הנוסחה המנצחת של רומני: ארגון מעולה, תעמולה ארסית והמון המון כסף

רומני גרם לדפיקות לב בבית הלבן וניצב מחדש כמועמד הבלתי נמנע של המפלגה הרפובליקאית. אך דרכו בחודשים הבאים לא תהיה קלה; שואף נקמה, גינגריץ' מבטיח קרב מר ומלוכלך

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בעוד חודשיים ימלאו 60 שנה לטיסת הבכורה של המפציץ האמריקאי האגדי B-52, המצטיין ב"הפצצות שטיח", שמטרתן להשמיד לחלוטין את כוחות האויב ולהביא לדמורליזציה של מנהיגיו. זו האסטרטגיה שבה נקט מיט רומני בפלורידה, אבל למרות ניצחונו המוחץ והמרשים אמש, הצלחתה הייתה רק חלקית.

רומני מחק לחלוטין את חרפת הפסדו בדרום קרוליינה, ניצב מחדש בעמדת המועמד ה"בלתי נמנע" של המפלגה הרפובליקאית וגרם לדפיקות לב בבית הלבן בשל הישגו המרשים במדינה גדולה, שכיבושה חיוני לניצחון בבחירות הכלליות בנובמבר. אך למרות שניסה בנאום הניצחון שלו להעמיד פנים שהמאבק הפנים-מפלגתי כבר מאחוריו, הוא לא הצליח להטיל "הלם ומורא" על ניוט גינגריץ', אלא להפך, רק הגביר את המוטיבציה של יריבו המרכזי להילחם עד הסוף, מר ככל שיהיה.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לגינגריץ' היתה אמנם הופעה חיוורת בעימותים הטלוויזיוניים שנערכו לקראת הפריימריז. הרעיונות המוזרים שלו על קולוניה אמריקאית בירח לא הוסיפו לו כבוד והתמיכה המזערית שקיבל בקרב נשים נשואות הוכיחה שעברו המשפחתי הבעייתי גובה ממנו מחיר כבד. אבל מה שבאמת הוביל למפלה שלו בפלורידה זו מכונת התעמולה הממומנת והמשומנת היטב של רומני, שטחנה את המוניטין של גינגריץ' עד דק עם אלפי פרסומות נוטפות ארס, ששודרו בלוּפּ אינסופי בתחנות הרדיו והטלוויזיה. מירב תשומת הלב התקשורתית הופנתה אמנם בשבועות האחרונים לתמיכה הנדיבה והמופגנת של שלדון אדלסון בגינגריץ' (על פי הניו יורק טיימס, גם בתו של אדלסון, סיוון, תרמה למועמד חצי מיליון דולר), אבל הכסף הגדול באמת נמצא אצל רומני. באמצעותו ניהל רומני קמפיין שלילי, שגורם אמנם לצקצוקי לשון אצל הפרשנים והדעתנים, אך שוב הוכח כאפקטיבי להפליא, על כל המשתמע מכך להמשך המרוץ.

5 מתוך 5 |
עובד במטה של גינגריץ'
1 מתוך 5 |
רומני
2 מתוך 5 |
גינגריץ'

כ"נחום-תקום" רפובליקאי שכבר פעמיים נפל וקם, גינגריץ' הוא היחיד שעדיין מאמין ביכולתו לחולל מהפך שלישי, אבל עכשיו הוא גם על תקן חיה פצועה ושואפת-נקמה. כדי שיוכל להמשיך ולגדף את רומני כ"שקרן פתולוגי" וכ"ליברל בתחפושת", כפי שעשה בימים האחרונים, הוא יצטרך לשכנע את אוהדיו, ובעיקר את תורמיו, שהם אינם שמים את כספם על קרן הצבי, ושלהתמודדות שלו יש עדיין תוחלת.

בחירות 2012 - סיקור מיוחד

גינגריץ' יהיה חייב לשרוד את הפריימריז שיערכו במהלך חודש פברואר בלא פחות משש מדינות שבהן צפוי רומני לנצח, ולהגיע בריא ושלם ל"סופר טיוזדיי" ב-6 במארס. אז יערכו פריימריז בעשר מדינות באותו יום, כולל מדינות דרומיות ושמרניות שבהן יש ליושב ראש בית הנבחרים לשעבר סיכוי סביר לחזור לתמונה. כתנא דמסייע יוכל גינגריץ' להצביע על כך שניצח את רומני ברוב המחוזות בצפון פלורידה, שדומים מבחינת הרכבן הדמוגרפי למדינות הדרום, וגם על מדגמים שנערכו במהלך יום ההצבעה אתמול, המורים על כך שלמרות שהעניקו לו את הבכורה, חלק ניכר מהמצביעים הרפובליקאים, בעיקר השמרנים, אינם שבעי רצון, לא מרומני ולא מעמדותיו.

גינגריץ' גם יעשה מאמץ לשכנע את ריק סנטורום להסיר את מועמדותו ולאחד כוחות מול רומני. אבל לסנטורום יש חישובים משלו, והוא מאמין שגינגריץ' ימשיך לירות לעצמו כדורים קטלניים ברגליים ויותיר אותו לבסוף כאלטרנטיבה שמרנית יחידה לרומני. יחד עמם ממשיך גם רון פול, ששמר אמש על מורל גבוה למרות שסיים במקום הרביעי והאחרון; הוא נערך להתמודדות במדינות שבהן יש "אסיפות בחירות" מצומצמות, ושבהן יש לו סיכוי סביר להצליח ואולי אף לנצח.

ואי אפשר כמובן בלי מילה על ה"קול היהודי" שדובר בו כה רבות בימים האחרונים. ובכן, למרות שהמועמדים שוב הפליגו בהצהרות אמונים לישראל - וגינגריץ' גם ניסה לעורר עניין עם איזה סיפור הזוי על כך שרומני כמושל מסצ'וסטס ביטל את תקציבי האוכל הכשר לניצולי שואה – בסופו של דבר התברר שרק אחוז מהמצביעים שהגיעו אתמול לקלפיות היו יהודים. זאת למרות שהם מהווים כ-4% מהאוכלוסייה הכללית, ולמרות שהיוו 3% משיעור המצביעים בפריימריז הרפובליקאים שנערכו ב-2008.

מנתח הסקרים המוערך של הניו יורק טיימס, נייט סילבר, נטה אמש לפרש את ההשתתפות המזערית של היהודים כסימן לכך שאי-שביעות הרצון המדוברת של היהודים מאובמה אינה כצעקתה, ושבסופו של דבר הם יצביעו לדמוקרטים כבימים ימימה. יתכן, עם זאת, שרוב היהודים נרתעו מההרשמה הרשמית למפלגה הרפובליקאית, שהיא תנאי מוקדם להשתתפות בפריימריז, ושהם מעדיפים להמשיך לשבת על הגדר, וממרום גילם המופלג לתת לנערים לשחק בפניהם, עד ליום הבחירות ב-6 בנובמבר.

Read this article in English:  Romney wins Florida Republican primaries

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ