפרשה מהמרוץ אחרי איווה, ג'ון הנטסמן שפרש אחרי ניו המפשיר, וריק פרי, שפרש בדרום קרוליינה. יש שם אפילו את שמו של גארי ג'ונסון, שאיש לא טרח אפילו להזמין לעימותים הטלוויזיוניים. אבל כל עוד המועמד נמצא ברשימה, לא משנה מה מצבו בסקרים, יימצאו לו תומכים.

ירמיהו גרינברג, למשל, זקוק בדחיפות לקרם הגנה נגד השמש. אחרי שעמד כמה שעות מול הבניין המפקח על הבחירות בטמפה עם שלט הקורא למצביעים לתת את קולם בשביל הסנטור השמרן סנטורום. לגרינגברג לא איכפת מהאדמומיות בפדחתו, כמו גם מתוצאות הסקרים. "זה מדהים כמה אנשים מנסים להניא אותך מלעשות משהו שמבוסס על אמונתך", הוא אומר. "אומרים שלסנטורום אין סיכוי, אבל גם לדוד לא היה סיכוי מול גולית. התקשורת דוחפת את מיט רומני בגלל שהוא הדבר הכי קרוב לאובמה. ואני אומר, כשאתה מצביע על בסיס האמונה שלך, לפעמים אתה מצביע לאנדרדוג. אני מקווה שהיום יקרה משהו לא שגרתי".

גרינברג קצת מאוכזב מזה שסנטורום לא השקיע, כמו ניוט גינגריץ' ומיט רומני, מספיק בקמפיין בפלורידה. "אבל אחרי שגיליתי שהוא זכה באיווה - אחרי שהמועמדים שם דיברו עם המצביעים במשך חמישה שבועות, ותושבי איווה עשו שיעורי בית בשביל שאר המדינה - אם הם בחרו בו, סימן שמדובר במועמד ראוי".

כשהוא שומע שאני מישראל, גרינברג עובר לדבר בעברית. הוא נולד במשפחה של רב, אבל הוא יהודי משיחי, משם השכנוע שאמונה דתית זה הדבר הכי חשוב במועמד. "וגם יושר פנימי", הוא אומר. "אני מרגיש שיש לו את זה, בניגוד לשאר המתמודדים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ