הפריימריז בפלורידה |

ניצחון מכריע וחשוב למיט רומני

התחנה הרביעית והמשמעותית במרוץ הרפובליקאי העניקה למועמד יתרון חשוב על פני גינגריץ'. "על הנשיא אובמה לפנות את הדרך", אמר המנצח

נטשה מוזגוביה
פלורידה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה
פלורידה

המתמודד הרפובליקאי מיט רומני זכה הלילה (רביעי) לניצחון חשוב בבחירות המקדימות בפלורידה, כשהשיג 46% מקולות המצביעים. ניוט גינגריץ' הגיע למקום השני עם 32%, ריק סנטורום זכה ל-13% ורון פול ל-7%. בנאום שנשא המנצח לאחר שנסגרו הקלפיות הודה מושל מסצ'וסטס לשעבר לתומכיו והתפנה לתקוף את הנשיא אובמה: "נשיא נדרש להנהיג ולא להיות מובל ואם לא - לפנות את הדרך, וזה מה שהוא צריך לעשות", אמר רומני.‬

פלורידה בהחלט מהווה ניצחון חשוב לרומני שחזר להיות המועמד המוביל לאחר שאיבד את התואר בסיבוב הבחירות שנערך בדרום קרוליינה. פלורידה היא המדינה הגדולה הראשונה בה נערכות הבחירות המקדימות של הרפובליקאים, גיוון הבוחרים שלה משקף יותר את אמריקה מאשר איווה, ניו המפשיר או אפילו דרום קרוליינה, הקרב בה מתנהל על 50 קולות הצירים לוועידת המינוי הארצית - מספר הצירים הגדול ביותר בפריימריז עד כה.

בחירות 2012 - סיקור מיוחד

כדי לזכות במועמדות המפלגה, על רומני או גינגריץ' לגייס עד הוועידה הארצית של המפלגה, שתיערך בטמפה שבפלורידה בחודש אוגוסט, 1144 קולות של צירים. למרות שהמרוץ נראה סגור לפרקים - לפני פלורידה, לרומני היו רק 37 צירים, ולגינגריץ' - 26. 50 הצירים שזכה בהם בפלורידה, מהווים מקפצה רצינית בעבור רומני.

רומני ורעיתו הלילה בפלורידהצילום: אי–פי

בנאום שנשא במטהו בטמפה לאחר שהסתיימה ההצבעה, אמר רומני כי הוא "מודה לתושבי פלורידה על הניצחון הגדול הזה. הדמוקרטים חושבים שהמרוץ התחרותי יפלג אותנו, יש לי חדשות בשבילם – זה רק יכין אותנו לבחירות הכלליות", אמר. לאחר מכן התפנה המועמד הרפובליקאי לתקוף את הנשיא אובמה והוסיף כי " אמריקה עדיין יכולה להיות מדינה שמשקפת את המיטב ממה שאנחנו, לא את הדברים הכי גרועים של אירופה. אנחנו מאמינים באמריקה".

ניוט גינגריץ', שהגיע למקום השני, נשא אף הוא נאום הלילה במטהו שבאורלנדו. גם גינגריץ' הודה לתושבי פלורידה שהיו "כל כך חיוביים", "זה יהיה מרוץ של שני אנשים - מנהיג שמרן מול ליברל ממסצ'וסטס", אמר. "אנשים שואלים אותי 'מה תעשה עכשיו', אני מבטיח לאתגר כל מדינה ומדינה עד המינוי שלי למועמד הרשמי של המפלגה בטמפה באוגוסט". גינגריץ' גם התייחס לישראל במהלך הנאום שלו ואמר כי במידה ויבחר לנשיא, יורה, ביום הראשון לכהונתו, למשרד החוץ "לפתוח שגרירות בירושלים ולהכיר בישראל".

‫לדברי גינגריץ', התקווה הגדולה שלו יכולה להיות בכינוסים המפלגתיים שיכולים לתגמל מועמד שמחובר לפעילי השטח של המפלגה (אלא אם תנועת המחאה "מסיבת התה" תחליט לתת אמון ברומני). ובמידה והוא יחזיק מעמד עוד מספר שבועות, הוא יכול לשוב לחזר אחר השמרנים במדינות הדרום‬.

גינגריץ' נואם הלילה בפלורידהצילום: רויטרס

פרופ' סוזן מקמנוס, חוקרת מאוניברסיטת דרום פלורידה, חושבת שאחד הדברים שפגעו בגינגריץ' היתה התוקפנות שלו ששירתה אותו היטב בדרום קרולינה. "המצביעים פה (בפלורידה) פרגמטים יותר", היא אמרה. "הם יודעים שאי אפשר לנצח בבחירות הכלליות בלי פלורידה, ואי אפשר לזכות בפלורידה בלי קולות המצביעים הבלתי תלויים. המבוגרים פה גם פחות אוהבים עימותים חריפים מאשר הציבור בדרום קרוליינה. זה לא שירת את גינגריץ'".

התחנה הבאה במרוץ הרפובליקאי היא מדינת נוואדה, בה יערכו הבחירות המקדימות ב-4 בפברואר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ